آنا گاوالدا و داستان ‌های کوتاهش

17
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

داستان‌های کوتاه از آن جهت که خواننده را به همراهی طولانی مدت برای کشف اصل ماجرا نمی‌طلبند، پیشنهاد خوبی برای کسانی‌ هستند که در سر شلوغی‌های روزمره‌شان دلشان هوس چند دقیقه‌ای مطالعه می‌کند.

چه بهتر که همین چند دقیقه با مطالعه قلم بهترین نویسنده‌ها بگذرد.

آنا گاوالدا، نویسنده معروف فرانسوی، ۱۸ سال پس از انتشار اولین مجموعه داستانش، “دوست داشتم کسى جایى منتظرم باشد”، بار دیگر به دنیای داستان کوتاه بازگشت و این بار نیز با مجموعه داستان کوتاه جذاب دیگری مخاطبینش را مجذوب قلم خود می‌کند.

«پس پرده» شامل هفت داستان کوتاه است که در همه آن‌ها روایت با اول شخص شروع می‌شود. لودمیلا، پل، ژان و شخصیت‌های دیگری که نامی ندارند و خود را «من» خطاب می‌کنند. گویی گاوالدا به آن‌ها اجازه داده که به جای او روی صحنه نقش بازی کنند.

هر هفت داستان روایتی‌ست از مردمی که از تنهاییشان حرف می‌زنند و پرده از اسرارشان برمی‌دارند. آن‌ها به واسطه رازهایشان در ذهن خواننده باقی می‌مانند و به خوبی قابل لمس هستند.

گاوالدا در این داستا‌ن‌ها مخاطبینش را با دغدغه‌های روزانه و نیازهای احساسی و اجتماعی شخصیت‌هایش آشنا می‌کند.او در شخصیت‌پردازی این کتاب از شیوه خاصی استفاده کرده است. پرداخت دقیق به جزئی‌ترین رفتارهای شخصیت‌ها باعث شده خواننده بتواند خود را به جای آن‌ها گذاشته و تا حدی به نیات و افکار پنهان آن‌ها پی ببرد. البته این باعث لو رفتن داستان نمی‌شود. چرا که گاوالدا تا جایی که توانسته از مستقیم گویی پرهیز کرده و قضاوت را تا قسمت‌های انتهایی داستان به عهده خود مخاطب می‌گذارد.

زبان گاوالدا در این کتاب نیز مانند دیگر آثارش ساده و صمیمی است. او با به کار بردن دیالوگ‎های زنده و ملموس و شرح دقیق جزییاتی که هروز از کنارشان عبور می‌کنیم، نگرشی تازه و ناب به خواننده‌اش می‌دهد.

شاید برایتان جالب باشد:

 

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.