الینا در سه ماجرا

سه داستان آموزنده برای کودکان

191
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یک دختر کوچولوی بازیگوش و شیطون آمده است تا با داستان‌هایی جالب و پرماجرا و در عین‌حال آموزنده، کودک شما را سرگرم کند.

الینا (که البته الی هم صدایش می‌کنند) کلاس چهارم است و با مادر و پدر و برادرش مانی زندگی می‌کند. یک مادر که همیشه از دست الینا و پدرش حرص می‌خورد، یک پدر که هروقت به حرف مادر الینا گوش نمی‌کند در دردسر می‌افتد و یک برادر که هم الینا را حرص می‌دهد هم به‌دردبخور است.

خلاصه‌ای کوتاه از این سه جلد:
جلد 1 مجموعه

 الینا در عروسی به صرف خارش (۱):

امروز در مدرسۀ الینا، وسط کلاس ریاضی ناگهان خانم بهداشت وارد کلاس می‌‌شود و شروع می‌‌کند به وارسی موهای دانش‌‌آموزان به دنبال «شپش». بعد از دیدن موهای الینا، به او می‌گوید که به مادرش بگوید چند موی سفید دارد. اما باید ببینیم مادر الینا چه واکنشی به این پیام عجیب خانم بهداشت نشان خواهد داد.راستی چه کسی در کلاس شپش گرفته است؟ آیا الینا هم باید در این مورد نگران باشد؟ چطور باید بهداشت را رعایت کند تا از شر این موجودات در امان باشد؟

جلد 2 مجموعه

الینا در مسابقه‌‌ی فوتبال؛ قرمز یا آبی؟ (۲):

مادر الینا چند روزی خانه نیست و الینا و پدرش قصد دارند برای تماشای فوتبال به پارکی که سینمای روباز دارد بروند و دسته جمعی بازی را تماشا کنند. اگر مادر الینا از این ماجرا بویی ببرد حتماً عصبانی می‌‌شود و قطعاً اجازه نمی‌‌دهد. به همین خاطر الینا و پدرش تصمیم می‌‌گیرند دروغ بگویند. و وقتی اتفاقات بدی رخ می‌‌دهد مجبور می‌‌شوند دروغ‌‌های بیشتری بگویند. آیا مادر الینا از این وضعیت خبردار می‌‌شود؟ یا الینا و پدرش موفق می‌‌شوند به پنهان‌‌کاری ادامه دهند؟

جلد 3 مجموعه

الینا در کارآگاه بازی با پلنگ صورتی (۳):

دوست الینا همراه خانواده‌‌اش که در همسایگی طبقۀ بالای الینا زندگی می‌کردند، از آن خانه نقل مکان می‌‌کنند و طبقۀ بالا مدتی خالی می‌‌ماند. اما الینا صداهای عجیبی از آنجا می‌‌شنود و حدس می‌‌زند دزد آمده باشد. الینا کارآگاه بازی‌‌اش گرفته و باید کشف کند آن صداها از کجاست. اما همه فکر می‌‌کنند او خیالاتی شده است. آیا می‌‌تواند ردی پیدا کند تا حرفش را به همه ثابت کند؟ یا واقعاً خیالاتی شده است؟ آیا ممکن است به دردسر بیفتد؟

الینا در همین زمان و همین مکان زندگی می‌کند. در ایران با همین ویژگی‌های جغرافیایی و در زمان حال با همین مشکلاتی که همۀ کودکان با آن درگیر هستند. بنابراین کودکتان با الینا به‌خوبی ارتباط برقرار می‌کند و تمام آنچه قصد دارد بیاموزد را به‌راحتی می‌آموزد.

نکتۀ مثبت داستان‌های الینا این است که هم‌زمان با مطرح کردن مشکلاتی که کودک با آن‌ها درگیر است به اشتباهاتی که معلمان و والدین و به‌طور کلی بزرگترها مرتکب می‌شوند نیز اشاره می‌کند. اشتباهات و بی‌توجهی‌هایی که دلیل به‌وجودآمدن بیشتر مشکلات  هستند. پس اگر خودتان می‌خواهید داستان را برای دلبندتان بخوانید حتماً بادقت بخوانید تا متوجه نکات آموزندۀ آن هم بشوید.

داستان‌های الینا با یک طنز خاصی آمیخته شده است و همین ویژگی، آن را تبدیل به یک رمان شیرین کرده که کودک از شنیدنش لذت می‌برد. نویسنده طوری به روایت این داستان‌ها پرداخته که در بطن داستان کودک تشویق به مسئولیت‌پذیری، رعایت بهداشت، راستگویی و رفتارهای مثبتی از این قبیل می‌شود. و این تشویق به بامزه‌ترین شکل ممکن صورت گرفته است. مثلاً در جلد اول الینا اطلاعات به‌دردبخوری را برایتان روی کاغذ یادداشت‌هایی نوشته است.

این مجموعه رمان‌های کودک توسط نشر افق و به قلم مژگان کلهر نوشته شده است و تصویرگری آن را سارا طبیب‌زاده عهده‌دار بوده است. با هم چند تصویر از داخل کتاب را ببینیم:

حتماً نویسندۀ الینا را می‌شناسید. قبلاً مجموعه‌ای پرطرفدار به نام کلاس اولی کتاب اولی معرفی کرده بودیم که ۵جلد از آن مجموعه به قلم همین نویسندۀ توانا به نگارش در آمده است.

مژگان کلهر متولد سال ۱۳۵۰ در تهران است که نویسندگی، ویراستاری و مترجمی در حوزۀ ادبیات کودک و نوجوان در کارنامۀ او قرار دارد. رشتۀ تحصیلی او مترجمی زبان انگلیسی بوده است. و از افتخارات وی می‌توان به دریافت جایزۀ سروش نوجوان و جایزۀ پروین اعتصامی و همچنین نامه‌ای از آسمان برگزیده کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + پانزده =