دروازه مردگان در عودلاجان

حقیقت در دل یک حوضچه قدیمی مدفون شده است.

321
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تهرانِ امروز بسیار بزرگ شده است و البته مدرن. اما هنوز محله‌های قدیمی با خانه‌ها و عمارت‌های قدیمی در گوشه و کنار آن پابرجاست. خانه‌هایی با پنجره‌های شکسته و درهای مهروموم‌شده که یک عالم راز و خاطره را در قلب خود حفظ کرده است.

وقتی به این خانه‌ها و عمارت‌ها نگاه می‌کنید فکر می‌کنید چه بر آن‌ها و ساکنانشان گذشته است؟ چه روزها و شب‌هایی به خود دیده‌اند؟ آن‌قدر همه‌چیز در پشت خشت‌ها و آجرهای کهنۀ آن‌ها مرموز و معمایی به‌نظر می‌رسد که احتمالاً اوهامی ترسناک هم به ذهن‌مان برسد. مثل داستان‌های وحشتناکی که مادربزرگ‌هایمان از گذشته‌های دور برایمان نقل می‌کنند. داستان‌هایی از جن، روح، زیرزمین‌ها و حوض‌ها. تابه‌حال کنجکاو شده‌اید که آیا واقعاً آن اتفاق‌ها افتاده است یا خیر؟ اصلاً به سرتان زده که بروید و آن خانه‌های اسرارآمیز را از نزدیک ببینید؟ محله‌های قدیمی تهران که پر از خانه‌های کهنه و گرمابه است برایتان جذاب بوده؟

ما یک داستان فوق‌العاده هیجان‌انگیز و ماجراجویانه برایتان داریم که وقتی کتاب را باز کنید مسحور می‌شوید و تا هر سه جلد را نخوانید دست برنخواهید داشت.

از کلمۀ سه جلد اصلاً وحشت نکنید!

این کتاب‌ها به‌قدری آسان‌خوان و گیرا هستند که بدون شک در یک چشم‌به‌هم‌زدن تمامش می‌کنید. در واقع نویسنده با مهارت فوق‌العاده‌ای مجموعه‌ای از جذابیت‌ها را در این روایت گنجانده که از هر منظر که به داستان نگاه کنید، نه یک داستان ترسناک معمولی و کلیشه‌ای بلکه با داستانی پرمغز مواجه می‌شوید.

مجموعه دروازه مردگان

این‌که می‌گوییم داستانی است پرمغز از چه جهاتی است؟

در موارد زیر خواهیم گفت:

 • فضاسازی قوی، شخصیت‌پردازی فوق‌العاده، توصیف صحنه‌ها به گونه‌ای که خواننده خود را آنجا تصور کند.
 • نویسنده همه چیز را به بهترین شکل ممکن به هم پیوند زده است؛ آمیختگی فضای رئال و فانتزی. آمیختگی گذشته و حال طوری که شما همزمان مجذوب هر دو شوید و هر دو را با سماجت تمام دنبال کنید.
 • این روایت، وضعیت فرهنگ مردم و وضعیت کودکان در دوران قاجار، میزان سواد و آگاهی مردم، جنگ بین جهالت و دانایی را برایتان به زیبایی به تصویر می‌کشد.
 • داستان مملو از اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی است و طوری حس کنجکاوی و ماجراجویی را در خواننده تحریک می‌کند که می‌توان گفت تسخیر شده است.

شاید به خاطر تمام این نکات مثبت است که شما چهار نشان از جوایز ارزنده‌ای که دریافت کرده است را می‎‌توانید روی جلد اول مجموعه مشاهده کنید که از این قرار است:

 • برندۀ نشان نقره‌ای لاک‌پشت پرنده
 • برندۀ جایزۀ کتاب برگزیدۀ سال ۱۳۹۸
 • کتاب برگزیدۀ جشنوارۀ کتاب‌های آموزشی رشد
 • به فهرست‌ کلاغ سفید ۲۰۱۹ (کتابخانه بین‌المللی کودک و نوجوان مونیخ) راه یافته است.

