به چی می‌گن جبر جغرافیایی؟

21
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

در کتاب‌های تاریخی هر زمان صحبت از علت شکست کشوری در جنگ و یا حتی براندازی حکومتی باشد، بیشترین دلیلی که به آن اشاره می‌شود بی کفایتی رهبران است. اما این رهبران بی کفایت حتما محدودیت‌هایی هم داشته‌اند که کمتر به آن‌ها اشاره شده است.

یکی از مغفول‌ترین این دلایل، واقعیت‌های فیزیکی و جغرافیای هر سرزمین است که تاثیر زیادی بر سیاست‌های بین المللی دارد. خیلی از ما فراموش کرده‌ایم که زمینی که روی آن زندگی می‌کنیم چقدر مهم است و چه تاثیری بر ما و زندگیمان می‌گذارد. بر سیاست، قدرت، جنگ‌، اقتصاد، توسعه اجتماعی مردم و… همین کوهستان‌ها، رودخانه‌‎ها، دریاها و دریاچه‌ها و حتی بیابان‌‎ها عامل بسیار تاثیرگذاری در برهم ریزی یا قدرتمند شدن یک کشور هستند.

تمام این عوامل جغرافیایی در هر جای این کره خاکی، بر تصمیمات رهبران، موقعیت آن کشور در جهان و اینکه مردم چه کارهایی می‌توانند بکنند و چه کارهایی نمی‌توانند بکنند تاثیر می‌گذارد. احتمالا برایمان سوال شده باشد که مثلا با وجود این حجم ثروت و قدرتی که آمریکا دارد چرا صحبت از افول و سقوط آن است؟ یا علت نزاع همیشگی هند و پاکستان و یا پاکستان و افغانستان چیست؟ چرا آفریقا همیشه در فقر به سر برده و یا چرا خاورمیانه همیشه در تنش است؟ روسیه در خاورمیانه به دنبال چیست و چرا ایران تسخیر ناپذیر است؟ و خیلی سوال دیگر که ما برای پیدا کردن جوابشان پیشنهادی برای شما داریم.

کتاب زندانیان جغرافیا و در اسارت جغرافیا که هر دو در اصل یک کتاب از دو ناشر و دو مترجم متفاوت‌اند، پاسخ این سوال‌های ما را می‌دهند

تیم مارشال روزنامه‌نویس تحسین شده‌ی کتاب “چرا ملت‌ها سقوط می‌کنند؟” و کارشناس برجسته امور بین الملل در این کتاب که مدت‌ها اولین کتاب پرفروش نیویورک تایمز محسوب می‌شد، با استفاده از ده نقشه‌ منطقه‌ای حساس دنیا، راهبردهای ژئوپلیتیکی قدرت‌های جهان را  برای ما توصیف می‌کند.

ژئوپلیتیک عبارتی‌ست تشکیل شده از دو بخش. «ژئو» به معنای زمین و «پلیتیک» به معنای سیاست و در زبان فارسی به نام سیاست جغرافیایی و یا جغراسیاست شناخته شده است. این عبارت به معلومات ناشی از ارتباط بین جغرافیا و سیاست مربوط است و این کتاب نیز قصد دارد نگاهی جدید و اصیل نسبت ژئوپلیتیکی که در پشت پرده سیاست‌های خارجی امروزه در جریان است، داشته باشد.  

در کلام آخر این کتاب بر نقش تعیین کننده جغرافیا در تمدن و اقدامات حکومت‌ها اصرار دارد و پر است از بینش‌های سنجیده‌ای که مستقیما با امنیت و رفاه ملت‌ها مرتبط است. مطالعه این کتاب از آن جهت که واقعیت‌های نهفته در سیاست‌های گذشته، حال و آینده را برای ما روشن می‌کند، برای همگان ضروری است.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =