نویسندگانی که ساز می نواختند

مشهورترین نویسندگانی که ساز می نواختند

آیا نویسندگانی که ساز می نواختند را می‌شناسید؟

حتما این ضرب‌المثل به گوشتان خورده است که فلانی از هر انگشتش یک هنر می‌ریزد. برخی از هنرمندان هستند که با یک دست چند هندوانه برداشته‌اند و چه حاذقانه نیز انجامش داده‌اند.
از هنرمندی که دست به قلم دارد بعید نیست به دنیای موسیقی نیز گریزی زده باشد. امروز برآن شدیم تا تعدادی از نویسندگانی که ساز می نواختند را به شما معرفی کنیم. با فروشگاه خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک همراه باشید.

۱. چارلز دیکنز

چارلز دیکنز
نویسندگانی که ساز می نواختند - چارلز دیکنز

اولین نفر در لیست نویسندگانی که ساز می نواختند چارلز دیکنز است. چارلز دیکنز (۱۸۱۲-۱۸۷۰) نویسنده انگلیسی زبانی است که بیشتر به‌خاطر رمان‌های «سرود کریسمس»، «داستان دو شهر» مشهور است. او دوران کودکی ترسناکی داشته است ولی آثارش، الهام‌بخش خلق آثار فوق‌العاده بسیاری شده‌اند.

 پدر او در کودکی به زندان رفت و این ماجرا باعث شد که خانوادۀ او از هم بپاشد. تنها کسی که از این حادثه کمترین ضرر را متحمل شد، چارلز بود. چارلز بعد از آن به مدرسه رفت و هم‌زمان در کارخانۀ نساجی شاغل بود. ۱۲ سال داشت که به یادگیری پیانو و ویولن روی آورد.

 تا پیش از این که از رمان‌هایش کسب در آمد کند، کسی در زمینه موسیقی او را جدی نمی‌گرفت. اما بعد از آن دیکنز توانست یک آکاردئون و یک پیانو بخرد. او شیفته آهنگ‌های نویسندگان زمان خودش به‌ویژه موتزارت بود و تا جایی که می‌توانست به کنسرت می‌رفت و با موسیقی زمانه خودش تعامل برقرار می‌کرد. 

۲. توماس هاردی

تومااس هاردی
نویسندگانی که ساز می نواختند - توماس هاردی

توماس هاردی، شاعر و رمان‌نویس مشهور، نویسنده کتاب‌های زندگی و مرگ شهردار کاستربریج، تس دوربرویل، به دور از مردم شوریده، یک جفت چشم آبی و بسیاری عناوین دیگر، در یک خانوادۀ موسقی‌دان به دنیا آمد. او خانواده‌ای روستایی داشت که در آن موسیقی سادۀ کلیسا و شادی روستایی بسیار رایج بود. 

برای توماس جوان عشق به موسیقی اجتناب‌ناپذیر بود. پدربزرگ، پدر و عموی او هر سه جزو گروه موسیقی کلیسای Stinsford بودند و به طور منظم در شبستان بالای کلیسا آهنگ می‌نواختند. بدین ترتیب توماس با آهنگ‌ها، سرودها و ترانه‌های مذهبی و محلی بزرگ شده بود. 

اما بنا به دلایلی، توماس هاردی مجال حضور در این شغل را نیافت. او در هفت‌سالگی قادر به کوک کردن و نواختن ویولن بود. ولی هرگز از جایگاه نوازندۀ دوم بالاتر نرفت. همچنین او می‌توانست پیانوی خانوادگی را کوک کرده و آهنگ‌های ساده را با آن بنوازد. همچنین وقتی ۴ سال داشت پدرش به او یک آکاردئون هدیه داده بود.

۳. استیون کینگ

استیون کینگ
نویسندگانی که ساز می نواختند استیون کینگ

کسی هست که استیون کینگ را نشناسد؟ نویسنده معروف‌ترین و ترسناک‌ترین رمان‌های دنیا. او را بیشتر با کتاب و یا فیلم درخشش می‌شناسد. او آثار بسیار معروف دیگری هم دارد. آن، هرآنچه دوست داری از دست خواهی داد، مرد کت‌وشلوار مشکی، مسیر سبز، درخشش  و… از دیگر آثار او هستند. 

او در یک گروه نویسندگان راک نواز، به نام The Rock Bottom Remainders گیتار می‌نوازد. او و افراد گروه موسیقی‌شان، تقریباً سالی یک‌مرتبه دور هم جمع می‌شوند و برای حمایت از مؤسسه‌های خیریه که در جهت خواندن و نوشتن تلاش می‌کنند (مانند بنیاد کتاب‌فروشان آمریکایی) موسیقی می‌نوازند. مایا آنجلو هم زمانی عضو این گروه بود و آواز می‌خواند. این گروه تمام درآمد حاصل از اجراهایش را به خیریه‌ها می‌بخشد. در آمدی نزدیک به سالانه ۱.۵ میلیون دلار. 

