تقویت قدرت بازیگری

معرفی کتاب قدرت بازیگر اثر ایوانا چوبوک

266
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

طبق کتاب‌های تاریخ نمایش، زمانی که بازیگری به عنوان حرفه و شغلی شروع شد، به دلیل بزرگ بودن فضاهای مخصوصی که اجراها در آن‌ها صورت می‌گرفت، این شغل فقط مخصوص کسانی بود که صدای رسا و بلند داشتند. علاوه بر آن مهارت بازیگری در اکثر جوامع به صورت ارثی و خانوادگی از پدر به پسر منتقل می‌گشت و حدودا اگر کسی در خانواده‌هایی که اصالتا بازیگر بودند به دنیا نمی‌آمد، نمیتوانست هیچوقت به این شغل دست یابد. با گذشت زمان و پیدایش تئاتر، سینما و تلوزیون، آن هم به سبک امروزی، کم نیستند کسانی که سودای بازیگری دارند و از هر فرصتی برای تمرین و آموزش و نزدیک شدن به هدف نهایی بازیگری استفاده می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد فهرستی از بهترین نمایشنامه‌های جهان را بخوانید!

اگر شما هم علاقه‌ای به بازیگری دارید یا دنبال شروع یا پیشبرد تصحیلات خود در زمینۀ بازیگری هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

برای شناخت این کتاب لازم است که ابتدا نویسندۀ آن، یعنی خانم ایوانا چوبوک و سپس سبک آموزشی‌ش را بشناسیم.

 • معرفی نویسنده: خانم ایوانا چوبوک

ایوانا چوبوک (به انگلیسی: Ivana Chubbuk) مربی بازیگری آمریکایی است که در لوس آنجلس آکادمی بازیگری نوینی را راه اندازی کرده است. او از پیشروان آموزش بازیگری است و سبک جدیدی در آموزش بازیگری به نام چوبوک (نام خانوادگی خودش) را ابداع کرده. به گفتۀ خودش در کودکی با پدری معتاد به کار و وظیفه نشناس و از طرف دیگر با مادری بدرفتار، چه ار لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روانی بزرگ شده. او خودش را فرزندی رها شده و خود رو می‌داند. همراه داشتن همین آسیب‌ها و وحشت‌های ناشی ار آندر بزرگسالی‌اش، باعث شد تا او در مسیری که به اینجا منتهی شده قدم بگذارد. دانش‌آموختگان موفق و مشهور او کم نیستند. افرادی مثل ایان سامرهولدر (بازیگر معروف سریال خاطرات یک خون‌اشام)، برد پیت، متیو پری (بازیگر شوخ‌طبع سریال دوستان) و تارویس فیمیل (بازیگر سریال وایکینگز) همگی از دانش‌آموختگان آکادمی بازیگری چوبوک هستند.

 • معرفی سبک چوبوک: سبکی نوآور

خود ایوانا چوبوک در رابطه با سبک آموزشی‌ش این چنین می‌گوید:

من فرآیند تغییرات خودم رو درس میدم. این روش مبنی بر سنت‌های تدریسی هست که ریشه‌شون به زمان استانیسلاوسکی برمی‌گرده و اون‌ها رو با پیشرفت‌های علمی در بحث رفتار و روان‌شناسی ترکیب می‌کنه! من با تدریس به هزاران بازیگر فعال در عرصه هنر، فهمیده‌ام که چیا کار می‌کنن و چیا کار نمی‌کنن. طی ۳۰ سال اخیر، تکنیک من رشد کرده و تکامل یافته. برای ایجاد رفتار واقعی انسا‌ن و اینکه واقعا توی صحنه باشیم (و از “بازی کردن” صحنه دوری کنیم)، من به هنرجوهام یاد میدم که چطور به منبع چیزی که منشأ رفتار انسانی هست، برن. شما تبدیل به خرس یا درختی که شیره درونش حرکت می‌کنه نمی‌شید. شما مستقیم به متن میرین و از منظر علمِ رفتار متن رو تحلیل می‌کنین، در واقع اینکه چرا و چگونه مردم رفتار می‌کنن رو تحلیل می‌کنین. پس میشه گفت ما روح و روان شخصیت و نحوه سر و کله زدنش با زندگی تو متن برامون مهمه!

 • معرفی کتاب: قدرت بازیگر – تکنیک چوبوک

نویسندۀ کتاب، خود ایوانا چوبوک است. او در این کتاب سبک آموزش خود را کامل شرح داده تا هم مرجعی باشد برای اساتید و مدرسان بازیگری، هم خودآموزی آسان‌خوان برای هنرجویان این رشته.

بررسی کتاب را با نگاهی به فهرست شروع می‌کنیم (با کلیک روی هر تصویر می‌توانید آن‌ها را در ابعاد بزرگتر ببینید):

فهرست کتاب قدرت بازیگر
صفحه دوم فهرست کتاب

بعد از مقدمۀ مترجم (پوپک رحیمی کار ترجمۀ این کتاب را انجام داده است) و مقدمۀ خود نویسنده، با سه بخش اصلی کتاب رو به رو هستیم.

