/**/

جنگ در سرزمین مصر چگونه است؟

303
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

ادبیات مصر با نامِ بلند «نجیب محفوظ» به خاطرمان می‌آید اما «یوسف القعید» یکی از نویسندگانی است که فراتر از مرزهای مصر رفته است و بر گردن ادبیات عرب حق دارد. کتاب «جنگ در سرزمین مصر» یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار او به حساب می‌آید، تا جایی که در فهرست صد رمان برتر عربی در جایگاه چهارم ایستاده است.

این کتاب در زمان ریاست جمهوری کسی نوشته شد که جایزه صلح نوبل را خندان گرفت اما غضبش را به نویسندهٔ هموطنش پیشکش کرد و مانع انتشار رمان او شد. جنگ در سرزمین مصر ابتدا در بیروت به چاپ رسید و فقط با مرگ انور سادات بود که توانست به زادگاهش برگردد.

این داستان عمق فساد و ماحصل خصوصی‌سازی و فساد هر روزه و کاغذبازی‌های فرساینده را نشان می‌دهد اما مانند هر داستان ماندگار دیگری خودبسنده است. یعنی اگر زمینه‌های تاریخی و اجتماعی داستان را هم ندانید باز از خواندن آن لذت می‌برید. سرزمین مصر جنگ‌های زیادی را از سر گذرانده است اما آن‌ جنگی که راویان این کتاب حکایتگرش هستند بیش از هر چیز جنگ با فساد و بی‌عدالتی است:

رفتیم به مسئولین گفتیم اگر کدخدا زمین‌هایمان را بگیرد چطور زندگی کنیم؟ گفتند اینش دیگر به ما مربوط نمی‌شود. اول زمین‌ها را تحویل بدهید بعد بروید دادگاه شکایت کنید. عادلانه‌ترین دورهٔ تاریخ مصر است و در دادگاه به‌روی همه باز. معلوم بود فقط دارند بازی‌مان می‌دهند، چون این قضیه بیشتر سیاسی بود تا کیفری (ص: ۹۹).

 

رمان جنگ در سرزمین مصر شش شخصیت کلیدی دارد و هر کدام از آن‌ها در فصلی جداگانه داستان را از آن‌جایی که دیگری به پایان رسانده است، ادامه می‌دهد. تک‌گویی‌‌ها و جریان سیال ذهنی رمانی مدرن و چندلایه را پیش روی ما می‌گذارد.

این کتاب سال ۱۹۷۸ نوشته شده است و با تاخیری چهل ساله به فارسی ترجمه شده است. یعنی آن‌قدر در ترجمهٔ این کتاب تاخیر شده است که دیگر نباید در خواندنش تعلل کرد.

جنگ در سرزمین مصر با ترجمهٔ ادریس امینی از سوی نشر نی منتشر شده است.

اگر به ادبیات عرب علاقه دارید، این را هم بخوانید.

 

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.