خودت را به فنا نده

377
زمان مطالعه: ۴ دقیقه
کتابی یادآور کتاب‌های دیل کارنگی

این کتاب سیلی دنیاست تا بیدار شوی

 

کتاب خودت را به فنا نده (یکی از ۱۰۰ کتاب برتر ۳۰بوک) با این جمله شروع می‌شود. اصولا در نظر اول انگار این کتاب خیلی رویکرد دوستانه‌ای با خواننده ندارد. اسمش که خب یک‌جوری است. تازه ترجمه فارسی‌اش کمی عنوان را با ملاحظه منتقل کرده است. اسم اصلی خود کتاب خیلی صریح‌تر از این‌ها است.

کتاب با یک سیلی شروع می‌شود. اما نباید فریب ظاهر این توصیه و البته اسم کتاب را خورد. هدف حملات نویسنده کتاب خود ما نیستیم. بلکه وسواس ذهنی ما است.

اما آنچه آماج حمله این کتاب است چیست؟

آنچه کتاب موجب به فنا رفتن ما می‌داند همین زمزمه‌های ذهن ماست که مدام در گوش ما این را می‌خوانند که خیلی تنبل و خرفتی و اصلا به درد هیچ کاری نمی‌خوری.

این کتاب به کسانی اختصاص دارد که آن خودگویی‌های بی‌حاصل را تجربه کرده اند. جریان بی‌پایان شک و بهانه، زندگی روزمره را به گند می‌کشد.

این کتاب سیلی دنیاست که بیدارت کند.

 

جملات آغازین کتاب با این پاراگراف ادامه می‌یابد. پاراگرافی که هدف نویسنده را مشخص می‌کند:

هیچ‌وقت با خودتان فکر کرده‌اید که شبیه یک همستر، روی یک چرخ، با عصبانیت و آشفتگی، مسیر زندگی‌ را دویده‌اید. اما همیشه در حال درجا زدن هستید؟ کتاب خودت را به فنا نده به شما کمک خواهد کرد تا از تمام تنش‌ها و اضطراب‌‌های خود خلاص شده و ساعت‌ها احساس آرامش کنید.

 

تمام مدتی که درگیر بگو مگو و قضاوت‌های درونی هستی، که البته هیچ‌وقت هم متوقف نخواهند شد، صدایی آرام زیر گوشت زمزمه می‌کند: «خیلی تنبل و خرفتی و اصلاً به‌ درد هیچ‌کاری نمی‌خوری.» تو حتی متوجه نیستی چقدر به این زمزمه اعتقاد داری یا چه‌اندازه تباهت می‌کند. تو فقط تمام روز کار می‌کنی تا بر استرس‌ها و فشارهای روحی‌ات چیره شوی، زندگی‌ات را نجات دهی و اگر نتوانی چرخ لعنتی زندگی را بچرخانی، تن به تسلیم می‌دهی و شاید هرگز به جایی که در زندگی می‌خواستی نرسی. شاید هیچ‌گاه به آن شادی، اندام ایدئال، شغل یا ارتباطی که آرزویش را داری نرسی.

کتاب خودت را به فنا نده به کسانی اختصاص دارد که آن خودگویی‌های بی‌حاصل را تجربه کرده‌اند. جریان بی‌پایان شک و بهانه، زندگی روزمره را به گند می‌کشد.

اما رویکرد نویسنده چگونه است؟

فلسفه محلی

رویکرد نویسنده این کتاب رویکردی جالب است. رویکردی که مدت‌ها هست مورد استقبال خوانندگان دغدغه‌مند قرار گرفته است. این روزها از کتاب‌هایی استقبال می‌شود که به جای این که یک سری دستورالعمل کپسولی به خواننده بدهند مخاطب را به دل فلسفه و حکمت باستان می‌کشانند.

نقطه قوت کتاب وامداری نویسنده از افکار فیلسوفان بزرگ و شخصیت‌های تاریخی است. از سقراط، سنکا و اپیکتتوس تا هوسرل، هایدگر و ویتگنشتاین از ناپلئون گرفته تا روزولت. فلسفه محلی نامی است که نویسنده روی رویکردش گذاشته همان حلقه مفقوده کتاب‌های خودیاری جدید است.

در ادامه سه نقل قول نویسنده این کتاب از دو فیلسوف رواقی باستان و یک فیلسوف معاصر اگزیستانسیالیست را برای شما می‌آوریم.

شرایط مرد نمی‌سازد، فقط او را به خود باز می‌شناساند.

اپیکتتوس

 

تقدیر افراد مشتاق را هدایت می‌کند و اشخاص بی میل را دنبال خود می‌کشاند.

سنکا

اگر من مرگ را وارد زندگی‌ام می‌کردم، باورش می‌کردم و با آن روبرو می‌شدم، خودم را از ترس و نگرانی آن و کم‌اهمیتی زندگی آزاد می‌کردم و فقط آن موقع بود که برای خود بودن، آزاد می‌شدم.

مارتین هایدگر

مارتین هایدگر

ذیل هر کدام از این گفته‌ها نویسنده در حد دو الی سه صفحه  رهنمودی برای رویارویی با مقولاتی مانند شانس و اقبال، تقدیر و ترس از مرگ و نیستی را توضیح داده.

 

اصولا این روش نویسنده است. او از این برند شخصی به نام فلسفه محلی یاد کرده است. تعهد همیشگی او به تغییر توانایی مردم برای اعمال تغییر واقعی در زندگی‌های آنها هدف این برند شخصی است. روشی ساده و بدون دنگ و فنگ که همین موجب شده است هر روز بر پیروانش اضافه شود و کتابش کاربردی جهانی و همگانی داشته باشد.

 

گری جان بیشاپ درباره نحوه استفاده از این کتاب می گوید:

در این کتاب دستچینی از اظهارنظرهای شخصی درباره اختیارداشتن، زندگی بخشیدن، متعالی بودن و جسارت داشتن جمع کرده‌ام تا با عمل به آنها، در زندگی‌ات هر روز بهتر و بهتر شوی.

تنها راه مطالعه و تعامل با این کتاب این است که آن را درخودت جستجو کنی، و گفته‌هایم را امتحان کنی. برای اندیشیدن، اندیشیدن به خود و تجربه کردن آن، وقت بگذار. هیچ دانش و حکمتی بالاتر از دانشی که خودت آن را تجربه کرده باشی نیست.

فهرست کتاب

فهرست کتاب

نقطه قوت کتاب وامداری نویسنده از افکار فیلسوفان بزرگ است. از سقراط، سنکا و اپیکتتوس تا هوسرل، هایدگر و ویتگنشتاین. این همان حلقه مفقوده کتاب‌های خودیاری جدید است. امری که قبلا توسط دیل کارنگی انجام می‌شد.

درباره نویسنده:

گری جان بیشاپ پس از اقتباس از فلاسفه‌ای همچون مارتین هایدگر، هانس گئورک گادامر و ادموند هوسرل برند شخصی‌اش را به نام فلسفه محلی ایجاد کرد.

تعهد همیشگی او به تغییر توانایی مردم برای اعمال تغییر واقعی در زندگی‌های آنها، همیشه و همه جا انگیزه راهش بود. روش او ساده و بدون دنگ و فنگ است که همین موجب شده است هر روز بر پیروانش اضافه شود و کتابش کاربردی جهانی و همگانی داشته باشد.

گری جان بیشاپ

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.