 • بخش اول و دوم: کلیدها و موقعیت‌ها

در بخش‌های اول و دوم نویسندۀ کتاب ابزارهای اصلی سبک چوبوک را ذکر کرده. این ابزارها در دو گروه قرار می‌گیند:

 • کلیدها، مثل: هدف اصلی شخصیت، موانع، گفتگوی درونی و شرایط پیشین برای شناخت و درک بهتر نقش و مشکلات و آسیب‌ها و اهداف او
 • موقعیت‌ها، مثل ترس، زخم و کوفتگی و مرگ که بین اجراها و متن‌ها رایج‌اند.

ایوانا چوبوک هر کدام از این ابزارها را در ۲۱ فصل جداگانه (که از دید خودش ۱۲تای آن‌ها کلیدی و ۹تای آن‌ها تکمیلی‌اند) به تفصیل شرح داده. برای این کار او در کنار توضیحاتش و بیان کردن فایده‌های ابزارها، نحوه انجام آن‌ها را هم قدم به قدم یاد داده، جملات گزیده را پررنگ تر کرده و هرکجا که نیاز بوده از لیست‌ها استفاده کرده تا مطالب هم آسان‌خوان‌تر باشد هم راحت‌تر در ذهن بمانند. کار کلیدی دیگری که او انجام داده این است که در هر فصل دستورالعمل‌های راحتی را در جعبه‌های مخصوص قرار داده. قدم به قدمِ این دستورالعمل‌ها با ترتیب منطقی‌ای چیده شده‌اند به صورتی که برای تمرین و تقویت مهارت‌های خود کافی است که هر فصل را درک کرده باشید و دستورالعمل‌ها را اجرا کنید.

تصاویری از توضیحات، فهرست ها و جعبه‌های دستورالعمل را با هم ببینیم.

نویسندۀ کتاب دربارۀ تجربه بارداری (و به زودی تبدیل به والد شدن) هم از دید زنانه و هم از دید مردانه اینگونه می‌گوید:

بهترین راه برای درک احساس نسبت به فرزندان خود این است که ما آن‌ها را ورژن‌های کوچکی از خودمان می‌بینیم. به همین دلیل است که زمانی که کسی با جملاتی نظیر «فرزند شما بسیار زیباست» یا «فرزند شما بسیار باهوش است» از فرزند ما تعریف می‌کند، ما به صورت ناخودآگاه این جمله را می‌گوییم: «متشکرم!» …. بنابراین فرمول زیر برای نمایش بارداری کار خواهد کرد.

صفحه ۲۰۴ و ۲۰۵

توجه شما را به بخشی از فرمول طولانی‌ای که نویسنده برای خلق احساس بارداری (از نقطه نظر مرد و زن) پیشنهاد داده، جلب می‌کنیم:

یکی از جدول های دخالی کتاب قدرت بازیگر دربارۀ خلق احساس بارداری
 • بخش سوم: استفاده عملی

می‌توان گفت این بخش هیجان‌انگیزترین بخش ماجراست. بعد از یادگیری مطالب دو بخش پیشین، شما در این فصل یاد می‌گیرید که چگونه از مطالبی که آموختید استفاده کنید. نویسنده برای نگارش این بخش و تکمیل آموزش‌هایش از یکی از صحنه‌های پرده سوم نمایش “دایی وانیا” (نوشتۀ آنتوان چخوف) استفاده کرده. او این صحنه را کاملا تحلیل و از ابزارهای بخش اول و دوم کتاب تا جای ممکن استفاده کرده است. در واقع این بخش نمونه‌ای است تا یاد بگیریم چگونه متن را از دید شخصیت تحلیل و از ابزارهای کاربردی استفاده کنیم.

یکی از صفحات داخلی کتاب قدرت بازیگر
 • بخش چهارم: تست بازیگری

در آخرین بخش کتاب، ایوانا چوبوک، هنرجویان را برای تست بازیگری آماده کرده و تلاش می‌کند تا فوت کوزه‌گری آن رانیز آموزش دهید.

 • حرف آخر

همگی قبول داریم که یک کتاب برای اینکه تبدیل به بازیگر خوبی شویم کافی نیست. این موضوع که خیلی از بازیگران، بعد از سال‌ها فعالیت حرفه‌ای هنوز در کلاس‌ها و فعالیت‌های آموزشی شرکت می‌کنند، شاهدی بر این مدعاست. اما اگر …

 • علاقه‌مند به بازیگری هستید و دانش پیشینی ندارید، به سراغ این کتاب بروید. جالب است بدانید تنها شرط ورود به کلاس‌های ایوانا چوبوبک خواندن همین کتاب است.
 • بازیگر، چه مبتدی، چه نیمه حرفه‌ای و چه حرفه‌ای هستید و دنبال ارتقاء مهارت و دانش خود هستید، این کتاب به شما کمک می‌کند.
 • از مدرسین این حرفه هستید این کتاب به شما کمک می‌کند تا ایده‌ها و سبک‌های جدید برای هنرجویان خود فراهم کنید.
و آخرین نکته اینکه، با توجه به حجم مطالب و تنوع آن‌ها، به سراغ این کتاب اگر می‌روید حتما و حتما دفتر مخصوصی تهیه کنید و تلاش کنید در قالب نمودار، لیست و یادداشت مطالب کتاب را خلاصه‌نویسی کنید.

شابد مطلب زیر برایتان جالب باشد:

معرفی کتاب طراحی و اسکیس در صحنۀ تئاتر

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.