آیا واقعا «اوضاع خیلی خراب است»؟

معرفی کتاب اوضاع خیلی خراب است: کتابی درباره امید – نوشتۀ مارک منسن

340
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

نام مارک منسون با یک وبلاگ شخصی روی زبان‌ها افتاد. از وبلاگ او آن‌قدر استقبال شد که تصمیم گرفت مطالب خود را به حالت کتاب در آورد.
در مورد آثارش که در آن‌ها گاهی با زبانی رکیک صحبت می‌کند، این چنین می‌گوید:

ماموریت زندگی من ارتقا دادن سطح مکالمات عمومی دربارۀ سلامت روان و خوشحالی است. من تلاش می‌کنم اطلاعاتم را تا حدامکان فراگیر و ارزان به اشتراک قرار بدهم.

البته یک مطلب جداگانه، به صورت خلاصه، حرف حساب مارک منسون را شرح داده‌ایم.

این نویسنده بعد از آنکه کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها با استقبال خوبی مواجه شد، دو کتاب دیگر نوشت که در این مطلب می‌خواهیم کتاب «اوضاع خیلی خراب است: کتابی دربارۀ امید» را معرفی کنیم. در این نوشته تلاش کردیم که شما را هم با محتویات کتاب، هم با مشخصات فیزیکی‌اش و هم با نویسندۀ کتاب آشنا کنیم.

تصویری از مارک منوسن نویسنده کتاب های the subtle art of not giving a fuck and everthing is fucked

ویژگی‌های ظاهری کتاب اوضاع خیلی خراب است

مانند سایر کتاب‌های تازه‌چاپ نشر میکان، کتاب «اوضاع خیلی خراب است» هم با کاغذ بالکی به چاپ می‌رسد. این کتاب از سال ۹۸ تاکنون (دی ۹۹) بیشتر از ۷ بار تجدید چاپ شده است. قطع کتاب رقعی است و با اینکه ۲۳۹ صفحه دارد، وزنش از ۲۵۰ گرم هم کم‌تر است. طرح جلد کتاب ترجمۀ شده به زبان فارسی و طرح جلد کتاب زبان اصلی Everything is f*cked را در کنار هم برای شما آوردیم تا شباهت‌شان را ببینید.

تصویری از کتاب اوضاع خیل خراب است و نسخه زبان اصلی آن everything is fucked

ضمناً این کتاب چهارمین جلد از مجموعۀ «کتاب‌هایی برای احتمالاً تغییر» است که نشر میلکان کار چاپ آن را انجام داده است.

کتاب اوضاع خیلی خراب است: محتوای کتاب

این کتاب دارای دو بخش کلی است و هر بخش دارای فصل‌هایی، طبق جدول زیر، است:

بخش دوم: امید

فصل ششم: فرمولِ انسانیت

فصل هفتم: رنجْ عنصرِ ثابت جهانی است.

فصل هشتم: اقتصادِ احساسات.

فصل نهم: آیینِ نهایی

بخش اول: امید

فصل اول: حقیقت ناخوشاسند.

فصل دوم: خویشتن‌داری خیالِ خام است.

فصل سوم: قانونِ احساساتِ نیوتن.

فصل چهارم: چگونه رویاهاتان را به واقعیت تبدیل کنید؟

فصل پنجم: امیدِ به‌فنارفته.

در این نُه فصل، نویسنده مطالب مختلفی را بیان کردن و بین آن‌ها ارتباط ایجاد کرده است. مثال‌های تاریخی و علمی در کنار حقایق و تجارب روان‌شانسی شرایط کنونی دنیا را توجیه و آینده‌ای برای نسل بشر پیش‌بینی کرده‌اند.

