خُرده خُرده جمع گردد

26
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اکثر ما نیمی از زندگیمان را در پی ایجاد تغییری بودیم و هستیم. تفاوتی ندارد این تغییر تا چه اندازه بزرگ یا کوچک باشد. از تغییر در نحوه خواب یا تغذیه گرفته تا تغییری بزرگ در شرایط کاریمان؛ اعمال تمام این تغییرات نیاز به یک دستورالعمل خاص دارد.
این دستورالعمل شبیه دفترچه راهنمایی‌ست که یه شما می‌گوید چگونه قطعات یک ماشین را به درستی سرهم کنید و در نهایت به یک کل منسجم و کارآمد برسید. اما این دستورالعمل کجاست؟ دقیقا همین جا!

احتمالا نام کتاب خرده عادت‌ها به گوشتان آشنا باشد. کتاب فوق العاده پرفروش و پر طرفداری که اگر همین الان هم سری به پرفروش‌های چند ماه اخیر ۳۰بوک بزنید در آن بین اثری از این کتاب هم می‌بینید. کتاب خرده عادت‌ها راهی آسان و مطمئن برای از بین بردن عادت‌های بد و ایجاد عادت‌های خوب به مخاطبش ارائه می‌کرد. اما چگونگی ایجاد این عادت‌های مثبت و حفظ آن‌ها که در اصل همان دستورالعمل تغییر است را در کتاب دیگری به نام «عادت‌های خرد»، از تازه نفس‌های مجموعه «کتاب‌هایی برای احتمالا تغییر» نشر میلکان می‌توانید بیایید.

عادت‌های خرد

نویسنده: بی جی فاگ

مترجم: مهسا صمدی، مهدیه مدنی

ناشر: میلکان

حرف حساب این کتاب چیست؟

پروفسور بی جی فارگ محقق علوم اجتماعی، نویسنده و استاد دانشگاه استنفرد، و البته موسس مرکز تحقیقات عادت‌های خُرد و متخصص در زمینه ایجاد عادت‌ها، پس از سال‌ها تحقیق و اصلاح و آزمایش روی بیش از چهار هزار نفر، با سیستمی به نام «طراحی رفتار» که متفاوت از تمام روش‌های پیشین است و همچنین به ساده‌ترین راه نقطه شروع ایجاد یک زندگی شاد را به شما نشان می‌دهد. او در این کتاب در پی نمایان کردن قدرت باورنکردنی خُرد و اثبات این نکته است که چگونه وقتی صحبت از تغییر به میان می‌آید، با کوچکترین و خُردترین اتفاقات می‌شود یک تغییر و تاثیر بزرگ در زندگی ایجاد کرد.

دقیقا همین عادت‌های خرد هستند که بهترین راهنمای شما برای در هم شکستن رویکردهای قدیمی زندگیتان و پر کردن جای آن‌ها با چهارچوبی نو و تازه می‌شوند. پس خُرد را نباید دست کم گرفت!

اما نویسنده تنها به یادآوری این نکته بسنده نکرده؛ او حواسش هست که قطعا هر تغییری با آشفتگی و پریشانی همراه است. پس کمکتان می‌کند تا با تمام آشفتگی‌های ناشی از تغییر خداحافظی کنید و به راحتی شکاف بین شخصی که در حال حاضر هستید و شخصی که قصد دارید بشوید را برایتان پر می‌کند.

پرفسور فاگ با مطالب کاربردی این کتاب که به جرات می‌گوییم تا به امروز مشابه‌اش را در هیچ کتابی نخوانده‌اید، مشکل ایجاد عادت‌های مثبت را یکبار برای همیشه حل کرده است. از نظر او برای ایجاد عادت‌های موفقیت‌آمیز و تغییر رفتار بهتر است از این سه کار شروع کنیم:

  • دست از قضاوت خودمان برداریم.
  • هدف‌هایمان را به رفتارهای خردتر تقسیم کنیم.
  • از اشتباهاتمان به عنوان کشفیات جدید و تقویت‌کننده رفتارمان بهره ببریم.

فرمول رفتاری فاگ چنین است: آسان‌اش کن! کاری کن تا در زندگی‌ات جای بگیرد و به خودت پاداش بده.

تمام آنچه که در مورد عادت‌های خرد گفتیم در برابر حجم مطالب تاثیرگذار فصل‌های این کتاب تقریبا هیچ است. این کتاب از ۸ فصل اصلی و یک فصل نتیجه‌گیری نهایی تشکیل شده است؛ فاگ در کنار مطالب مفیدی که در هر فصل قرار داده، تمرین‌هایی را به همراه تصاویر و جداولی جذاب و مفید نیز در نظر گرفته تا علاوه بر افزایش جذابیت کتاب، خواننده را در فهم بهتر مطالب و بهبود زندگی‌اش یاری کند. فهرست و تعدادی از تصویر کتاب را باهم ببینیم:

اما نکته جذاب دیگر این کتاب حسن ختام آن است. فاگ تا صفحه پایانی کتاب از پا نمی‌نشیند و دست از سرتان بر نمی‌دارد. او کتاب عادت‌های خرد را با ارائه ۱۰۰ راه برای شادی و ۳۰۰ دستورالعمل برای عادت‌های خُرد در پانزده موقعیت زندگی به پایان می‌رساند و شما را دقیقا تا لحظه آخری که این کتاب را در دست دارید با دستورالعمل‌هایش همراه نگه می‌دارد. به نحوی که بلافاصله بعد از مطالعه کتاب آستین‌هایتان را برای حل مشکلاتتان بالا می‌زنید!

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =