افشاگری «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» دربارهٔ بایدن

پیگیری ردپای پرونده جدید علیه پسر بایدن در کتاب خاطرات جان بولتون

389
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

«اوکراین می‌توانست برای رئیس‌جمهوری آمریکا مهلکهٔ خطرناکی شود.» این آغازین جملهٔ جان بولتون در فصل ۱۴ کتاب خاطراتش است و اگر زمان افعال آن را از گذشته به حال تبدیل کنیم، معلوم می‌شود که پیش‌بینی او پیامبرگونه بوده است. چون همین حالا که جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در گیر و دار انتخاب اعضای کابینه است، پرونده پر و پیمانی علیه پسرش در جریان است. موضوع اصلی پرونده رابرت هانتر بایدن رابطهٔ تجاری او با یک شرکت گاز اوکراینی است. دادستان‌ها به وضعیت پرداخت مالیات پسر بایدن می‌پردازند تا معلوم شود آیا شایعهٔ پولشویی او صحت دارد یا نه؟

این اولین باری نیست که چنین شایعه‌هایی دربارهٔ پسر بایدن مطرح می‌شود. پیش‌تر، ردپای این حرف و حدیث‌ها در خاطرات جان بولتون هم پیدا شده بود. حتی می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی که کاسه خشم ترامپ را لبریز کرد و باعث شد تا سفیر آمریکا در اوکراین را اخراج کند، رابطهٔ تجاری بایدن و سایر دوستان دموکراتش با اوکراین بود. البته قبل از این‌ها هم ترامپ دل‌خوشی از ماری یووانوویچ نداشت. یووانوویچ دیپلمات مطرحی است که در آخرین سال ریاست‌جمهوری دولت اوباما به سفارت آمریکا در اوکراین رفت و دو سال هم با دولت ترامپ کار کرد اما در نهایت اخراج شد. آن‌طور که بولتون روایت می‌کند ترامپ به اقدامات یووانوویچ مشکوک بوده و فکر می‌کرده است که او در حال خوش‌خدمتی به رفقای دموکراتش است:

باز از یووانوویچ گله دارد که چرا رفته و با زلینسکی {رئیس‌جمهوری اوکراین} حرف زده که روند دادرسی برخی پرونده‌ها در آن کشور مختومه کند. می‌گفت او با این اقدام در پی رفع‌و‌رجوع ارتباط این پرونده‌ها با هیلاری است، چون آن‌جا نام پسر جو بایدن هم آمده است (ص: ۵۸۹).

خیلی از جمهوری‌خواهان برداشت ترامپ را تایید می‌کنند و معتقدند پسر بایدن با عضویت در هیئت مدیره یکی از مهم‌ترین شرکت‌های گاز اوکراین سعی می‌کند روابط آمریکا با اوکراین و روسیه را به سمت‌و‌سوی مورد علاقه حزب دموکرات هدایت کند. با این حال بولتون که خودش هم جمهوری‌خواه دوآتیشه‌ای است، چندان با این نگاه همراه نیست. بولتون پس از ثبت نظر ترامپ، اضافه می‌کند که اطلاعات او چندان هم موثق نیست:

همه را از دهان این و آن می‌شنید و منبعش دست‌چندم بود. هیچ مدرک مستندی هم رو نمی‌کرد (ص: همان).

ترامپ البته تنها به اخراج سفیر آمریکا در اوکراین بسنده نکرد. او وکیلش، رودی جولیانی، را برای گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری اوکراین «درمورد پرونده‌های مربوط به هیلاری و {رابرت} هانتر بایدن» به این کشور می‌فرستد. یعنی او از جایگاه ریاست‌جمهوری برای تصفیه حساب حزبی سوء‌استفاده می‌کند و بولتون هم در افشای آنْ خست به خرج نمی‌دهد. با این حال، بسیاری از جمهوری‌خواهان  فکر می‌کنند بایدن جوان هم از جایگاه اقتصادیش برای دستیابی به اهداف سیاسی سوء‌استفاده کرده است و می‌کند اما شاید این تحقیقات جدید کارها را یکسره کند.

کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» با ترجمهٔ علی مجتهدزاده بزودی از سوی نشر صدای معاصر منتشر می‌شود.

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

دربارۀ این کتاب بیشتر بدانید.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.