بهترین روش های مطالعه برای کتابخوان ها

657
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در دنیای تکنولوژی زدۀ امروز، شاید خواندن کتاب برای خیلی‌ها دیگر مثل قدیم‌ترها چندان در لیست کارهای در اولویت نباشد. قدیم‌تر‌ها که اینترنت نبود کتاب خواندن یکی از بزرگترین لذات بشری محسوب می‌شد. شاید هم این خاصیتِ تمام چیزهای کمتر در دسترس باشد. لذتی که امروز با وجود فناوری و اینترنت هنوز هم جای خود را به چیز دیگری نداده است. اما با وجود حجم وسیع تیراژ کتاب و سهل الوصول بودن آن، یا اصلا به سراغ کتاب نمی‌رویم و ذهن‌مان را درگیر اطلاعات اضافه و کمتر کارآمد شبکه‌های اجتماعی می‌کنیم، یا اگر هم اهل خرید و خواندن کتاب باشیم با وجود گرفتاری‌ها و کار‌های روزمره با کوهی از کتاب‌های نخوانده یا نیمه تمامی که یک روز قصد تمام کردنشان را داشته‌ایم روبه رو می‌شویم. تنها عدۀ معدودی هستند که در این جاده، جدی، استوار، هدفمند و منظم پیش می‌روند.

 • در چند سطر ذیل سعی داریم برای آن‌ها که کتاب خواندن را در هیچ شرایطی کنار نمی‌گذارند نکاتی را یادآوری کنیم.
دختر در حال مطالعه
“بعضی از کتاب‌ها باید چشیده شوند، بعضی باید بلعیده شوند و برخی دیگر باید جویده و هضم شوند.”  فرانسیس بیکن
 • طبقه‌بندی کتاب‌ها
  کتاب‌ها را از ابتدا در کتابخانه‌تان طبقه بندی کنید. اگر از نویسنده‌های مورد علاقه‌تان چند کتاب دارید می‌توانید این طبقه بندی را بر اساس نویسنده انجام دهید. اینطوری دسترسی به کتاب برایتان آسان می شود.

  این مطلب را بخوانید: کتاب‌ها را چگونه درون کتابخانه بچینیم؟
 • مجبور نیستید هر کتابی را بخوانید
  کتابی که می‌خواهید بخوانید را دوست داشته باشید، حتما لازم نیست از هر کتابی خوشتان بیاید فقط به این دلیل که آن کتاب پر فروش و یا معروف شده است.
 • مکان‌ مناسب را پیدا کنید
  مکانی راحت برای کتاب خواندن انتخاب کنید. اگر پشت میز مطالعه تان می‌نشینید وسایل اضافه را که باعث حواس پرتی تان می شود از روی میز بردارید، موبایل یا تبلت را در مکان دیگری قرار دهید و یا خاموش کنید. از وجود نور کافی مطمئن شوید و ترجیحا در جایی مطالعه کنید که از سروصداهای اضافه دور باشد. خلاصه اینکه تمام چیزهایی که قرار است مزاحم کتاب خواندتان شود را حذف کنید. این کار باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید.

  پیشنهاد چند مکان‌ مطلوب برای مطالعه
 • حواستان را جمع کنید
  فقط روی کتاب تمرکز کنید؛ سعی کنید به وقایعی که ذهنتان را در طول روز درگیر کرده‌اند فکر نکنید. مثلا می‌توانید خودتان را شرطی کنید و بعد از تمام کردن مطالعه ذهنتان را دوباره برای هرفکری باز بگذارید.
 • از صفحۀ اول شروع کنید
  کتاب را از صفحۀ آغازین شروع کنید و به ترتیب و صفحه به صفحه جلو بروید. اگر حوصله‌تان سر رفته انتهای کتاب را نخوانید. اینکار از اشتیاقتان برای به پایان رساندن کتاب کم می‌کند. در مورد کتاب‌های درسی و آموزشی این مورد متفاوت است و می توانید از هر فصلی که مورد نیازتان است شروع کنید.
 • مقدمه مهم است
  مقدمۀ کتاب را حتما بخوانید. مقدمه جایی‌ست که نویسنده با خوانندگان مستقیما حرف می‌زند. دربارۀ کتاب و هدفش از نوشتن کتاب می‌گوید و یک خط فکر کلی دربارۀ کتاب به شما نشان می‌دهد.
 • زمان‌بندی داشته باشید
  برای مطالعه‌تان زمان‌بندی کنید و برای از دست ندادن زمان حواستان به ساعت باشد. برای اینکار می‌توانید آلارم بگذارید و در یک زمان از پیش مشخص شده مطالعه را انجام دهید. این کار شما را در برابر کارهایتان مسئولیت پذیر می‌کند و به شما نظم می‌دهد. همچنین می‌توانید برای به پایان رساندن کتاب یک تاریخ مشخص کنید و به خودتان متعهد باشید که مثلا تا دو هفتۀ دیگر کتابی که در دست دارید را به پایان برسانید.
کتاب‌ها در قفسه
“هیچ دوستی وفادارتر از کتاب نیست.” ارنست همینگوی
 • یادداشت‌برداری کنید
  از قسمت‌های کاربردی و مورد علاقه‌تان در کتاب یادداشت بردارید. اگر در طول متن به لینک‌هایی مثل نام نویسندگان، شخصیت‌های خاص، مکان‌ها یا کتاب‌های دیگر برخورد می‌کنید آن‌ها را جایی بنویسید و درباره‌شان پیگیر باشید. همچنین می‌توانید از حاشیه‌نویسی در متن استفاده کنید.
 • مرتب باشید
  از نشانک یا بوک مارک برای بستن کتاب استفاده کنید. کاغذ کتاب را تا نزنید و از روش‌هایی که باعث خراب شدن کتاب می‌شوند، پرهیز کنید.
 • کتاب چاپی چیز دیگری است
  سعی کنید کمتر از کتاب‌های الکترونیکی استفاده کنید. اگرچه کتاب‌های الکترونیکی راحت‌تر و با هزینۀ کمتری قابل دسترس هستند اما  گرفتن کتاب چاپی در دستانتان حس عمیق‌تر و لذت بیشتری از خواندن کتاب به شما می‌دهد.
 • از خودتان سوال بپرسید
  در پایان مطالعۀ کامل کتاب، برای درک بهتر آنچه خوانده‌اید از خودتان سوالاتی بپرسید. این که نویسنده چه می‌خواست بگوید؟ هدف کتاب چه بود؟ آیا برایتان مفید بود؟ کتاب را ارزشیابی کنید. تحلیل خودتان از کتاب را بنویسید و دربارۀ آن با دیگران صحبت کنید.
مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =