بهترین نویسندگان رمان جهان

1,698
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
در این مطلب که به مرور به‌روزرسانی می‌شود قصد داریم بهترین نویسندگان رمان جهان را به شما معرفی کنیم.

میگل د سروانتس (Miguel de Cervantes) در ۲۹ سپتامبر سال ۱۵۴۷ در اسپانیا به دنیا آمد و در تاریخ ۲۳ آوریل ۱۶۱۶ در ۶۸ سالگی در مادرید از دنیا رفت.

سروانتس در دوران زندگیش گرفتار اسارت، سرکوب و فراموشی شد و آثار ادبیش چنان که باید مورد توجه قرار نگرفت.

سروانتس را پدر داستان نویسی مدرن می‌دانند. رمان مشهور دُن کیشوت او از پایه‌های ادبیات کلاسیک اروپا است و بسیاری از منتقدان از آن به عنوان اولین رمان مدرن و یکی از بهترین آثار ادبی جهان یاد کرده‌اند. دون کیشوت داستان مرد سالخورده‌ای است شیفتۀ جوانمردی و دلاوری که سوار بر اسب خود به نام روسینانته و همراه با خدمۀ وفاداراش سانچو پانزا به جستجوی ماجرا می‌رود.

میگل د سروانتس

سروانتس

آگاتا کریستی (Agatha Christie) (15 سپتامبر ۱۸۹۰ – ۱۲ ژانویه ۱۹۷۶) نویسندۀ انگلیسی داستان‌های جنایی و کارآگاهی است.

او بیشتر به دلیل خلق ۶۶ رمان جنایی مشهور است. هرکول پوآرو و خانم مارپل، دو شخصیت مشهور کتاب‌های وی هستند که به افشای راز پرونده‌های قتل و جنایت می‌پردازند. کتاب‌های کارآگاهی کریستی، برایش لقب «ملکۀ جنایت» را به ارمغان آوردند و موجب ثبت نام وی به عنوان یکی از مهمترین و خلاق‌ترین نویسندگان ژانر کارآگاهی شدند.

بیشتر داستان‌های کریستی به صورت فیلم و سریال درآمده‌اند. کتاب رکوردهای جهانی گینس او را به عنوان پرفروش‌ترین رمان‌نویس تاریخ ادبیات جهان معرفی کرده است.

آگاتا کریستی

آگاتا کریستی

ارنست همینگوی (Ernest Hemingway) (21 ژوئیه ۱۸۹۹ – ۲ ژوئیه ۱۹۶۱) یکی از بزرگترین نویسندگان آمریکایی بود که برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد. او از پایه‌گذاران یکی از تاثیرگذارترین انواع ادبی، موسوم به «وقایع نگاری ادبی» بود.

او در سال ۱۹۵۲ اثر مشهور پیرمرد و دریا را منتشر کرد که برایش جایزۀ نوبل به همراه داشت. سبک خاص همینگوی در نوشتنْ آثار او را بی‌همتا و تاثیرگذار کرده است. رمان‌های وداع با اسلحه و زنگ‌ها برای که به صدا درمی‌آیند از آثار برجستۀ اوست. کتاب‌های همینگوی در زمرۀ آثار کلاسیک ادبیات آمریکا به حساب می‌آیند. مجموعه داستان کوتاه «مردان بدون زنان»، کتاب ادبی «مرگ در بعد از ظهر» و کتاب غیر داستانی «تپه‌های سبز آفریقا» که حاصل سفرهای او در دل قاره آفریقا است، از دیگر آثار او به شمار می‌آیند.

ارنست همینگوی

ارنست همینگوی

آدلاین ویرجینیا وولف (Virginia Woolf) (25 ژانویه ۱۸۸۲ – ۲۸ مارس ۱۹۴۱) نویسنده، منتقد و فمینیست انگلیسی بود. او آثار برجسته‌ای چون خانم دالاوی، به سوی فانوس دریایی و اتاقی از آن خود را به رشتۀ تحریر درآورد. ویرجینا وولف در سال‌های بین دو جنگ جهانی از چهره‌های سرشناس محافل ادبی و روشنفکری بود.

