حدیث نفس همسر آقای کارگردان

9
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آن ویازمسکی بازیگر و رمان نویس فرانسوی‌ست و شهرت او بیشتر به خاطر نقش‌هایی‌ست که در فیلم‌های کارگردانانی چون ژان لوک گدار، پازولینی و روبر برسون ایفا کرده است. او هنگامی که نوزده سال داشت با ژان لوک گدار آشنا شد و بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۹ به همسری وی در آمد. گدار کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و منتقد سینمایی‌ست که از پیشگامان و بنیان گذاران موج نوی سینمای فرانسه به شمار می‌رود. او دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی مردم شناسی از دانشگاه سوربن است.

فیلم موحش یا «گدار عشق من» یک فیلم درام کمدی‌ست که فیلمنامه‌ی آن از دو کتاب ویازمسکی با نام‌های «یک سال بعد» و «ایام آموختن» اقتباس شده است. این فیلم در جشنواره‌ی کن سال ۲۰۱۷ به نمایش در آمد و توسط منتقدان بسیاری مورد تشویق قرار گرفت.
ایام آموختن یا مرارت آموختن روایتی مستند از زندگی گدار و همسرش است. قاسم روبین این کتاب را به از زبان فرانسه به فارسی برگردانده است. روبین فعالیت ترجمه را از سال ۱۳۵۷ آغاز کرد. او مترجمی آثاری چون درد، عشق، باران تابستان(مارگاریت دوراسفروید(ژان پل سارتر) و آثاری در زمینه‌ی نقاشی و رنگ روغن را در کارنامه‌ی خود ثبت کرده و همچنین ویراستاری کتاب جنگ و صلح اثر تولستوی به ترجمه سروش حبیبی را برعهده داشته است.

آن ویازمسکی در زمان آشنایی آن دو دانشجوی فلسفه بود. او نوه‌ی فرانسوا موریاک نویسنده‌ی بزرگ فرانسوی‌ست که جایزه‌ی نوبل را از آن خود کرده است. بنا به آنچه در پشت جلد کتاب آمده است:

آنچه در کتاب می‌گذرد، نه محدود و منحصر به گزارشی خطی، که بازتابی است از زندگی و سینما و دلباختگی زوجی که آینه‌ی هم‌اند، تلفیقی از زندگی فردی و حیات اجتماعی این دو در دوره‌ای از تاریخ و در بزنگاه زمانه و نسلی زاده‌ی جنگ، و حالا در آستانه‌ی بلوغ فکری، رکنی از کتاب هم مربوط به همین نسل عصیانی است، با مطالباتی و آمالی که منجر می‌شود به تحولات فرهنگی- اجتماعی ۱۹۶۸٫

 

نویسنده‌ی این کتاب در پرداخت و روایت داستان از پیشگامان ادبی و سینمایی عصر خود الهام گرفته است. ذهن و بیان او سرشار از کلمه و تصویر است و همین‌هاست که قلمش را یاری رسانده تا رابطه‌ی سینمایی و ازدواج خود با ژان لوک گدار را به رشته‌ی تحریر در آورد. به گفته‌ی مترجم این کتاب؛ قاسم روبین، عنصر مکان هم البته به مثابه شخصیتی از روایت و با معنایی نمادین در جغرافیای شهر به خوبی در متن گنجانده شده است.
ویازمسکی شاید در سینما زیاد پرآوازه نبود اما سودای نوشتن او را مسخ و مسحور کرد. او چندین رمان نوشته است و آخرین آن‌ها «مرد مقدس» نام دارد که یک سال پیش از فوت وی بر اثر سرطان به چاپ رسید.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + دوازده =