درباره‌ی شهر آسمانی ویل دورانت

15
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

یازده جلد تاریخ تمدن ویل دورانت در یک جلد

ویل دورانت پیش از مرگش چه آرزویی داشت؟
حسرت بسیاری از کتابخوانان داشتن مجموعه تاریخ تمدن ویل دورانت است و البته حسرت بسیاری از کتابخوانانی که این مجموعه را دارند این است که وقت و حوصله‌ای داشته باشند تا این کتاب مهم را بخوانند.

اینک کتابی می‌خواهیم معرفی کنیم که شاید کمی از این حسرت‌ها کم کند.

قهرمانان تاریخ کتابی است که ویل دورانت حدود چهار سال پیش از مرگش آن را تدوین کرد. این کتاب خلاصه‌ای از یازده جلد تاریخ تمدن است و خوبی‌اش هم همین است که خود ویل دورانت این کتاب را خلاصه کرده‌است نه فرد دیگری.
تاریخ تمدن، مجموعه کتابی ۱۱ جلدی است که با همکاری آریل دورانت، همسرش نوشته‌ است. وی در این کتاب توانسته‌ است با استفاده از آثار مورخان دیگر )از هرودوت تا آرنولد توین‌بی(، که از ابتدای تاریخ مکتوب بشر تا کنون زیسته‌اند، مکتب نوینی از تاریخ‌نگاری را به‌ وجود آورد

برخلاف دیگر تاریخ‌نگاران، که تنها تمرکزشان بر روی وقایع تاریخی و سیر تمدن بشری بود، وی در اثر خود به عوامل تمدن‌ساز در طول تاریخ نیز توجه می‌کند. در این باره نقل‌قولی دارد که چنین است: «تمدن رودی است با دو ساحل». این نقل‌قول به‌طور ضمنی به این مسئله اشاره دارد که تاریخ‌نگاران اغلب نهایت توجه و دقت خود را صرف رودخانه در جریانِ تاریخ نموده‌اند که معمولاً پرآشوب و پرهیاهوست و اجازه‌ای به برداشت‌ها و تفاسیر دیگر نمی‌دهد. در مقابل، او دیدگاه دیگری را مطرح می‌کند که در آن حواشی تاریخ و تمدن (ساحل‌ها) می‌توانند به اندازه‌ی خود متن تاریخ مهم باشند. به‌نظر او، همه‌ی مردمانی که در طول تاریخ خانه و مجسمه ساختند و شعر سراییده‌اند هم در شکل‌گیری تمدن نقش داشتند..

ویل دورانت در کتاب درس‌هایی از تاریخ، که در سال‌های آخر زندگی خود نوشت، می‌گوید که تاریخ ملت‌ها را باید با توجه به پدیده‌های علمی جدید نوشت.

و در آخر کتاب قهرمانان تاریخ صرفا مجموعه‌ای از زمان‌ها، اشخاص و رویدادها نیست. همچنان‌که تنها خلاصه‌ای از شاهکار وی تاریخ تمدن هم نیست، بلکه درس‌هایی است که از پیشینیان به نسل‌های آینده رسیده است تا از آن عبرت بگیرند و منتفع شوند. همانند سوراخ کلیدی است که می‌توانیم از طریق آن تجسس کنیم.

به قول خود ویل دورانت:


این کتاب مانند شهری آسمانی یا کشوری ذهنی است که در آن هزاران قدیس، دولتمرد، مخترع، دانشمند، شاعر،‌ نقاش، موسیقیدان، عاشق و فیلسوف هنوز در حال زیستن، صحبت کردن،‌ تدریس و طراحی و خواندن هستند.

154

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =