خالق هری پاتر از ناامیدی تا سرشناسی

56
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کمتر کسی است که اسم هری پاتر به گوشش نخورده باشد. نوجوان یتیم اما بااستعدادی که به مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز فراخوانده می‌شود تا با لرد ولدمورت، شریرترین چهره‌ی دنیای جادو رویارویی کند. دو دوست وفادار و صمیمی، هرمیون گرنجر و رون ویزلی او را در این مسیر پر فراز و نشیب همراهی می‌کنند. در دوره‌‌ای که این داستان‌ها تازه خلق می‌شد، نوجوان‌های بسیاری همراه با شخصیت‌های آن قد کشیدند و با اتفاقاتی که در بستر داستان شکل می‌گرفت، رویاپردازی کردند، وِردها و طلسم‌ها را به خاطر سپردند و برای انتشار قسمت بعدی لحظه شماری کردند. هری پاتر همچنان پرمخاطب و پرفروش به کارش ادامه می‌دهد.

خانم جی.کی.رولینگ خالق مجموعه‌ کتاب‌های هری پاتر است.

 

جوآن رولینگ، در ۳۱ ژانویه ۱۹۶۵ در شهر ییت نزدیک بریستول انگلستان به دنیا آمد. او در رشته‌ی زبان و ادبیات فرانسه به تحصیل پرداخت. این نویسنده با نام‌های هنری جی. کی. رولینگ و رابرت گالبریت شناخته می‌شود.

وقتی در سال ۱۹۹۰ حرکت قطارش به مقصد لندن به تاخیر افتاد، ایده‌ی خلق هری پاتر به ذهنش رسید. در آن زمان به عنوان محقق و منشی دوزبانه در سازمان عفو بین‌الملل کار می‌کرد. رولینگ طی هفت سال پس از آن، مادرش را از دست داد، فرزند دخترش را به دنیا آورد، از همسر اولش جدا شد و فقر را تجربه کرد.

 

پس از یک ازدواج ناموفق و با داشتن فرزند در شرایطی که شغل و منبع درآمدی نداشت، خود را یک شکست خورده‌ی واقعی می‌دانست. به افسردگی دچار شد و حتی به فکر خودکشی افتاد. او از این دوره برای پرداخت داستانش استفاده کرد و از احساسات ناخوشایندش برای آفرینش شخصیت‌ها الهام گرفت. برای مثال موجودات دیوانه‌ساز را بر همین اساس خلق کرد. دیوانه‌سازها از شادی و خوشبختی انسان‌ها تغذیه می‌کنند، و فضای اطرافشان را پر از غم و اندوه می‌سازند. تنها راه مقابله با آنها اینست که در لحظه‌ی رویارویی با دیوانه‌ساز، به یک خاطره‌ی خوش فکر کنید.

 

رولینگ که منبع درآمدی نداشت، زندگیش را با مبلغ ناچیزی که دولت به او می‌پرداخت اداره می‌کرد. او وقتش را در کافه‌های ادینبورگ به نوشتن می‌گذراند.

در سال ۱۹۹۷ اولین جلد از مجموعه کتاب‌های هری پاتر با عنوان «هری پاتر و سنگ جادو» منتشر شد. این کتاب با حروف اختصاری جی.کی در نام نویسنده به چاپ رسید تا جنسیت مشخص نشود، زیرا ناشر بر این عقیده بود که یک نام زنانه نمی‌تواند مخاطبین نوجوان کتاب‌های جادو که عموما پسر بودند را جذب کند. وقتی از رولینگ خواسته شد تا به سبک خواهران برونته از نام مستعار استفاده کند، او حرف «کی» را از نام مادربزرگش کاتلین وام گرفت. تا مدتها بیشتر نامه‌هایی که از طرف خوانندگان برایش  ارسال می‌شد با عنوان “آقای عزیز” شروع میشد.

 

با چاپ کتاب در ایالات متحده، موفقیت‌ هری پاتر بیشتر شد و به فروش بسیار بالایی دست یافت. خانم رولینگ نیز به شهرت ستاره‌ها رسید.

داستان هری پاتر با شش جلد دیگر با عنوان‌های «هری پاتر و تالار اسرار»، «هری پاتر و زندانی آزکابان»، «هری پاتر و جام آتش»، «هری پاتر و محفل ققنوس»، «هری پاتر و شاهزاده دورگه» و «هری پاتر و یادگاران مرگ» تا سال ۲۰۰۷ تکمیل شد.

در سال ۲۰۰۱ فیلمی بر اساس نخستین داستان هری پاتر ساخته شد که مورد استقبال قرار گرفت و با قسمت‌های بعدی دنبال شد. قسمت آخر این فیلم همنام با عنوان کتاب در سال ۲۰۱۱ اکران گردید. در این مجموعه فیلمها، دنیل ردکلیف در نقش هری پاتر، اما واتسون در نقش هرمیون گرنجر و روپرت گرینت در نقش رون ویزلی ظاهر شدند و به شهرت رسیدند.

 

رولینگ پس از تکمیل داستان هری پاتر، کتاب‌های مکملی بر آن نوشت از جمله «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» و «کوییدیچ در گذر زمان». لبته آثار خانم رولینگ به داستان‌های هری پاتر خلاصه نمی‌شود. او در سال ۲۰۱۲ رمان «خلا موقت» را برای بزرگسالان نوشت و سال بعد مجموعه‌ی جنایی کورمورن استرایک را با نوشتن رمانی با عنوان «آوای فاخته» به طرفدارانش معرفی نمود. او این رمان را با نام مستعار رابرت گالبریت منتشر کرد. تا کنون کتاب‌های «کرم ابریشم»، «ردپای شیطان» و «سفید کشنده» از این مجموعه به چاپ رسیده‌اند.

با اینحال عمده شهرت خانم رولینگ به خاطر داستان‌های بسیار جذاب و فوق‌العاده هیجان‌انگیز هری پاتر است. این مجموعه‌ی داستانی به بیش از ۶۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده و نزدیک به پانصد میلیون نسخه فروخته است. هری پاتر از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ ادبیات به شمار می‌رود و یکی از مشهورترین شخصیت‌ها در دنیای داستان است. خانم رولینگ به دلیل موفقیت‌هایش از شخصیت‌های تاثیرگذار سال مجله‌ی تایم بوده و در مجله‌ی فوربز نیز به عنوان یک شخصیت معروف معرفی شده است.

در سال ۲۰۱۴ جایزه‌ی ادبیات داستانی زنان، رولینگ را پس از هارپر لی، مارگارت اتوود و شارلوت برونته؛ چهارمین زن تاثیرگذار ادبیات بریتانیا اعلام نمود.

 

خانم رولینگ با بخشیدن بخش بزرگی از ثروتش به امور خیریه، لقب میلیاردر را از دست داد. او از فعالیت‌های انسان دوستانه و خیرخواهانه‌ی بسیاری حمایت میکند،


اگر از طرفداران پر و پا قرص هری پاتر هستید پیشنهاد می‌کنیم به مطالب زیر هم سری بزنید:

دعوتنامه‌ای از هاگوارتز

مطالعه در حال و هوای هری پاتر

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.