اثر دیگری از مشهور‌ترین جنایی ‌نویس نروژ

29
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

رمان خون بر برف را خاطرتان هست؟ اواخر اسفند ماه بود که این رمان را با خبر ساخته شدن فیلمی با بازی لئوناردو دی کاپریو از آن به شما ۳۰بوکی‌های عزیز معرفی کردیم. امروز نیز قصد داریم کتابی را به شما معرفی کنیم که دنباله این کتاب است. البته با داستانی کاملا مستقل.

لئوناردو دی کاپریو کدام کتاب را فیلم کرد؟ (معرفی کتاب خون بر برف)

رمان خون بر برف روایت آدم‌کشی بود که از هافمن، یکی از قاچاقچیان مواد مخدر در نروژ، دستور گرفته بود تا همسرش رابه قتل برساند. اینکه در جریان این قتل چه اتفاقی افتاد چیزی‌ست که باید با مطالعه این کتاب متوجه شویم. اما برویم سراغ ماجرای کتاب «خورشید نیمه شب».

بالاتر گفتیم که این دو کتاب با اینکه به یگدیگر مرتبط‌اند، داستان‌های مستقلی دارند و لازم نیست برای خواندن رمان خورشید نیمه شب حتما رمان قبلی را مطالعه کرده باشیم. آنچه که داستان این دو کتاب را به یکدیگر متصل می‌سازد وجود شخصیت «فیشرمن» و «هافمن»، سردمداران قاچاق و توزیع مواد مخدر در نروژ در هر دو داستان است.

و حالا اصل ماجرا چیست؟

ون هانسن، قهرمان اصلی داستان، به فیشرمن بزرگ‌ترین جنایت‌کار اسلو، خیانت کرده و به همین دلیل در حال فرار است. در مسیر فرار، گذارش به شهری کوهستانی در گوشۀ دورافتاده‌ای از نروژ می‌افتد؛ شهری که آن‌قدر به قطب نزدیک است که خورشید هیچ‌گاه در آن غروب نمی‌کند. یون که امیدوار است بتواند در این شهر پنهان شود، به خانۀ لیا و پسرش کنوت پناه می‌برد. لیا اسلحه‌ای برایش دست‌وپا می‌کند. اما خورشید نیمه‌شب کم‌کم دارد یون را به مرز جنون می‌کشاند. در این حین دارودستۀ فیشرمن هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند و…

این کتاب، اثر دیگری‌ست از یو نسبو، شناخته‌شده‌ترین نویسنده داستان‌های جنایی نروژی که کتاب‌‌هایش طرفداران بسیاری از سراسر جهان را به خود جلب کرده‌اند. نیویورک تایمز دربارۀ رمان خورشید نیمه‌شب می‌نویسد:

«یو نسبو استعدادش را نشان می‌دهد، او با ظرافت فضای سرد زمستان نروژ را با جزئیات به تصویر می‌کشد تا با شری که آن مردان به پا می‌کنند، همگام باشد.»

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.