انجمن شاعران مرده کتاب شد

246
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

همیشه از کتاب‌هایی گفته‌ایم که آنقدر پرطرفدار بوده‌اند که بر اساس‌شان فیلم‌ها ساخته شده است. این بار اما موضوع صحبت‌مان کتابی است که خود بر اساس یک فیلم نوشته شده است.

«انجمن شاعران مرده» فیلمی مشهور و پرطرفدار است که در سال ۱۹۸۹ در آمریکا اکران شد. پیتر ویر کارگردان این فیلم ۱۲۸ دقیقه‌ای بود. فیلم‌نامه‌اش را تام شولمن نوشت و کمدین محبوب رابین ویلیامز به زیبایی در آن نقش آفرینی نمود. فیلم هم در گیشه ترکاند و هم نظر مساعد منتقدین را جلب کرد و کلی هم جایزه گرفت از جمله اسکار بهترین فیلم‌نامه برای شولمن و بهترین بازیگر مرد برای ویلیامز. «انجمن شاعران مرده» همچنین نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم سال و بهترین کارگردانی شد.

deadpoets

موفقیت این فیلم برای تام شولمن که اولین فیلمنامه‌ی موفق زندگیش را می‌نوشت بسیار مهیب بود.

مدتی بعد خانم نانسی اچ کلاین بام رمانی با همین نام بر اساس فیلمنامه‌ی این فیلم نوشت.

شما را به تماشای یکی از تاثیرگذارترین سکانس‌های این فیلم دعوت می‌کنیم:

انجمن شاعران مرده

خانواده‌هایی که می‌خواهند فرزندانشان دکتر و وکیل شوند، اما فرزندان رویای هنرمند شدن و نویسندگی در سر دارند… شاید موضوع تازه‌ای نباشد اما تمرکز این اثر بر معلمی است که با شیوه‌ی تدریسی که دارد، بر ذهن و روح دانش‌آموزانش تاثیراتی عمیق بر جا می‌گذارد.

در مدرسه‌ی شبانه‌روزی ولتون در شروع سال تحصیلی استاد ادبیات عوض می‌شود و فردی به نام جان کیتینگ به جای استاد قبلی به کلاس درس می‌آید. روش تدریس او چیزی نیست که دانش آموزان به آن عادت داشته باشند. او روی میز می‌ایستد و از دانش‌آموزانش نیز همین را می‌خواهد و برای این کارش دلیل جالبی دارد. جان کیتینگ دیدگاهی نو به ادبیات دارد و از دانش آموزانش می‌خواهد که دیدشان را تغییر دهند و با نگاهی تازه به مسائل بنگرند. حوادث بسیاری در شرف وقوع است و در پایان داستان وقتی دانش آموزان به احترام معلم‌شان روی میزهایشان می‌ایستند، غم و شادی به یکدیگر می‌پیوندد.

 

شاید برایتان جالب باشد
2 نظرات
  1. سید محمد‌هادی جلالی می گوید

    سلام
    من دانشجو معلم رشته ادبیات فارسی هستم و باید در یک جمله بگم که فیلم و کتاب انجمن شاعران مرده زندگی من رو زیر و رو کرد. اگر دوست دارید در زندگی متفاوت عمل کنید، حتما مطالعه این کتاب رو بهتون پیشنهاد می‌کنم.

  2. مجله 30بوک می گوید

    سلام. سپاس بابت ثبت نظرتون 🙂

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.