/**/

آخرین دختر، راوی جنایت ‌های داعش

421
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تا قبل از آمدن داعش، کسی چیز زیادی درباره ایزدی‌ها نمی‌دانست. بعد از آمدن آنها، ایزدی‌ها به یکی از چندین قربانی عملیات وحشیانه داعش در عراق تبدیل شدند.

نادیا مراد، دختری از این گروه بود که آرزوها و رویاهایی برای دنبال کردن داشت. اما داعش آمد و مسیر زندگی‌اش برای همیشه عوض شد.

او یکی از چندین زن و دختر ایزدی بود که بیشتر اعضای خانواده‌اش در یک روز کشته شدند و خودش به عنوان برده جنسی به اسارت برده‌شد. ترسید، التماس کرد، ایستادگی کرد و عاقبت فرار کرد. بعد از فرار داستان مصیبت‌هایی که از سر گذرانده بود را در کتاب «آخرین دختر» روایت کرد.

او در کتاب توضیح می‌دهد که ایزدی‌ها، اقلیتی فقیر و مهجور که زنده ماندن‌شان در عراق در کنار سایر گروه‌های دینی در عراق مثل مبارزه‌ای هر روزه‌ بود، دقیقا چه عقیده و مسلکی دارن و چگونه قربانی خیانت و سهل‌انگاری گروه‌های مبارز شدند.

نادیا و خانواده‌اش ساکن روستای کوچو بودند. کشاورزی و دامداری تنها راه گذران زنگی برای آنها بود. پیش از آمدن داعش دزدی‌های عجیب و غریبی از دارایی‌های آنها می‌شد که برایشان مفهوم نبود.

اما روزی که داعش آمد راز این مدل از دزدی‌ها برایشان فاش شد.

«شما می‌گویید ما از ناکجا آمده‌ایم، اما ما برایتان پیغام فرستادیم. وقتی مرغ و جوجه‌ها را بردیم، در حقیقت به شما می‌گفتیم که زنان و بچه‌هایتان را خواهیم گرفت. وقتی قوچ را دزدیدیم، علامت این بود که رهبر قبیله را خواهیم ربود و وقتی قوچ را کشتیم معنی‌اش این بود که نقشه کشتن آن رهبر را داریم. و اما آن بره جوان….یعنی دختران جوان شما.»

سوم آگوست سال ۲۰۱۴ روزی بود که داعش به سنجار حمله کرد. حمله آنها به روستای کوچو بی مقدمه نبود. آنها روستا را محاصره کردند و به اهالی فرصت دادند تا دین‌شان را تغییر دهند. اهالی روستا به پشتیبانی نیروهای مبارز کرد دل خوش کرده‌بودند.

پاسخ از قبل مشخص بود: ایزدی‌ها حاضر به تغییر دین نشدند. پس همه اهالی روستا را در مدرسه جمع کردند. مردها را در محوطه پشت مدرسه قتل عام کردند و زن‌ها و بچه‌ها را سوار بر اتوبوس به موصل بردند.

نادیا و خواهران و وابستگانش از آن به بعد سبیه یا سبایای داعش شدند.

« سبایا (جمع سبیه) به زنان جوانی ارجاع دارد که آنها را به عنوان برده‌های جنسی خرید و فروش می‌کنند. این بخشی از نقشه آنها برای ما بود که قبل از حمله به سنجار در فتواها و رساله‌هایشان آن را رسمی کرده‌بودند.»

نخستین خریدار نادیا یک قاضی عالی‌رتبه در داعش بود که تجاوز و تحقیر هر روزه در لیست کارهای روزمره‌اش قرار داشت. بعد از این قاضی چند عضو دیگر داعش نادیا را تصاحب کردند.

نادیا بعد از سبیه شدن بلاهای زیادی را از سر گذراند. تنها بعد از فرار موفق او و چند دختر ایزدی دیگر مشخص شد که داعش با آنها چه کاری انجام داده‌است.

ایزدی‌ها چه کسانی هستند؟

ایزدی‌ها معتقدند قبل از اینکه خدا انسان را خلق کند هفت ملکوت را آفریده که اغلب فرشتگان نامیده می‌شوند و مظهر خودش هستند. بعد از شکل‌گیری دنیا از تکه‌های مروارید مانند گرد، خدا فرشته مقربش، ملک‌طاووس را به زمین فرستاد، جایی که او شکل طاووس را گرفت و جهان را از روی رنگ‌های درخشان پرهایش نقاشی کرد. ملک طاووس اولین انسان را می‌بیند که خداوند او را جاویدان و بی‌نقص آفریده است و فرشتگان درباره تصمیم خداوند کشمکش و تشکیک دارند. ملک طاووس می‌گوید اگر ‌ادم دوباره ساخته شده نمی‌تواند جاودانی و بی‌نقص باشد. او مجبور است گندم بخورد، چیزی که خداوند آن را منع کرده است. خدا به فرشتگانش می‌گوید اراده او بر این است که سرنوشت دنیا را در دستان ملک طاووس قرار دهد، آدم گندم می‌خورد و از بهشت رانده می‌شود و نسل دوم ایزدی‌ها در دنیا متولد می‌شوند. ملک طاووس برای اثبات شایستگی‌اش به خداوند، واسطه بین خدا و زمین و ارتباط میان انسان و بهشت می‌شود…..ایزدیان ملک طاووس را به خاطر سرسپردگی بی‌پایانش به خدا و ارتباط ما با خدایمان دوست دارند….. (بخشی از کتاب)

ایزدی‌ها وقتی عبادت می‌کنند در واقع ملک طاووس را دعا می‌کنند. در بسیاری از ادیان ملک طاووس تجسم ابلیس و کسی است که باعث شد انسان از بهشت رانده شود. این برداشت‌های متفاوت باعث شد تا ایزدی‌ها در جایگاه قومی منزوی در عراق که حق ازدواج با سایر ادیان را ندارند در عراق زندگی کنند. جمعیت آنها بعد از حمله داعش بسیار کم شد.

اگر به خواندن روایت‌های مرتبط با داعش و ایزدی‌ها علاقه دارید، ممکن است مطالعه مطالب زیر برایتان جالب باشد.

 

شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.