دافنه دوموریه: بانوی ادبیات انگلیس و خالق رمان ربه‌کا

213
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دافنه دو موریه، (۱۳ مه ۱۹۰۷ – ۱۹ آوریل ۱۹۸۹)، نویسنده‌ی معروف بریتانیایی و ملقب به بانوی ادبیات انگلستان بود. او به خاطر رمان‌های عاشقانه، پرهیجان و پرتعلیقش صاحب شهرت است. در این میان عمده شهرتش مدیون رمان پرفروش و محبوب «ربه‌کا» است. او در داستان‌نویسی از خواهران برونته الهام می‌گرفت و بسیاری، رمان ربه‌کای او را الهام گرفته از «جین ایر» شارلوت برونته می‌دانند.

دوموریه در خانواده‌ای هنرمند و فرهیخته در لندن به دنیا آمد و به همین دلیل از دوستی با افراد اهل ادب و هنر بهره‌مند بود. از نوجوانی قلم به دست گرفت. اولین داستان‌های کوتاهش را در مجله‌ به چاپ می‌رساند. به کتابخوانی علاقه فراوانی داشت و با تصور دنیای خیالی داستان‌ها به وجد می‌آمد. در خیال‌پردازی چنان پیش رفت که برای خود شخصیتی ثانویه و مردانه ساخت و اکثر راویان آثارش را مردان تشکیل می‌دهند.

اولین رمانش، «روح عاشق» را در سال ۱۹۳۱ منتشر کرد که عنوانش را از شعری از امیلی برونته وام گرفته بود.

رمان «ربه‌کا» را در سال ۱۹۳۸ منتشر کرد که به سرعت پرفروش شد. جمله‌ی آغازین این کتاب یکی از آغازهای مشهور تاریخ ادبیات است و داستان آن در مورد زن جوان خدمتکاری است که با مردی ثروتمند ازدواج می‌کند و پرده از حقایقی مخوف برمی‌دارد. این رمان از زمان انتشار تاکنون هرگز از چاپ خارج نشده است. او به خاطر همین رمان جایزه‌ی ملی کتاب سال آمریکا را بدست آورد. این رمان در سراسر جهان به عنوان یکی از برترین‌رمان‌های قرن بیستم شناخته می‌شود و در فهرست کتاب‌هایی که باید پیش از مرگ خواند جای دارد.

آثار او در ابتدا توسط منتقدین جدی گرفته نشدند اما مدتی نگذشت که به خاطر مهارت دافنه در داستان‌گویی، به اعتبار دست یافتند. طی سالیان، بسیاری از آثار او دستمایه‌ی ساخت آثار نمایشی و سینمایی شدند. اورسون ولز از رمان «ربه‌کا» یک نمایشنامه‌ی رادیویی ساخت و سپس آلفرد هیچکاک، سینماگر بزرگ، یک فیلم سینمایی بر اساسش ساخت. داستان کوتاه «پرندگان» یکی دیگر از معروف‌ترین آثار اوست که توسط هیچکاک، به صورت فیلم درآمد.

رمان «پرواز شاهین» را در سال ۱۹۶۴ منتشر کرد. این کتاب در مقایسه با دیگر آثار دوموریه شهرت چندانی ندارد، اما اثری متفاوت و منحصر به فرد و خواندنی است. «بلاگردان» و «مهمان‌خانه جامائیکا» از دیگر رمان‌های او هستند.

رمان‌های دوموریه به ندرت پایان شاد دارند. او نمی‌خواست مخاطبانش آرامش خیال داشته باشند. او می‌خواست ذهن خوانندگانش پس از پایان داستان همچنان درگیر ماجرا باقی بماند.

داستان‌های کوتاه دوموریه نسبت به رمان‌هایش فضای تاریک‌تری دارند. «پرندگان» یکی از معروف‌ترین داستان‌های کوتاه اوست که در سال ۱۹۵۲ منتشر شد و داستان حمله‌ی تعداد بیشماری پرنده به سرتاسر بریتانیا و تلاش عده‌ای برای نجات از آنهاست. «بعد از نیمه شب هرگز»، «حالا نگاه نکن»، «درخت سیب» و «لنزهای آبی»؛ از دیگر داستان‌های اوست که همگی خوانندگانش را مبهوت و شوکه کردند.

دو موریه سه نمایش‌نامه در کارنامه‌اش دارد که اولی‌شان را بر اساس رمان ربه‌کا نوشت که در سال ۱۹۴۰ در تئاتر ملکه در لندن به روی صحنه رفت و بسیار موفق ظاهر شد.

دوموریه در سال‌های بعدی نویسندگی‌اش را با آثار غیرداستانی ادامه داد و زندگی‌نامه‌های بسیاری نوشت از جمله زندگی‌نامه‌ی «بران‌ول برونته»، برادر خواهران برونته، زندگی‌نامه‌ی «فرانسیس بیکن» و زندگی‌نامه‌ی خودنوشت «دردهای فزاینده» که شامل خاطرات او از کودکی تا چاپ اولین رمانش را دربرمی‌گیرد.

خاطرات مکتوب او پس از مرگش با عنوان «کورن‌وال سحرآمیز» به چاپ رسید. کورن‌وال نام منطقه‌ی ساحلی است که اکثر داستان‌های دوموریه در آنجا اتفاق می‌افتد. دوموریه به این منطقه علاقه‌ی بسیاری داشت و بیشتر عمرش را در آنجا گذراند و همانجا درگذشت. این ساحل در ناحیه‌ی غربی انگلستان واقع شده است و هوای طوفانی و وحشی آن الهام بخش دوموریه در خلق بسیاری از رمان‌ها و داستان‌هایش بوده است.

در سال ۲۰۱۱ تعدادی از داستان‌های فراموش شده‌ی وی که در اوج جوانی نوشته بود، کشف شد. داستان «عروسک» یکی از آنها بود که به عقیده‌ی بسیاری نشانگر آنست که دافته دوموریه از زمانه‌ی خود جلوتر بوده است.

 


شاید برایتان جالب باشد:

اشعاری از نویسنده «ربه‌کا» پشت یک قاب عکس پیدا شد

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.