بی خردان سلامت می کنند

19
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

سلام اول داستان استقلال امریکا در سال ۱۷۷۶ است؛ روایتی غیر خطی از تاریخ انقلاب این کشور. باربارا تاکمن در این کتاب بر بخش‌های نکاویده یا کمتر پژوهش‌شده در این تاریخ تمرکز می‌کند و به ورود قدرت‌های بزرگ جهان به صحنه‌ی نبردی که علیه استقلال امریکا شکل گرفته بود می‌پردازد. او روایت خود را از یکسال پیش از شروع انقلاب آغاز می‌کند، زمانی که کشتی آمریکایی آندرو دوریا با پرچم کنگره‌ی مهاجران امریکایی در ساحل جزیره‌ی اوستاتیوس که از مستعمرات هلند به شمار می‌رفت، چندگلوله توپ به نشانی سلام شلیک می‌کند و این سلام با پاسخ ساحل‌نشینان جزیره مواجه می‌شود و این آغاز به رسمیت شناخته شدن حرکت مهاجران امریکایی از سوی کشور هلند برای کسب استقلال در این سرزمین است.

سلام اول که آخرین اثر تحقیق تاریخی باربارا تاکمن به شمار می‌رود و پیش از مرگش در سال ۱۹۸۸ به‌ چاپ رسیده، در ۱۲ فصل نوشته شده و یکی از کتاب‌های تاریخی مهم در زمینه‌ی استقلال امریکاست. خواننده با خواندن این کتاب جزئیات جذاب و اطلاعات کمتر گفته‌شده‌ای درباره‌ی نبردهای دریایی، چندوچون آنها، انواع کشتی‌های جنگی، نوع تسلیحات و تاکتیک‌های رزمی آن روزگار، تاریخ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشورهای هلند، انگلستان و اسپانیا به‌دست می‌آورد و پی می‌برد که در زیر پوست اتحادها و جنگ‌ها چه می‌گذشته است.

 

بخوانید:
توپ‌های بی‌خردی

باربارا تاکمن در ژانویه‌ی ۱۹۱۲ در نیویورک به دنیا آمد. تحصیلات خود را در کالج ردکلیف (وابسته به دانشگاه هاروارد) در ۱۹۳۳ به پایان رساند و سال بعد را در زادگاه خویش و در توکیو برای «انجمن روابط اقیانوسیه» کار کرد. پدرش، موریس ورتهایم بانکدار آمریکایی، چند سالی‌ امتیاز مجله‌ی نیشن را داشت و در آن‌جا کاری به دخترِ خود واگذاشت. در سال ۱۹۳۷ با سِمت خبرنگار خارجی این مجله به اسپانیا رفت و مراحل اولیه‌ی جنگ داخلی اسپانیا را به چشم دید و گزارش کرد. در مادرید مدتی‌ همراه نیروهای جمهوریخواه به محاصره‌ی قوای دشمن درآمد و بعد در لندن برای مجله‌ی تبلیغاتی جمهوریخواهان مقاله نوشت و به آرمان آنان یاری رساند. در طول جنگ جهانی دوم روزنامه‌نگار باقی‌ ماند. او در سال ۱۹۳۹ با لستر آر. تاکمن که پزشک داخلی‌ و استاد دانشگاه منهتن بود ازدواج کرد. تاکمن در فوریه‌ی ۱۹۸۹، در هفتاد‌و‌هفت سالگی، بر اثر سکته‌ی مغزی درگذشت.تاکمن سال‌ها ریاست «انجمن مورخان آمریکا» و نیز «فرهنگستان هنر و ادبیات امریکا» را به عهده داشت. او دو بار برنده‌ جایزه‌ پولیتزر شد؛ یک بار برای کتاب توپ‌های ماه اوت و بار دیگر برای کتاب استیلول و تجربه‌ی امریکا در چین. همچنین در طولِ زندگی‌ یازده کتاب نوشت که همه‌شان در زمینه‌ی تاریخ بود

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − پنج =