توضیحی دربارۀ این داستان هیجان‌انگیز:

راوی داستان نوجوانی به نام مجید است که پس از مرگ مادرش با پدر و خواهرش زندگی می‌کند. پدر مجید برای تابلوی جدیدش یک سری دست‌نوشته از حدود صدسال پیش به دست آورده و می‌خواهد آن‌ها را در تابلویش به کار گیرد؛ اما مجید وقتی آن‌ها را می‌بیند متوجه می‌شود آن‌ها خاطرات شخصی به نام رضاقلی میرزا است که البته خاطرات معمولی نیست و نقل وقایعی است هولناک و هیجان‌انگیز که باور کردن آن‌ها خیلی سخت است. داستان‌هایی از این‌که چطور از یک زندگی سادۀ روستایی و به دور از هیجانات و خطرات شهری، پس از یک خواب عمیق وارد دنیایی تازه می‌شود که سراسر برایش بیگانه و هولناک است. و اسیر شدنش در یک عمارت به عنوان برده‌ای برای کار قالی‌بافی در کنار ده‌ها کودک بینوای دیگر…

به‌نظرتان وحشتناک نیست در عمارتی باشید که در دیوارهایش مرده‌هایی دفن شده باشند؟ دیوارهایی که می‌توانند قبرهای عمودی باشند. یا از حوض وسط حیاطش بتوانید وارد دنیای مردگان شوید، یک حوض که می‌تواند انقدر عمیق باشد که قربانی بگیرد.

تصویر داستان
تصویر داستان

آیا شما حاضرید به این عمارت بروید و معماهایش را رمزگشایی کنید؟ شاید مجید نتواند جلوی این وسوسه را بگیرد.

یک نفس عمیق بکشید و با مجید همراه شوید تا سر از تمام اسرار عمارت در بیاورید و در عین حال اطلاعات تاریخی جالبی را دریافت کنید که قطعاً برایتان جالب توجه خواهد بود.

دروازۀ مردگان توسط نشر افق منتشر شده است. نمی‌توان گفت این کتاب برای سن ۱۲ سال است، بهتر است بگوییم ۱۲ سال به بالا. چراکه داستان به راحتی می‌تواند یک بزرگسال را نیز مجذوب خود کند.

دربارۀ نویسنده‌ای که پژوهشگر هم هست و با تاریخ و ادبیات زندگی می‌کند:

حمیدرضا شاه آبادی، متولد ۱۳۴۶ در تهران است. او نویسندگی را در جوانی بدون آموزش خاصی آغاز کرد و در عین حال تجربه‌هایی نیز در رشتۀ سینما و تئاتر به دست آورد و در پی آن چند فیلم کوتاه و نمایشنامه نوشت و سپس کارگردانی و بازیگری در چند نمایشنامه در کارنامۀ هنری وی جای گرفت. او در سال ۱۳۶۷ از رشتۀ تاریخ فارغ التحصیل شد. و در سال ۱۳۶۸ اولین داستان بزرگسالش را به چاپ رساند.

فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این نویسندۀ توانا را به نوشتن برای کودکان و نوجوانان علاقه مند کرد. شاه آبادی در حال حاضر عضو هیئت مدیرۀ  انجمن نویسندگان کودک و نوجوان است.

آثار او جوایز بسیاری را از آن خود کرده است که به چند موردشان اشاره می‌کنیم:

 • وقتی مژی گم شد: جایزۀ اول جشنوارۀ رشد
 • نهضت مشروطه: لوح تقدیر شورای کتاب کودک
 • افسانه تیرانداز جوان: کتاب برگزیدۀ کتابخانه بین‌المللی مونیخ
 • هیچ‌کس جرئتش را ندارد: جایزۀ اول جشنواره کتاب کودک و نوجوان
حمیدرضا شاه آبادی

شاید برایتان جالب باشد:

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.