/**/

جدال دنیای کاغذ و دیجیتال

512
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

محققی به نام نائومی.اس بارون در پژوهشی ثابت کرده، این باور که می‌گوید کنار گذاشتن خواندن از روی کاغذ و اقبال به نوشته‌های دیجیتال می‌تواند به درک بیشتر و بهتر کمک کند، غلط است.

او در یک پروسه تحقیقاتی که در نشریه «ساینس‌دیرکت» منتشر شد، نشان داده که استفاده از متن‌های کاغذی و لمس فیزیکی نوشته در ایجاد تمرکز و ماندگاری در حافظه نقش موثرتری دارد. در نتیجه گرایش به سمت کتاب‌های کاغذی در نسل جوان روز به روز در حال افزایش است.

در واقع دلایل بسیاری وجود دارد که ثابت می‌کند کتاب کاغذی از نسخه دیجیتال آن بهتر است.

 • کتاب‌های کاغذی ارزان‌تر از نسخه دیجیتال هستند

با وجود اینکه این روزها گرانی کتاب موجب اعتراض خیلی‌ها شده (که بیشترِ تقصیرها گردن گرانی کاغذ است!) با این حال خواندن کتاب‌های کاغذی به مراتب ارزان‌تر از نسخه دیجیتال آن تمام می‌شود.

در وهله اول، خواندن کتاب دیجیتال یعنی نگاه کردن به صفحه ال‌سی‌دی با نور سفید برای مدت زمان طولانی که چندان توصیه نمی‌شود.

در وهله دوم برای خواندن کتاب نیاز به این است تا وسیله مناسب این خوانش در دسترس باشد. تبلت‌ و کیندل‌ریدرها و وسیله‌هایی از این دست می‌تواند میلیون‌ها تومان برای خواننده کتاب تمام شود اما نسخه کاغذی یک کتاب نهایتا چند هزار تومان هزینه خواهد داشت.

 • کتاب‌های کاغذی نیازی به برق ندارند

اگر برق نباشد کتاب دیجیتال هم وجود ندارد. اگر وسیله کتاب‌خوانی شما شارژ نداشته باشد نمی‌توانید آن را بخوانید.

در حالی‌که با کتاب کاغذی قضیه جور دیگری است.  کافی است کتاب کاغذی‌تان را در دست بگیرید و بروید جایی که نور وجود دارد. حتی زیر نور آفتاب هم می‌توان کتاب خواند

 • کتاب‌های دیجیتال «بو» ندارند

برای برخی بوی کاغذ و حس کردن آن زیر دست عامل مهمی در مطالعه و تمرکز کردن است.

حس کردن جلد کتاب، ورق زدن و دیدن حجم خوانده شده و حجم باقی مانده از کتاب امتیازهایی است که خواندن کتاب‌های دیجیتال ندارند.

ضمن اینکه همراه داشتن یک کتاب کاغذی به خودی‌خود می‌تواند قوت قلبی برای لحظات فراغت باشد و آدم‌ها را از شلوغی دنیای شبکه‌های اجتماعی دور نگه دارد.

 • نگاه سرسری به کتاب کاغذی راحت‌تر است

اگر نسخه کاغذی یک کتاب دم دست‌تان باشد راحت‌ می‌توانید آن را ورق بزنید تا کلیت نوشته‌ها دست‌تان بیاید و تخمین بزنید برای خواندن‌ش چه میزان زمان لازم است. ورق زدن کتاب‌های دیجیتال و مرور کلی آن به راحتی نسخه کاغذی آن نیست.

 • کتاب‌های کاغذی را می‌توانید امانت بدهید

قرض دادن و امانت یک جلد کتاب کاری ندارد. کافی است آن را بردارید و دو دستی به کسی بدهید که مطمئن هستید روزی آن را پس خواهد داد.

اما کتاب‌های نسخه دیجیتال در عین اینکه می‌خواهند دسترس‌پذیر باشند برای حمایت از خالق اثر دوست ندارند خیلی در چرخش باشند.

 •  با خبر شدن از تازه‌های نشر در کتاب‌فروشی‌ها

رفتن به کتاب‌فروشی و کتابخانه‌ها و قدم زدن در میان قفسه‌ها می‌توانند خبر بدهند که چه کتاب به تازگی وارد بازار شده یا کدام کتاب نایاب و کمیاب به تازگی تجدید چاپ شده‌است.

در حالی‌که برای به دست آوردن نسخه‌های دیجیتال اول از همه باید منتظر نسخه کتاب کاغذی ماند تا چند وقت دیگر پی‌دی‌اف آن به دست خوانندگان برسد.

اما کتاب‌های کاغذی نیاز به مراقبت دارند و برای دانستن اینکه چطور باید این کار را انجام داد، مطلب زیر را ببینید.

شاید برایتان جالب باشد
3 نظرات
 1. محمد ب می گوید

  با این نوشته به این که طرفداران کتاب کاغذی هیچ دلیل خاصی ندارن مطمئن‌تر شدم و نیز مصمم‌تر به این که به استفاده‌‌ی بیشتر خودم از کتاب الکترونیکی ادامه بدم!
  معلومه کسی که این رو نوشته نه تنها تا حالا از کتاب دیجیتال استفاده نداشته، حتی خودش رو جای کسانی که از کتاب دیجیتال استفاده می‌کنن هم نتونسته تصور کنه…!

 2. بهاره لباف می گوید

  هرچند کتاب فیزیکی حس خوب و فواید بسیاری داره ولیکن با توجه به کمبود کاغذ مشکلاتی مطرح میشه از جمله گرانی و کاهش کیفیت کاغذ های کتاب و از همه مهم تر به چرخه ی کمتر شدن و گرانی کاغذ کمک بسیاری میکنه. نشریه های بسیاری در این چندسال اخیر بدلیل افزایش قیمت کتاب یا مجله ها ( با توجه به گرانی کاغذ ) و کم شدن تدریجی مخاطبان, مجبور به توقف فعالیت شدند.
  به نظر بنده این دو نباید در رقابت با یکدیگر باشند بلکه باید مکمل هم باشند و به نوعی وجود هردو هم ضروریست. همانند هنر دیجیتال و دستی که هردو خودشان را به نوعی در دل مخاطبان جا کردند و هیچ یک بر دیگری برتری ندارد و حتی گاهی مکمل یکدیگر اند در عین هریک از کیفیات خاص خود برخوردارند.

 3. میثم می گوید

  من از کتابخوان زیاد استفاده میکنم. به نظرم کمی با بغض نوشته شده این مطلب.
  هیچوقت نمی شه بطور کامل نوع الکترونیک و یا چاپی کتاب رو نفی کرد. من خودم همیشه یک کتاب صوتی، یک کتاب چاپی و یک کتاب الکترونیک رو برای مطالعه دارم. کتاب صوتی برای زمان رانندگی، پیاده روی و …. کتاب الکترونیک برای زمانیکه در سفر و یا در هنگام خواب و کتاب چاپی برای مطالعه در منزل. پس هر نوع کتابی برای زمان خاصی جایگاه خودش رو داره و هیچوقت نمیشه بطور کامل یکی رو حذف کرد.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.