او نویسندۀ رمان‌های تجربی بود و سعی در تشریح واقعیت‌های درونی انسان داشت. در دهه ۱۹۶۰ نظریات او موجب تحولاتی در جنبش برابری‌خواهی زنان شد. او در نگارش از سبک «سیال ذهن» استفاده می‌کرد. کتاب «اتاقی از آن خود» به عنوان نمونۀ برجسته‌ای از این سبک در کلاس‌های آیین نگارش پایه‌های مختلف تحصیلی دانشگاهی تدریس می‌شود.

ویرجینیا وولف

ویرجینیا وولف

گابریل گارسیا مارکز (Gabriel García Márquez) (۶ مارس ۱۹۲۷ – ۱۷ آوریل ۲۰۱۴) مشهور به گابو، نویسندۀ بزرگ کلمبیایی و از پیشگامان سبک ادبی رئالیسم جادویی بود. او در سال ۱۹۶۷ با رمان صد سال تنهایی سبک رئالیسم جادویی را به اوج رساند. این رمان در ادبیات جهان یک شاهکار تمام عیار قلمداد شد و جوایز بسیاری دریافت کرد و در نهایت مارکز را به نوبل رساند. بنیاد نوبل در بیانیۀ خود مارکز را «شعبده باز کلام و بصیرت» توصیف کرد.

پاییز پدرسالار، عشق سال‌های وبا، ژنرال در هزاری توی خود، از عشق و شیاطین دیگر، خاطره دلبرکان غمگین من، کتاب غیرداستانی گزارش یک آدم‌ربایی و مجموعه داستان کوتاه زائران غریب از آثار منتشر شده از این نویسندۀ بزرگ در ایران است.

گابریل گارسیا مارکز

گابریل گارسیا مارکز

دوریس لسینگ (Doris Lessing) نویسندۀ انگلیسی، در تاریخ ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ در شهر کرمانشاه، ایران به دنیا آمد. پدر دوریس که در جنگ جهانی اول معلول شده بود، در بانک شاهنشاهی ایران کار می‌کرد. دوریس در کودکی ایران را ترک کرد.
کتاب «دفترچه‌ طلایی» مهمترین اثر و عامل شهرتش را در ۴۳ سالگی نوشت. آثار داستانی لسینگ در ابتدا تم کمونیستی داشت. او سپس ضد کمونیست شد و به نوشتن داستان‌های روانشناسانه روی آورد. او عاقبت به سوی داستان‌های علمی تخیلی با تم صوفیانه گرایش پیدا کرد. کتاب تروریست خوب و فرزند پنجم از بهترین آثارش است. رمان کوتاه بِن در جهان نیز دنباله‌ای بر داستان «فرزند پنجم» است. او همچنین سرگذشت خود را در کتاب زیر پوست من به نگارش درآوده است. او در سال ۲۰۰۷ در ۸۸ سالگی برندۀ جایزه‌ی نوبل ادبیات شد.

دوریس لسینگ

دوریس لسینگ

والنتین لویی ژرژ اوژن مارسل پروست (Marcel Proust)، نویسندۀ بزرگ فرانسوی‌ در ۱۰ ژوئیه ۱۸۷۱ در حومۀ پاریس به دنیا آمد.

پروست به دلیل نگارش کتاب در جستجوی زمان از دست‌رفته یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان به شمار می‌آید. جمله‌سازی‌های پروست در این اثر در ادبیات فرانسه تازگی داشت که آن را از دیگر متون فرانسوی متمایز می‌کرد. این اثر تاثیر به سزایی بر ادبیات قرن بیستم گذاشت و بسیاری از نویسندگان را به تقلید واداشت. «درجستجوی زمان از دست رفته» از دید منتقدین یکی از قابل احترام‌ترین اثار ادبی قرن بیستم است.

مارسل پروست

مارسل پروست

ادامه دارد…

 

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.