بزرگترها هم اشتباه می‌ کنند

302
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

یک تصویر مشترک از روابط کودک و بزرگسال، در هر نوعی از خود، در ذهن همگی ما نقش بسته است. تصویری که شاید بنا بر مسائل تربیتی به گونه‌ای شکل گرفته که یک طرف «خوبِ مطلق» است و در سوی دیگر «بد»ی که باید برای خوب بودن آموزش ببیند. شاید بی‌اغراق بتوان این‌طور توصیفش کرد: روابطی خدا-بنده گونه.

در واقع جامعه به ما بزرگترها حکم می‌کند که باید بزرگ شویم و رفتارهای کودکانه را کنار بگذاریم. رفتار بالغانۀ مطلق چیزی است که توسط جامعه از هر انسان بزرگسالی انتظار می‌رود و در غیر این صورت مورد نکوهش قرار می‌گیرد.

البته با وجود همه‌گیری در این تفکر باید گفت که این قانون نانوشته، بسیار اشتباه است.

هیچ انسانی کامل نیست؛ و این هیچ ایرادی ندارد.

شیطنت و اشتباه، تنها مختص کودکان نیست و هر بزرگسالی در طول زندگی بارها و بارها دچار اشتباه می‌شود؛ و یا ممکن است شیطنتی از او سر بزند.

بنابراین پس از پذیرش این موضوع، نتیجه‌ای که می‌توان گرفت از این قرار است:

همگی ما انسانیم و همین‌طور که هستیم هم دوست‌داشتنی و عزیزیم.

کودکان با خواندن این کتاب دید بهتری نسبت به این موضوع پیدا می‌کنند و درک می‌کنند که حتی بزرگترها نیز مرتکب اشتباه می‌شوند.

کتاب «آدم‌بزرگ‌ها هیچ‌وقت این کارها را نمی‌کنند…» هنرنمایی یک نویسنده و یک تصویرگر است که به طرز جالبی تقلب می‌کنند.

می‌پرسید چطور؟

پاسخش به این شرح است که: نویسنده روبه‌روی ما ایستاده و دروغ می‌گوید و تصویرگر که پشت سر نویسنده است با اشاره ما را متوجه حقیقتِ قضیه می‌کند.

اگر به گونه‌ای دیگر بخواهیم توضیح دهیم: جملات کتاب، چیزهایی است که میشنویم و تصاویر، حقایقی که میبینیم.

شاید بتوان از منظر روانشناسی کتاب را مورد بررسی قرار داد؛ و به این نتیجه دست یافت که مبحث «کودک درون» نیز بی‌ربط به هدف این کتاب نباشد.

در این مبحث روانشناسی توصیه می‌شود پیش از هر چیز باید نسبت به وجودِ «کودک درون» آگاه بشوید. و این بخشِ وجودیِ خویش را بپذیرید.

در این کتاب، بزرگسالانی را می‌بینیم که رفتارهای کودکانه از خود بروز می‌دهند. و این حقیقتی است که در واقعیت اتفاق می‌افتد و در واقع پای «کودک درون» در میان است.

صفحات این کتاب گلاسه هستند. به همین دلیل زیبایی و درخشش تصویرگری کتاب چندبرابر شده است.

با هم چند نمونه از این تصاویر را ببینیم:

اهمیت تصاویر کتاب در حدی است که می‌توان گفت این کتاب مصور با تصاویرش است که معنا می‌یابد. چراکه مقصود و منظور اصلی کتاب در تصاویر آن گنجانده شده است.

دیدن تصاویر کتاب برای بزرگترها خالی از لطف نیست. چراکه میتواند به عنوان یک تلنگر برای آن‌ها نیز جالب باشد.

کتاب « آدم‌بزرگ‌ها هیچ‌وقت این کارها را نمی‌کنند…» مناسب گروه سنی «ب» و «ج» است و توسط نشر افق منتشر شده. نویسندۀ این کتاب کم‌حجم دیوید کالی است و بنجامین چاد آن را تصویرگری کرده است.

در این دو کتاب بامزه هم بزرگترها شیطنت می‌کنند:

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.