بار دیگر الیف شافاک

216
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

«فکر نکن تنهایی» عنوان کتابی از الیف شافاک (Elif Shafak)، نویسندۀ نام آشنای ترک‌ تبار است. مطالب این کتاب که در بر‌دارندۀ دیدگاه شافاک نسبت به موضوعات مختلف هستند، قبل از جمع‌شدن در زیر بیرق کتابی با این عنوان، در مجله‌های مختلف داخل و خارج از ترکیه منتشر شده‌ بودند.

این کتاب که از مجموعۀ ۵۹ داستانِ ناپیوسته تشکیل شده است در برخی داستان‌ها شامل تجربیات شخصی نویسنده در دوره‌های مختلف زندگی‌اش است و با مخاطبان، که شافاک همواره آن‌ها را خویشاوندان روحی خود دانسته‌است، ارتباطی صمیمانه برقرار می‌کند. الیف شافاک در این اثر از بیان دیدگاه‌هایش در رابطه با مسائل اجتماعی، موضوعات سیاسیِ پر تلاطم خاورمیانه، هویت زن در جامعه و خطاهای جامعه در رویارویی با زنان، ادبیات و همچنین عشق، که عنصر جداناشدنی آثارش است غافل نمانده است.

من در کنار آدم‌هایی که ذهنی آشفته دارند بیشتر احساس راحتی می‌کنم، کنار آدم‌هایی که نقصی در کار‌هایشان هست، روحی آزرده و ذهنی مردد دارند؛ آدم‌هایی که روحی زمستانی دارند…

یک بار دیگر با دقت از آینه نگاه کرد. آدم زرنگی بود. خدا می‌دانست هر  روز  چند مسافر  جا‌به‌جا می‌کرد. معلوم بود که با خودش فکر می‌کرد این زن به چی گوش می‌دهد؟ موزیک پاپ، موزیک کوچه بازاری یا موسیقی سنتی؟ شاید بهتر بود کانال اخبار  را می‌گرفت. انگار  نتوانسته بود آن معما را حل کند که پرسید:  «کدام کانال را بگیرم؟» گفتم: فرقی نمی‌کند.» از دهانم در  رفت: «کافی است که صدا باشد…»”

انتقاد یک حق است. مثل نان  و آب ضروری است. یک حق حیاتی است… آزادی عقیده هم همینطور است، همچنین آزادی مطبوعات…

شافاک هنوز وارد دهۀ دوم زندگی‌اش نشده بود که قدم به دنیای نویسندگی گذاشت و از آن زمان تا کنون باور دارد که خیال واقعی‌تر از واقعیت است. او عاشق کلمات و بازی با آن‌هاست و این اصلی‌ترین دلیل ورودِ او به عرصۀ نویسندگی است. او جوایز زیادی را در این عرصه به دست آورده و چند سالی‌ست که آثارش را به دو زبان انگلیسی و ترکی عرضه می‌کند. وی دلیل این امر را لذتِ سفر بین زبان‌ها می‌داند.

“فکر نکن تنهایی” در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و مدتی‌ست که در ایران هم با ترجمۀ صابر حسینی از سوی نشر مروارید در ۲۳۶ صفحه روانۀ بازار شده است.

اگر از طرفداران نگاه و قلم شافاک هستید، این کتاب گزینۀ مناسبی برای شماست.

مجله اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.