افسانه‌ها را جور دیگر بخوانید

88
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

داستان‌ها و افسانه‌هایی هستند که از سالیان دور و از همان زمان خلقتشان تا به امروز شهرتی جهانی دارند. کودک و بزرگسال با آن‌ها آشنا هستند و محال است اسمشان جایی بیاید و کسی با آن‌ها بیگانه باشد. داستان‌هایی مانند سفیدبرفی و هفت کوتوله، سیندرلا، جک و لوبیای سحرآمیز،…

این داستان‌ها شاهکارند اما، به‌قدری تکرار شده‌اند که شاید گاهی کلیشه‌ای و تکراری به‌نظر برسند.

از منظری دیگر همیشه در طی این روایات بخصوص داستان‌های با موضوعاتِ جدی‌تر که فراز و نشیب های خاص خود را دارند، ممکن است در گرانیگاه‌هایشان استرس‌زا تصور شوند. و حوادث بد آن تبدیل به دغدغه شوند.

آیا در این حالت برایتان اتفاق افتاده که دلتان بخواهد قلم را از نویسنده بقاپید و خودتان داستان را دست بگیرید و آن طور که سراسر خوشایندتان است بنویسید؟ یا جوری آن را به شوخی و خنده برگزار کنید که خبری از اضطرابِ وقوع حوادث بد نباشد؟ یا گره‌های کور داستان را به قلم خودتان باز کنید؟

اگر پاسختان مثبت است، بنابراین خوب است بدانید که یک نویسندۀ کاربلد به این آرزوی شما جامۀ عمل پوشانده است.

 

کمی از کلیشه دور شویم

کتاب «این هم جور دیگر» اثری کاملاً متفاوت و جذاب از «رولد دال»، یکی از بهترین نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان؛ به نمایندگی از شما روی کلیشه‌های داستانی خط زده و چیز جدیدی آفریده است.

دال در این کتاب دست روی ۶ مورد از افسانه‌ها و داستان‌های انگلیسیِ به‌نام گذاشته و آن‌ها را در قالب شعر و به صورت طنز در آورده است، البته با روایتی جدید و جالب.

داستان‌های کتاب نه‌تنها طولانی و حوصله‌سربر نیستند، آن‌قدر جذاب و خنده‌دار هستند که دلتان می‌خواهد همین‌طور ادامه پیدا کنند.

کتاب این هم جور دیگر
هنر مترجم

زبان قافیه‌داری که به بهترین، منظم‌ترین و بامزه‌ترین شکل ممکن در این کتاب استفاده شده است، هنر مترجم توانای کتاب، رضی هیرمندی است. اگر بگوییم ترجمۀ حرفه‌ای کتاب به جذابیت این اثر برای مخاطب فارسی‌زبان کمک بسیاری کرده است اغراق نکرده‌ایم. کتاب را باز کنید تا خودتان متوجۀ این موضوع شوید.

ریتم بامزۀ کتاب شاید وسوسه‌تان کند با کودکتان آن را بلند‌بلند همخوانی کنید و در کنار یکدیگر کلی بخندید.

تصویرگری

تصویرگری اکثر آثار رولددال با کوئنتین بلیک بوده است. جوری که سبک تصاویر این هنرمند را هرکجا ببینیم به یاد رولددال خواهیم افتاد.

در رابطه با بحث تصویرگریِ این کتاب یک نکتۀ بسیار جالب وجود دارد. شخصیت‌های اصلی این افسانه‌ها در روایت اصلی‌شان بسیار زیبا و بی‌عیب‌و‌نقص و البته دور از واقعیت بودند. اما بلیک در این قصه‌های بازنویسی‌شده این شخصیت‌ها را به گونه‌ای به تصویر کشیده است که مخاطب بیشتر بتواند با شخصیت‌ها احساس نزدیکی کند.

با هم چند تصویر از کتاب را ببینیم:

نویسنده

«یکی از پرخواننده‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان نسل ما» لقبی است که مجلۀ تایمز به رولد دال داده است.

یکی از مشخصه‌های اصلی نوشته‌های رولد دال این است که معمولاً دارای پایانی غیرقابل پیش بینی هستند. در این اثر نیز با همین خصوصیت روبرو خواهید شد. بنابراین منتظر غافلگیری‌های بسیار باشید.

نشر چشمه چاپ پنجم این کتاب را به تازگی منتشر کرده است. پیش‌تر این کتاب به صورت سیاه و سفید در اختیار مخاطب قرار گرفته و با استقبال بسیار روبرو شده بود. کتاب حاضر که چاپ پنجم است، رنگی و بر روی کاغذ گلاسه در قطع رحلی منتشر شده است.

اگر به کتاب‌های کمیک و طنز علاقه مندید پیشنهاد می‌کنیم سری به لینک‌های زیر نیز بزنید:

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.