از دیدن «میان ستاره‌ای» تا خواندن آن

155
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

«میان ستاره‌ای» شاهکارِ تحسین‌شدهٔ کریستوفر نولان است که وقتی در سال ۲۰۱۴ اکران شد، مخاطبان و منقدان انگشت به دهان باقی ماندند. این فیلم به دلیل جلوه‌های ویژه و موسیقی و طراحی صحنه‌اش نامزد جوایز متعددی شد اما فیلمنامه‌اش از همان ابتدا جنجالی‌ترین و بحث‌برانگیزترین بخش این اثر بود.

فیلمنامهٔ «میان ستاره‌ای» چگونه نوشته شد؟

فیلمنامهٔ «میان ستاره‌ای» به قلم کریستوفر نولان و برادرش نوشته شد اما آن‌ها از همراهی فیزیکدانی مثل کیپ تورن هم بهره‌مند بودند. حوزه مطالعاتی کیپ تورن نظریهٔ «نسبیت عام» بود و همین مطالعاتش هم باعث شد تا سال ۲۰۱۷ یکی از سه برندهٔ جایزه نوبل فیزیک شود. تورن هر چه در توان داشت برای فهم‌پذیر کردن مفاهیم پیجیدهٔ علمی کرد و باقی کارها را به نگاه سینمایی نولان سپرد و او تلاش کرد تا «در پیچیدگی‌های علمی زیاده‌روی نکند».

حضور چنین مشاوری باعث شد تا این فیلم به دلیل دقت‌های علمیش هم تحسین شود. شاید به همین دلیل نولان معتقد است که نباید این فیلم را «علمی تخیلی» بدانیم. به نظر او این فیلم بیشتر «گمانه‌زنی» است و ریشه در واقعیت‌های جهان ما دارد. جهانی که همه ما دست در دست هم داریم آن را نابود می‌کنیم و -همانطور که نولان آن را به تصویر کشیده است- احتمالاً بار دیگر به جامعهٔ کشاورزی برمی‌گردیم و همزمان به دنبال پیدا کردن خانهٔ جدیدی خواهیم بود تا از این سیارهٔ ویران برویم. در چنین جهانی که به نظر خیلی هم از ما دور نیست، دیگر کسی «مهندس» نمی‌خواهد مگر این که آن مهندس کسی باشد همچون کوپر و بتواند طرحی نو دراندازد:

 

دنیا دیگه بیشتر از این مهندس نمی‌خواهد. هنوز تلویزیون و هواپیما به اندازه داریم. این غذامونه که داره تموم میشه.

فیلمنامهٔ میان ستاره‌ای که ترکیبی موفق از عناصر داستانی و داده‌های علمی است، حالا به فارسی ترجمه و منتشر شده و مصاحبه ۱۵ صفحه‌ای با کریستوفر و جاناتان نولان و استوری برد هم به آن اضافه شده است.

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + پانزده =