اثری دیگر از نویسنده‌ ی سریال «شهرزاد»

4
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

اگر از مخاطبین سریال پربیننده‌ی «شهرزاد» بوده‌اید، احتمالا نام نغمه ثمینی را در تیتراژ پایانی این اثر دیده‌اید. «شهرزاد» به قلم توانای حسن فتحی و نغمه ثمینی، روایتی منحصر به فرد است از عشقی پر سوز و گذار که در بستر جریانات سیاسی و اجتماعی یکی از حساس‌ترین دوره‌های تاریخ معاصر ایران رقم می‌خورد.

امروز تصمیم داریم تا اثر دیگری از این نویسنده‌ی توانمند را به شما معرفی کنیم.

پیشنهاد امروز ما به شما کتاب «شکلک» یکی از متن‌های نمایشی تاثیرگذار این نویسنده‌ است که تا به حال چندین بار توسط گروه‌های نمایشی مختلف اجرا شده است.

شکلک
نرگس و شریف زوج جوانی هستند که به دلیل نداشتن توان مالی در یک خانه متروکه زندگی می‌کنند، این زوج به محض سکونت در خانه با حسن و عالیه زوج دیگری که آن‌ها هم در این خانه سکونت دارند، اما در سال ۱۳۳۲ به قتل رسیده‌اند روبرو می‌شوند. حسن از نوچه‌های شعبان بی‌مخ (جعفری) و معرکه‌گیر است و عالیه به نوعی معرکه‌گردان.حسن و همسرش با دیدن نرگس فکر می‌کنند او همان نقره، معشوقه شعبان جعفری است که از خانه آنها گریخته است و

ثمینی در این متن تقابل این دو دوره‌ی تاریخی را با استفاده از دیالوگ‌هایی سنجیده به خوبی نشان داده است. آدم‌های دیروزی از کلماتی استفاده می‌کنند که امروزه رواج چندانی ندارد. در مقابل زوج امروزی در دیالوگ‌های خود کلماتی را به کار می‌برند که برای آدم‌های دیروز معنایی ندارد. این تفاوت در دیالوگ‌ها مخاطب را با حال و هوای هر دو دوره تاریخی همراه می‌کند.

این نمایشنامه در سال ۱۳۹۲به کارگردانی کیومرث مرادی و بازی امیر جعفری، پانته‌آ بهرام، نوید محمدزاده و ستاره پسیانی بر روی صحنه رفت و با استقبال خوبی از سمت مخاطبین مواجه شد.

یادداشت نویسنده راجع به این اثر:

اعتراف می‌کنم هنوز آن خانه‌ی ویران در ذهنم زنده است و هنوز حسن و عالیه در حوضش خفته‌اند و هر از گاهی بیدار می‌شوند، معرکه می‌گیرند، خسته می‌شوند و باز می‌خوابند؛ «خواب دبش کلفت‌کُش». هنوز خانه‌‌ی ویران سرپناهِ نرگس و شریف است و آن دو چاره‌ای ندارند جز آشتی با گذشته؛ آشتی با تاریخ

.

0447a0071218d2f9946b27526595bb5a

نغمه ثمینی، فیلم‌نامه‌نویس، نمایشنامه‌نویس، نویسنده و منتقد سینمایی متولد ۱۳۵۲ در ایران، دارای دکترای پژوهش هنر (اسطوره و درام) است. از او تاکنون هفت نمایش‌نامه و دو کتاب پژوهشی منتشر شده‌است. هم‌چنین بیش از ده نمایش‌نامه از جمله «شکلک» و «خواب در فنجان خالی» در ایران و نیز کشورهای دیگر از جمله هندوستان، انگلستان و فرانسه بر صحنه رفته‌است. وی از سال ۱۳۸۲ در مقام فیلم‌نامه‌نویس مشغول به‌کار شد. از فیلم‌نامه‌های او که برخی به صورت مشترک نوشته شد می‌توان به «خون‌بازی»، «حیران» و «سه‌زن» و سریال نمایش خانگی «شهرزاد» اشاره کرد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + دوازده =