آشنایی با قوم قربانی جنایات داعش

61
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

حتما در این چند سال نام یزیدی‌ها یا ایزدی‌ها به گوشتان خورده است.

آیا این قوم را می‌شناسید؟

قومی که در این چند سال مورد حمله و تجاوز داعش قرار گرفتند. یکی دو روایت هم از زنانی ایزدی که از دست داعش فرار کرده‌اند به فارسی ترجمه شد و اتفاقا پرفروش هم شد. مثل خاطرات نادیا مراد در کتاب آخرین دختر. روایت دردناکی از تجربه اسارت او در چنگال داعش و فرار و رهایی.

اما جای خالی کتابی علمی و مستند درباره یزیدی‌ها کماکان حس می شد. اینک کتابی که قصد معرفی اش را داریم پژوهشی جامع درباره یزیدی ها است.

دین ملک طاووس (یزیدی ها و جهان معنوی آنها)

این کتاب نخستین کوشش آکادمیک است که گزارشی مبسوط از معتقدات یزیدیان در تمامی ساحات معنوی آن عرضه می‏کند و در ضمن دربردارنده طرحی دقیق از نحوه شکل‏گیری جوهره پانتئون یزیدی است. با وجود کثرت آثار چاپ شده درباره این دیانت ــ که برخی از آنها حتی در دوران اخیر منتشر شده‏اند ــ اثر حاضر نخستین تلاش جدی برای نیل به جنبه‏‌های اصلی جهان‏بینی یزیدی است. بیشتر مسائل طرح‏ شده در این پژوهش، مد‏ت‏ها از سوی جوامع علمی مورد غفلت بوده است، اما نویسندگان کتاب مزبور، در پرتو پژوهش‌های میدانی و تسلط کامل بر گویش کرمانجی متداول در جوامع یزیدی، حق مطلب را در این مورد به خوبی ادا کرده‌‏اند. یکی از نتایج و دستاورد‏های مهم این پژوهش، تلاش برای بازسازی جایگاه این دین در میان گرایش‏های غیرجزمی خاورمیانه است. مطالعۀ تطبیقی اسلام دگراندیش (هترودوکس) و مشتقات آن و همچنین برخی دیگر از بدعت‏های موجود در دیانت یزیدی، آشکارکننده مجموعه‏ای از تشابهات است که می‏تواند دستاوردی بزرگ برای پژوهشگران تاریخ تطبیقی ادیان جهان تلقی گردد.

کتاب دین ملک طاووس گزارشی موثق، نو و بسیار ضروری درباره یکی از گروه‏های دینی کمتر شناخته‏‌شده خاورمیانه، یعنی یزیدی است که از پیش‌داوری‌ها و برداشت‌های نادرست رنج برده است. پژوهش مزبور ضمن بیان جزئیاتی درباره یزیدی‏ها و تاریخ آنها، با تمرکز بر معتقدات یزیدی در باب مفاهیمی همچون تجلی خدای یگانه در هیئت الوهیت‏های گوناگون، قدیسان و شخصیت‏های الهی ــ و به‏طورکلی تمام عناصری که از باب سهولت استعمال، پانتئون یزیدی نامیده می‏شوند ــ ابعاد گوناگون و خویشکاری‏های مختلف آن را به‏طور شفاف توضیح داده و از یکدیگر متمایز کرده است. بنابر آنچه گفته شد، تحلیل باورهای شگفت و عناصر التقاطی دیانت یزیدی (شامل آیین گنوسی و اسلام دگراندیش) گامی بزرگ در راستای مطالعۀ تطبیقی ادیان است؛ چه این دین، متضمن جزئیاتی ارزشمند از جریان‏های گوناگونی است که برخی از آنها در خاورمیانه بسیار کهن و ریشه‌‏دار هستند.

منبع: وبسایت انتشارات فرهامه

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.