/**/

اینفوگرافی: برادر بزرگتر نمرده است!

621
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

جورج اورول در رمان ۱۹۸۴ آیندۀ تیره و تاری را برای جهان پیش‌بینی کرده است. تنفر شدید نسبت به دشمن و علاقۀ شدید نسبت به ناظری که پیوسته در حال ردیابی و جاسوسی افراد جامعه است و از او به عنوان «برادر بزرگ» یاد می‌شود، از ویژگی‌های جامعۀ ضدآرمانی مخوفی است که اورول با مهارت تمام به تصویر کشیده است. در این جامعه‌ اندیشیدن جرم است!

این کتاب توسط منتقدین در دو دستۀ علمی – تخیلی و داستان سیاسی قرار داده شده است.

شما را به تماشای اینفوگرافی این کتاب دعوت می‌کنیم:

در مورد نویسنده:

اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اوروِل (۲۵ ژوئن ۱۹۰۳ – ۲۱ ژانویه ۱۹۵۰) داستان‌نویس، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی را بیشتر برای دو رمان سرشناس و پرفروش «مزرعه حیوانات» و «۱۹۸۴» می‌شناسند. این دو کتاب بر روی هم بیش از هر دو کتاب دیگری از یک نویسنده‌ی قرن بیستمی، فروش داشته‌اند.

اورول در سال ۱۹۴۳ کار بر روی رمان «مزرعه حیوانات (قلعه حیوانات) را آغاز کرد. رمان او به‌دلیل اشاره‌ی غیرمستقیمش به شوروی که آن زمان متحد انگلیس بود، تا یک سال چاپ نشد. با انتشار کتاب در ۱۹۴۵ در انگلیس و ۱۹۴۶ در آمریکا، اورول به شهرت رسید. او در سال ۱۹۴۸ کار بر روی رمان «۱۹۸۴» را آغاز کرد و یک سال بعد آن را به چاپ رساند. اورول چند ماه پس از انتشار این کتاب بر اثر سل از دنیا رفت.

در مزرعه حیوانات چه خبر است؟ (اینفوگرافی رمان دیگری از اورول را بخوانید)

در داستانی که جورج اورول خلق کرده، جهان بین سه ابر قدرت تقسیم شده است:

اوشینیا (Oceania)
اوریشیا (Eurasia)
ایست‌ایشیا (Eastasia)

وینستون اسمیت، شخصیتِ اولِ داستان، در کشور اقیانوسیه (اوشینیا) و در جامعه‌ای که به سه طبقه‌ی کارگر، اعضای عادی حزب و اعضای رده‌بالای حزب تقسیم شده است، زندگی می‌کند. وینستون یک عضو عادی حزب است.

حزب سه شعار اصلی دارد:
جنگ، صلح است.
آزادی، بردگی است.
نادانی، توانایی است.

  • اینگسوس (Ingsoc) از واژه‌ی English Socialism (سوسیالیسم انگلیسی) گرفته شده است که در زبان جدید، ایدئولوژی سیاسی حکومت تمامیت‌خواه اوشینیا است.
  • در این رمان حذف کلمات غیر ضروری یکی از ابزارهای کنترل جامعه معرفی شده است. حکومت به منظور تسلط بر افراد دست به ایجاد تغییرات زبانی و خلق زبانی تازه می‌زند که از آن به عنوان زبان جدید (نوین) یا گفتار نو یاد می‌شود.
  • در این رمان «برادر بزرگ» نماد و چهره‌ی نظام حکومت اوشیانا است. این تصویر در سرتاسر کشور نصب شده است تا حس تحت کنترل بودن را به افراد جامعه تلقین کند. اهمیت و تاثیر داستان ۱۹۸۴ باعث شده است تا «برادر بزرگ» به عنوان استعاره‌ای از نفوذ، قدرت و کنترل در زبان محاوره شکل بگیرد.
  • صفحه‌ی سخنگو یا تله‌اسکرین دستگاهی است که حکومت برای پخش اخبار نادرست و سخنرانی‌ها از آن استفاده می‌کند. صدای آن را می‌شود کم و زیاد کرد، اما نمی‌توان خاموشش کرد. این دستگاه صدا و تصویر مخاطبانش را نیز به مرکز کنترل ارسال می‌کند و وجود کوچکترین ردی از نارضایتی در چهره‌ی افراد، خشم حکمرانان را برمی‌انگیزد.
  • وقتی در ذهن افراد جامعه تردیدها یا باورهایی در ضدیت با حکومت شکل بگیرد، آنها دچار جرم اندیشه یا بزه فکری (crimethink) شده‌اند و توسط پلیس اندیشه (thinkpol) شناسایی و معرفی می‌گردند. افراد مخالف حزب، در مدت کوتاهی حذف فیزیکی یا تبخیر  می‌شوند. موجودیت فردی که تبخیر شده از اساس انکار می‌شود. (unperson)

در بخشی از داستان یک مامور حزب چنین می‌گوید:

منظور ما فقط این نیست که از شما اعتراف بگیریم یا شما را مجازات کنیم. می‌خواهی دلیل واقعی آوردنت را به این‌جا برایت بگویم؟ دلیلش معالجه تو است! برای این که تو را سر عقل بیاوریم! هرکسی را که ما می‌آوریم این‌جا تا وقتی معالجه نشده باشد، رها نمی‌کنیم. می‌فهمی، وینستون؟ ما به جرایم احمقانه‌ای که تو مرتکب شده‌ای، علاقه‌ای نداریم. حزب به کارهایی که علنأ انجام می‌شود علاقه ندارد. فقط افکار برای ما مهم هستند. ما به نابودی دشمنان خودمان اکتفا نمی‌کنیم، ما آن‌ها را عوض می‌کنیم.

وینستون اسمیت در دفترچه‌ خاطراتش بزۀ فکری را چنین توصیف می‌کند:

بزۀ فکری، جرمی نیست که مجازات آن مرگ باشد، بزۀ فکری خود مرگ است.

این اینفوگرافی‌ از سایت coursehero گرفته و توسط ۳۰بوک به فارسی برگردانده شده است.

شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.