دروغ امیدبخش به وقت هولوکاست

8
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

روایتی دیگر از هولوکاست

پیشترها در مجله اینترنتی ۳۰بوک کتاب‌هایی درباره‌ی واقعه وحشتناک هولوکاست به شما دوستان عزیز ۳۰بوکی معرفی کرده بودیم که با استقبال بالایی از سمت شما مواجه شد. پس این بار نیز کتابی را انتخاب کردیم که علاوه بر واقعه هولوکاست روایتی‌ست از تقابل امید و ناامیدی در میان جماعتی که در پی ذره‌ای امید برای ادامه زندگیشان هستند.

یعقوب کذاب روایت رنج و امید و ناامیدی ساکنان یک گتو است. یعقوب، شخصیت اصلی رمان، از ساکنان یهودی گتو است که اتفاقی خبر امیدبخشی را از جبهه‌ی جنگ به دست می‌آورد. او برای آن‌که ساکنان دیگر گتو حرفش را باور کنند به دروغ متوسل می‌شود و ادعا می‌کند که رادیویی در خانه پنهان کرده است. یعقوب دلخوش به این‌که با این خبر در چهره‌ی ساکنان گتو امید رخ نموده است، هر بار اخبار دیگری را بازگو می‌کند؛ اخباری دروغین که در حین کار اجباری دهان‌به‌دهان می‌گردد. این رمان گرچه شرح زندگی تلخ مردمانی بخت‌برگشته است، رگه‌ای از طنز در آن هست که خواننده را تا پایان با خود همراه می‌کند.

بر اساس این رمان دو فیلم سینمایی ساخته شده است. همچنین این رمان جایزه‌های «هاینریش مان» و «چارلز وایلون» را برای نویسنده‌اش به ارمغان آورده است.

برشی از کتاب:

«گوینده رادیو چیزهای بی اهمیتی درباره ی یک ستاد فرماندهی می گوید؛ شخصی پس از کشته شدن به درجه ی سرهنگ دومی ارتقا یافته است. سپس مطلبی درباره تأمین اطمینان بخش مایحتاج عمومی می آید و درست در همان لحظه این خبر به دست گوینده می رسد: نیروهای سلحشور و قهرمان ما در یک نبرد دفاعی پرشور موفق شدند حمله ی نیروهای بلشویکی را در بیست کیلومتری بسانیکا متوقف کنند… »

درباره نویسنده:

یورک بکر نویسنده و داستان نویس لهستانی در سال ۱۹۳۷ به دنیا آمد.“یعقوب کذاب” نخستین و معروف‌ترین رمان او بود که در کمترین زمان نام او را بر سر زبان‌ها انداخت. یورک بکر توانایی عجیبی در یافتن نظرگاهی کمیک از دل یک موضوع تراژیک داشت و موضوعات را از زاویه نگاهی خاص و منحصر به فرد روایت می‎کرد.
از دیگر رمان های او می توان به “مشت زن” و “روزهای بی خوابی” اشاره کرد.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + چهار =