از زمین تا ماه، از رویا تا واقعیت

167
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تاریخ، گذشته‌ای است که مورخان آن را می‌نویسند، اما آینده چیست و چه کسی آن را به نگارش در می‌آورد؟

شاید گاهی نویسندگان، با در هم آمیختن علم و خیال.

بسیاری از مفاهیمی که امروزه به صورت یک امر عادی از آن سخن می‌گوییم و اهمیتی به آن نمی‌دهیم، اولین بار در آثار علمی تخیلی به صورت یک آرمان یا رویا آمده است. بعدها در نقطه‌ای از تاریخ رنگ حقیقت به خود گرفته و حال به پدیده‌ای پیش پا افتاده برای نسل امروز بشر تبدیل شده است. کلماتی مانند: ربات، فضاپیما، زیردریایی و….

انسان و رویا

آسمان و فضا، از روزگاران قدیم و شاید از ابتدای وجود آدمی، جزو موضوعات رمزآلود و بحث برانگیز بوده است که مورد توجه بشر قرار گرفته و درباره‌اش رویاپردازی‌های زیادی انجام شده است.

درخشان‌ترین جرم در آسمان شب یعنی «ماه»، یکی از جذاب‌ترینِ این سوژه‌ها است.

یکی از شاهکارهای کلاسیک، از زمین تا ماه است چرا که گویی نویسنده سوار بر ماشین زمان شده و به صد سال آیندۀ خود سفر کرده و رخدادی را در آینده پیشگویی کرده که یکی از موفقیت‌های فوق‌العادۀ بشر در علم و فناوری بوده است.

مردمِ زمانۀ او ماه را از روی زمین نگاه می‌کردند و آرزوی پرواز تا این جرم بزرگ و درخشان آسمانی را در سر می‌پروراندند.

از رویا تا واقعیت

ژول ورن این رویا را در غالب رمانی به نام از زمین تا ماه در ژانر علمی-تخیلی به سال ۱۸۶۵ نوشت و این اتفاق رویاپردازی‌شده به سال ۱۹۶۹ در ماموریت آپولو ۱۱ به واقعیت پیوست.

و جالب اینکه، این دو اتفاق در دو نکته شباهت داشتند: هر دو پرتابه سه مسافر داشتند، و مبدأ هر دو ایالت فلوریدا در آمریکا بودند.

موضوع داستان

در داستان از زمین تا ماه، جنگ داخلی آمریکا با تمام فراز و نشیب‌ها و هیجاناتش به اتمام رسیده است و توپچی‌ها هم بیکار شده‌اند. این بیکاری برای جنگاوران همیشه فعال و در تکاپو اتفاقی است عذاب‌آور و کسل‌کننده و حسابی کلافه‌شان کرده است. در چنین شرایطی رئیس باشگاه ‌آن‌ها پیشنهاد جالبی را مطرح می‌کند. در ابتدا سخن از سفر یک توپ به کرۀ ماه در میان است و در ادامه بحث مسافرت به ماه نیز مطرح می‌شود. همۀ شهر به وجد آمده‌اند و …پرداخت به جرئیات علمی

ژول ورن، این نویسندۀ خیال‌پرداز که البته عنوان «پدر ادبیات علمی-تخیلی» برازندۀ اوست، ذهن خود را به آینده پرواز داده است. جایی که به سبب پیشرفت علمی یکی از آرزوهای دیرین بشری به حقیقت پیوسته است. و از این آرزوی برآورده‌شده، تصویری آنچنان دقیق و علمی به دست می‌دهد که خیال در ذهن مخاطب رنگ حقیقت به خود می‌گیرد.

در واقع یکی از خصوصیات مهمی که در جای‌جای این داستان به چشم می‌خورد، جزئیات علمی‌ای است که به آن پرداخته شده است. جزئیاتی دقیق شامل آمار، اعداد و ارقام و…

برای نمونه به پاراگراف زیر که بخشی از کتاب است توجه کنید:

ابعاد سفینه به ۲/۷ متر عرض از بیرون و ۳/۶ متر ارتفاع می‌رسید. برای این که از وزن تعیین شده تجاوز نکنند، مجبور شدند ضخامت دیوارها را به میزانی بسیار جزئی کاهش دهند و از آنجا که قسمت پایینی‌اش بنا بود ضربه‌ی حاصل از شلیک و خروج وحشیانه گازها پس از انفجار پایروکسیل را تاب بیاورد، این بخش را [از نظر ضخامت] تقویت کردند.

علمی و جدی یا طنز و شوخی

نکتۀ دیگری که در پیرنگ داستان دیده می‌شود «طنز» است. خالق اثر به طور هنرمندانه‌ای در لابه‌لای داستان از تکه‌های طنزآمیز نیز بهره برده و شاید این به این منظور بوده تا داستان از حالت خشک و جدیِ مسائل علمی بیرون بیاید و جذابیت بیشتری پیدا کند.

نشر افق این کتاب را که در دستۀ «رمان‌های جاویدان جهان» قرار می‌گیرد منتشر کرده است. این رمان‌ها اگرچه برای مخاطبین نوجوان منتشر شده، اما همیشه برای بزرگسالان نیز جذابیت داشته‌اند.

از زمین تا ماه، توسط ثمین نبی‌پور  از متن کامل و مطابق با متن اصلی فرانسوی ترجمه شده است.

اهمیت خواندن آثار کلاسیک

خواندن آثار کلاسیک، در شکل‌گیری ادبیات و فرهنگ امروزی نقش بسزایی دارد و همچنین علم و اندیشه‌ای فراتر از زمانه به مخاطب می بخشد.

نمی‌توانیم به گذشته برگردیم و کشورهای مختلف و مردمان آن را از نزدیک بببینیم و با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم آن‌ها آشنا شویم. اما مطالعۀ آثار کلاسیک به‌راحتی می‌تواند بهترین جایگزین برای این امر باشد.

اگر به ادبیات کلاسیک علاقه‌مندید روی لینک زیر کلیک کنید:

و در لینک زیر یک نویسندۀ علمی تخیلی دیگر معرفی شده است:

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.