تاریخ هرگز این چنین ترسناک نبوده است!

21
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر از یک نوجوان در حال برگشت از مدرسه که از قضا امروز یک زنگ تاریخ هم داشته، بپرسید تاریخ را چطور توصیف می‌کند، شاید بی‌حوصله کتاب تاریخ مدرسه را از داخل کیفش بیرون بیاورد و بگوید: هیچ! داستان یک مشت پادشاه جاه‌طلب و شرور که فقط بلد بودند ظلم کنند و تا می‌توانستند آدم بکشند. و یک رشته جنگ و توپ و تفنگ!

خب البته باید بهشان حق داد؛ همیشه تاریخ از یک زاویۀ خشن و جدی بهشان معرفی شده است. و شاید اولین تصویر ذهنی بعد از شنیدن کلمۀ تاریخ که به مغزشان خطور می‌کند ترسناک باشد. مجموعۀ ۱۵جلدی با نام «تاریخ ترسناک» توسط انتشارات افق به چاپ رسیده است تا این تصویر خشونت‌آمیز را از ذهن شما پاک کند و با زبانی شیرین و طنزآمیز رخدادهای جالب وآموزندۀ تاریخ ( از جمله موضوعاتی مثل کارگرانی که مورد ظلم واقع شده‌اند، گیوتین و این‌که چطور گردن می‌زند، انقلاب‌های فرانسه، آثار باستانی مصر و…) را به شما نمایش دهد. کلمۀ ترسناک شوخی نویسنده بوده است و این کتابها اصلاً ترسناک نیست.

ناگفته نماند که جلد ۱ تا ۸ از این مجموعه به صورت یک پک ۸جلدی با عنوان تاریخ ترسناک نیز در دسترس است.

این کتاب‌های مصور به قلم تری دیری به رشتۀ تحریر در آمده و تصاویر هنرمندانه و طنزآمیز آن توسط کیت شپرد  رسم شده است.این اثر را نیز مهرداد تویسرکانی ترجمه کرده است.

شما را دعوت می‌کنیم به دیدن چند تصویر جذاب از این مجموعه:

تصویر داخلی
تصویر داخلی
تصویر داخلی
تصویر داخلی

خلاصه‌ای از هر جلد از این مجموعه:

جلد۱: انقلابهای پرهیاهو  داستان‌هایی خواندنی در رابطه با رخدادهای عجیب از اولین روزهای ترسناک تاریخ تا زمان حال درآور؛

جلد۲: جنگ فجیع جهانی اول! از این ترسناک‌تر نمی‌شود! روایت سربازان بداقبالی که در گل و خون غلتیدند.

جلد۳: جنگ وحشتناک جهانی دوم ،روایت جنگ جهانی دوم که غم‌انگیزترین و بدترین جنگ تاریخ بود.

جلد۴: انقلابهای فرانسه که شامل حقایقی دردآور از قرون وسطی و فرانسوی‌های انقلابی می‌شود.

جلد۵: امپراتوری بیخرد بریتانیا هند را تصرف کرد و در آفریقا و اقیانوسیه به چه کارهای پستی دست زد.

جلد۶: آمریکا بی‌رحم‌ترین اَبَرقدرت جهان! نکاتی از بدترین لحظات تاریخ آن را روایت می‌کند که حالتان به هم می‌خورد. از آن زمان که کریستف کلمب وارد آمریکا شد تا به امروز.

جلد۷: فرمانروایان فرومایه ، رهبران نفرت انگیز، تزارها و امپراتورهای منزجر کننده و شاه و ملکه‌های دیوانه را به شما معرفی می‌کند.

جلد۸: در رومیهای بیرحم واقعیت‌های ترسناک از روم برای شما آشکار می‌شود. روایتی از تاریخ با طعم بدن‌‌های تکه و پاره! امپراتوری‌‌هایی را تصور کنید که ورزش و تفریح و آدم‌‌کشی را با هم آمیخته کرده باشند. تابحال شنیده‌‌اید اگر جغد بر بام کسی بنشید بدشانسی می‌‌آورد؟ در این کتاب مردمی را می‌شناسید که همین عقیده را در مورد گاو دارند!

جلد۹: تاریخ ترسناک جهان؛ از اروپای شرقی و چین گرفته تا مصر و…

جلد۱۰: سلحشوران سیاه و دژهای دودزده که دشمنانشان را دسته دسته به قتل می‌‌رساندند و پشت سرشان رعیت‌‌های بی‌‌نوا، جنازه‌‌ها را جمع می‌‌کردند.

جلد۱۱: برمی‌‌گردیم به خیلی خیلی دور از حالا. عصر حجر پرخطر! زمانی که انسان غارنشین به شکار حیوانات وحشی می‌‌رفت و زندگی ترسناکی داشت.

جلد۱۲: با یونانیان یگانه همسفر شوید و به زمانی بروید که خدایان از طریق پیشگوها شما را از آینده باخبر می‌‌کردند. دورۀ قربانی دادن‌‌ها و خون و خون‌‌ریزی‌‌ها.

جلد۱۳: مصری‌‌های معرکه حقایقی را برای شما بازگو می‌‌کنند که هیچ معلمی جرأت گفتنش را ندارد. پادشاه آخن آتن که تنها خدای مصر را «آتن» می‌‌دانست و تمام فکر و ذکرش آنقدر درگیر آتن بود که دشمنان خیلی راحت به مصر حمله کردند.

جلد۱۴: سده‌‌های میانی مصیبت‌‌بار که داستان‌‌هایی را از دوران مرض‌‌های ترسناک روایت می‌‌کند، اینکه زنان چه زندگی نکبت‌‌باری داشتند، کودکانی که ناکام ماندند، دزدی‌‌ها و باجگیری‌‌هایی که مورد عفو واقع شد.

جلد۱۵: داستان شاهان شریر و شهبانوهای شرور انگلیسی از ویلیام اول گرفته تا الیزابت دوم، عادات زشت و مرگ‌‌های هولناکشان.

Terry-Deary

دربارۀ نویسنده:

تری دیری نویسندۀ توانای انگلیسی (متولد ۴ مارس ۱۹۴۶) بیش از ۲۰۰ کتاب را به چاپ رسانده است و بیش از ۲۵میلیون نسخه از آثارش منتشر و به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده است.

مجموعۀ تاریخ ترسناک او نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز محبوب است.

CITV در سال ۲۰۰۲ از روی این مجموعه، کارتون ساخت و CBBC  از سال ۲۰۰۹ طرحی کمدی را بر اساس این مجموعۀ طنزآمیز اجرا می‌کند. و خودِ تری دیری نیز در بعضی از قسمت‌های این مجموعه نقش ایفا کرده‌ است.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − شش =