تولید محتوا؛ حلقهٔ مفقودهٔ توزیع مدرن کتاب

130
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

مدیرعامل مرکز پخش کتاب صدای معاصر دربارهٔ فعالیت شبکه توزیع در فضای مجازی گفت: فعالیت ناشران و میزان تولید کتاب افزایش پیدا کرده‌‌ است و دیگر نمی‌توان انتظار داشت کتاب‌فروش‌ها با فعالیت چند بازار‌یاب از همهٔ تولیدات و عنوان‌های جدید مطلع شوند.

حامد محمدی با اشاره به تغییرات تکنولوژیک اضافه کرد: پیش‌تر، نهایت راه ارتباطی کتاب‌فروشی‌های شهرستانی با شبکه توزیع گفت‌و‌گوی تلفنی بود و از این طریق با تازه‌های نشر آشنا می‌شدند اما الان باتوجه به امکان تولید محتوا در فضای مجازی و انتشار طرح جلد‌ها و نسخه‌های ‌پی‌‌دی‌اف از صفحات ابتدایی کتاب یا تولید ویدئو، توزیع‌کنندگان کتاب فرصت بیشتری دارند تا کتاب‌فروشان را با کتاب‌های جدید آشنا کنند.

محمدی عبور از توزیع سنتی به مدرن را ضروری دانست و افزود: شبکه توزیع سنتی کتاب دیگر پاسخگو نیست؛ مگر بازار‌یاب می‌تواند اطلاعات چند عنوان کتاب را در ذهن داشته باشد؟ مگر بازاریاب‌ها امکان مراجعه به چند کتاب‌فروشی در طول روز یا هفته را دارند؟ بنابراین فعالیت در فضای مجازی به‌عنوان ابزار خداحافظی با قالب سنتی و معرفی حداکثر کتاب‌های تولیدی به یک ضرورت تبدیل شده‌ است.

مدیرعامل مرکز پخش کتاب صدای معاصر با اشاره به قالب‌های متنوع تولید محتوای مجازی برای معرفی کتاب افزود: این‌که کتاب جزو پرفروش‌های بازار باشد یا این‌که پدید‌آور و ناشر از چه جایگاهی در بین مخاطبان و کتاب‌فروشان برخوردار هستند در انتخاب نوع قالب تولید محتوای مجازی موثر است. مثلاً برای همهٔ کتاب‌ها ویدئو تولید نمی‌شود اما می‌توان نسخهٔ پی‌دی‌اف صفحات ابتدایی همهٔ کتاب‌ها را عرضه کرد.

محمدی با بیان اینکه امکان عرضهٔ همه کتاب‌ها در کتاب‌فروشی‌ها وجود ندارد،گفت: همهٔ ناشران امکان تولید محتوا برای معرفی کتاب‌های خود را ندارند، بنابراین فعالیت مجازی شبکه توزیع به کمک بازار ناشران آمده ‌است. همواره از سرانهٔ پایین مطالعه در ایران صحبت می‌کنیم، اما به نظر می‌رسد معرفی کتاب درخور می‌تواند مخاطب ایجاد کند.

منبع: ایبنا

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.