به مدرسۀ عجیب و غریب خوش آمدید!

211
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

مدرسه در نگاه اول ممکن است کمی کسل‌کننده به نظر برسد اما چه کسی می‌تواند ادعا کند که آن همه ماجرای هیجان‌انگیز و بازی‌ها و شیطنت‌هایی که با هم‌سن‌وسال‌های خود در همین چند ساعت تجربه می‌کند، سرگرم کننده نیست؟

گذشته از این‌ها ما می‌خواهیم مدرسه‌ای به شما معرفی کنیم که از همه لحاظ با مدرسه‌های معمولی دیگر متفاوت است. مدرسه‌ای که آن‌قدر خنده و شادی در دل خود جای داده است که اصلاً دلتان نمی‌خواهد به خانه برگردید.

اینجا همه‌چیز عجیب و غریب و بامزه است. معلم‌هایی که از شاگردهایشان کمتر می‌دانند و بیشتر دردسر درست می‌کنند. یا معلم‌هایی که شیطنتشان گل می‌کند تا شما را سر کار بگذراند یا تصمیمات عجیبی می‌گیرند که با عقل جور در نمی‌آید و  ممکن است رفتارهایی از آن‌ها سر بزند که فقط از یک بچه انتظار می‌رود.

خلاصه در مدرسۀ عجیب و غریب، کودکِ درونِ همۀ آدم‌بزرگ‌ها زیادی فعال است؛ از معلم و کتابدار و ناظم گرفته تا رانندۀ اتوبوس.

این مجموعه توسط نشر افق منتشر شده است و در آن پسر کوچولوی بازیگوشی به نام اِی.جِی ( که خیلی هم تأکید دارد که از مدرسه بدش می‌آید) ماجراهای بامزه و جالبی را شرح می‌دهد. داستان‌هایی از دنیای شیطنت‌ها و احساسات صادقانۀ کودکان، که در گوشه و کنارش ممکن است به شعر و آواز یا اطلاعات مفیدی هم بر بخورید.

نویسنده (دَن گاتمَن) از زبانی فوق‌العاده جذاب و کودکانه استفاده کرده است به‌گونه‌ای که وقتی داستان را می‌خوانید به نظر می‌رسد واقعاً از زبان یک کودک بیان شده است. در واقع زبان روایت، زبانی است مختص یک کودک؛ به همان اندازه ساده و به همان اندازه شیرین و بامزه. و صدالبته هنر ترجمۀ قدرتمند محبوبه نجف‌خانی را نمی‌توان نادیده گرفت که نه تنها این ویژگی زبان را به‌خوبی در متن داستان حفظ کرده، بلکه پروبالی به اصطلاح ایرانی‌تر و طنزآمیزتر هم به آن داده است.

از نویسندگی و ترجمۀ خوب این کتاب‌ها که بگذریم، تصاویر زیبا و کودکانۀ نکتۀ دیگری است که می‌توان به آن اشاره کرد و توسط جیم پایلوت انجام شده است.

با هم چند نمونه از این تصاویر جذاب را ببینیم:

دربارۀ نویسنده:

دن گاتمن در ۱۹ اکتبر سال ۱۹۵۵ در نیوورک متولد شد. او با مدرک  رشته روانشناسی  دانشگاه Rutgersفارغ التحصیل شد. و نوشتن را در سال ۱۹۸۰ به صورت حرفه ای آغاز کرد. گاتمن پیشینۀ نویسندگی برای نشریات کودکان و آموزش در دبستان‌ها را نیز دارد. اکثر آثار او در حوزۀ داستان تخیلی برای کودکان است. و مهم‌ترین اثر او مجموعه مدرسه عجیب و غریب است که مانند تمامی آثاری با زبانی ساده و طنزآمیز خلق شده است و به دلیل بیان شیوه‌های تدریس خلاق، خواندن آن برای آموزگاران نیز جذاب و مفید است.

دن گاتمن

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =