آخرین رویارویی ایبسن با خودش

10
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

هنریک یوهان ایبسن، شاعر، نمایشنامه‌نویس و نویسنده‌ی نروژی و از مهم‌ترین شخصیت‌های ادبیات مدرن نروژ است که هم‌پای میراثی که از گذشتگانش آموخته بود تأثیر بسیاری نیز بر نویسندگان بعد از خود گذاشت. شخصیت‌های نمایشنامه‌های ایبسن از خانواده‌اش نشأت گرفته است. او در جوانی به سرودن اشعار سیاسی و آزادی‌خواهانه پرداخت و همچنین ایبسن در دوره‌ای به کارگردانی و کار در سالن تئاتر مشغول شد.

henrik-ibsen

در قرن نوزدهم فسلفه و مذهب در اروپای غربی دستخوش دگرگونی شگرفی شدند. اگر این دو پیش از این، به عنوان دو نیروی متفاوت، گاه در کنار هم یا در برابر هم بودند، اندیشمندانی چون هگل، شیلر، شلینگ، کارلایل، و راسکین از گِل این دو «حس انگیزی» را سرشتند و پدیدارشناسیِ روح/ذهن را آفریدند و سرنوشت جوامع انسانی را گذر از مراحل از خود بیگانگی و رسیدن به وحدتی در برگیرندۀ کثرت دانستند.

«وقتی ما مردگان سر برداریم» تجربی‌ترین و در عین حال آخرین کار ایبسن، به خوبی ثابت می‌کند که نمایشنامه‌‌های ایبسن از ارکان جامعه تا این اثر پایانی، برنامۀ کامل «سیر زائر» او با هدف گسترش آگاهی تاریخی یک قوم است، برنامه‌‌ای که برای هر قومی متفاوت اما گریزناپذیر است. «وقتی ما مردگان سربرداریم» دادخواست هنرمندی است که ربع قرن از زندگی‌اش‌ را صرف رئالیسم و زندگی «میان‌‌مایگان» کرده بود و اینک از خودش، مردمش، و تاریخ معاصرش می‌خواهد همه حساب پس بدهند.

 

ایبسن بخش عظیمی از شخصیت خودش را در شخصیت اصلی این اثر «استاد روبک» بازنمایی کرده است. استاد برجسته مجسمه سازی که تمام هنر و خلاقیتش را صرف ساخت تندیسی کرده است که او را به اوج شهرت رسانده است. او همه چیز زندگی‌اش را فدای هنرش کرده و از عشقی که بین او و مدلش شکل گرفته آگاه نیست و زمانی به خودش می‌آید که دیگر کار از کار گذشته…

برشی از کتاب:

ایرنا: اونچه رو که از دست دادیم وقتی به دست می‌آریم که….

روبک: که چی……؟

ایرنا: که ما مُردگان سربر داریم.

روبک:(با اندوه سر تکان می دهد ) اون وقت چی دستگیرمون می‌شه؟

ایرنا: می‌فهمیم که هیچ وقت زندگی نکرده‌ایم.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + شانزده =