بگذارید مفصل‌تر بگوییم. این کتاب قرار نیست به شما یاد دهد چگونه مشکلات امروز یا دیروزتان را حل کنید، چون از دید نویسنده این کار فایده و نتیجه‌ای به ارمغان نمی‌آورد چون همانطور که در کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها شرح داده، اگر مشکلات امروز و دیروزمان حل شود، ذهن به صورت خودکار به دنبال پیدا کردن مشکلات جدید می‌گردد. موضوع اصلی کتاب مقوله‌های امید و امیدواری هستند. نویسنده برای اینکه بتواند نگاهی دقیق‌‌تر به این مسائل داشته باشد، در فصل‌های اول بعضی مفاهیم پیش‌نیاز مثل ذهن عقلانی، ذهن عاطفی، ماشین دلقکی و… را توضیح می‌دهد. در فصل‌های بعد بعضی پدیده‌های مهم تاریخی را با کمک همان مفاهیم پایه بررسی می‌کند.

در اوایل کتاب، مارک منسن این چنین نوشته است:

اسم این کتاب را  «اوضاع خیلی خراب است» گذاشتم. چون اگر نگاهی به دنیای امروزی که در آن زندگی می‌کنیم بیاندازید، می‌بینید در دوره‌ی بسیار عجیبی هستیم، زیرا از منظر تمامی معیارهای مادی، دنیای امروز بهتر از هر زمان دیگری است. ما عمری طولانی‌تر داریم و سالم‌تر یا پولدارتر هستیم و تکنولوژی‌های بیش‌تری داریم. انگار زنده‌بودن در این دوره بهتر از هر زمانی در طول تاریخ بشریت است. ولی اگر به اطراف‌تان نگاه کنید، می‌بینید که همه دارند عقل‌شان را از دست می‌دهند. بنابراین تصمیم گرفتم این کتاب را بنویسم.

در واقع مقصود از ایجاد امید و سمت‌ و سو ‌دادن به زندگی و پیداکردن هدف این است که جوابی منطقی برای این سوال‌ پیدا کنیم که چرا این‌جا هستیم و در زمان محدود عمرمان چه‌ کار مهمی می‌توانیم انجام دهیم.

در یکی از فصل‌های کتاب، مارک منسون ماجرای خودسوزی راهب ونزوئلایی و عواقبش را شرح داده و سپس مفاهیم بودایی که در دل آن نهفته است را بررسی می‌کند و در نهایت به بحث ارزش می‌رسد. در کتاب می‌خوانیم:

ارزش‌های بزرگسالی اما غیرشکننده‌اند. آن‌ها از اتفاقات غیر منتظره سود می‌برند. هرچه رابطه‌ای درب و داغان‌تر شود، صداقتْ مفیدتر خواهد شد. هرچه دنیا ترسناک‌تر باشد، پیدا کردنِ شجاعتِ مواجهه با آن مهم‌تر می‌شود. هرچه زندگی کیج‌کننده‌تر باشد، داشتن تواضع و فروتنی ارزشمندتر می‌شود.

این‌ها فضایل دنیایی پساامید هستند: ارزش‌هایِ بزرگسالی واقعی. آن‌ها ستاره‌ِی شمالیِ ذهن و قلبِ ما هستند. مهم نیست آشفتگی و هرج و مرجِ زمین چقدر است; این ستاره بر فراز همه‌ی آن‌ها می‌ایستد، همیشه می‌درخشد و همیشه راه را در میان تاریکی به ما نشان می‌دهد.

صفحۀ ۱۷۱

برای شما ویدیویی آماده کردیم که در آن خودِ مارک منسن دربارۀ کتابش صحبت می‌کند. از شما دعوت می‌کنیم این ویدیو را تماشا کنید:

کلام آخر

اوضاع خیلی خراب است حرف‌های زیادی برای گقتن دارد. هر فصلش جای فکر، بررسی و ارزیابی دارد. اطلاعات عمومی زیادی را به ذهن شما تزریق می‌کند اما این همۀ کار نیست. پیش‌آمدها را موشکافانه بررسی می‌کند و بلاخره پاسخی به این پرسش می‌دهد که «امید خوب است یا بد؟»

به جز این کتاب که یکی از ۱۰۰ کتاب پرفروش ۳۰بوک است، مارک منسون کتاب دیگری به نام «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» را در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد که در مجلۀ ۳۰بوک کامل معرفی شده است. از شما دعوت می‌کنیم آن را هم مطالعه کنید:

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.