جالب است بدانید که کینگ یک گیتار مشکی سفارشی می‌نوازد که روی دستۀ آن عنکبوت‌های سفید مرواریدی حک شده‌اند. چه انتظار دیگری از استیون کینگ می‌توان داشت؟

۴. میچ آلبوم

میچ آلبوم
نویسندگانی که ساز می نواختند - میچ آلبوم

میچ آلبوم، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس، نوازنده، روزنامه‌نگار و مجری اهل آمریکا است. آلبوم را در ایران با کتاب سه‌شنبه‌ها با موری می‌شناسند. این کتاب مشهورترین اثر اوست و بیش از ۴۰ میلیون جلد فروخته و به بیش از ۴۵ زبان مختلف ترجمه شده است.

آلبوم خانواده‌ای یهودی دارد که از همان ابتدا شور ماجراجویی و گشت‌وگذار در جهان را در ذهن او کاشتند. او در جوانی به سمت کاریکاتور و موسیقی کشیده شد و همان زمان نواختن پیانو را به‌صورت کاملاً حرفه‌ای آموخت و سال‌ها در گروه‌های مختلف آهنگ‌سازی کرد و پیانو نواخت.

بعداً لیسانس جامعه‌شناسی گرفت و تا سال‌ها بعد مشغول نواختن بود. به‌مرور به سمت شغل روزنامه‌نگاری کشیده شد و بعد از آن دو فوق‌لیسانس در دو رشته روزنامه‌نگاری و مدیریت دریافت کرد. تا این برهه او همچنان از طریق موسیقی و نواختن کسب درآمد می‌کرد. بعد از اینکه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد، به‌سوی نویسندگی رفت و کم‌کم از طریق مسیر خبرنگاری و روزنامه‌نگاری، نویسنده شد و کتاب الهام‌بخش سه‌شنبه‌ها با موری را چاپ کرد.

۵.فریدریش نیچه

فردریش نیچه
نویسندگانی که ساز می نواختند - فردریش نیچه

فریدریش نیچه مانند تعداد بی‌شماری از فرزندان آلمان، نواختن پیانو را در کودکی فراگرفت و خود را غرق در دنیای بتهوون و شومان یافت. اما او بر خلاف دیگر کودکان، موسیقی را با جان‌ودل ادامه داد و دلبسته آن بود. موسیقی بر روی نوشته‌های فلسفی او تأثیر بسیاری گذاشت. 

او در دوران نوجوانی موسیقی‌های مختلفی را دنبال کرد و حتی آهنگ‌سازی هم می‌کرد و آهنگ‌هایی نوشت که در حوزه خودش بسیار مطرح هستند. او در سال ۱۸۷۴ و در سی سالگی آهنگ سرود دوستی را نوشت که چند سال بعد هم برای ارکستر هم تنظیم شد.

۶. جین آسین

جین آستین
نویسندگانی که ساز می نواختند - جین آستین

جین آستن، این نویسندۀ مطرح انگلیسی نیز از موسیقی لذت می‌برد. او هر روز پیانو می‌نواخت و از نت‌های خودش کلکسیون آلبوم تهیه کرده بود. عشق او به موسیقی در کتاب‌ها و شخصیت‌های داستان‌هایش نیز بازتاب یافته است. شخصیت‌های داستانی او هم پیانو می‌نوازند. 

۷. مارک تواین

مارک تواین

مارک تواین، نویسندۀ بزرگ آمریکایی علاوه بر نویسنده بودن، خواننده و گیتاریست هم بود. او به لطف خواهرش پامیلا با موسیقی آشنا شد و به گیتار و پیانو توجه نشان می‌داد. اولین گیتارش را در سال ۱۸۶۱ به دست آورد و تا چند سال قبل از مرگش همان گیتار را داشت. 
مارک تواین بانجو هم می‌نواخت.

۸.لئو تولستوی

لئو تولستوی
نویسندگانی که ساز می نواختند - لئو تولستوی

تولستوی از دوران جوانی پیانو می‌نواخت. نیکلای گوسف، منشی شخصی تولستوی در خاطرات خود گفته است که موسیقی برای تولستوی فقط یک سرگرمی نبود.

پروفسور موسیقی در کنسرواتوار مسکو، الکساندر گلدن وایزر، به مدت ۱۵ سال برای تدریس موسیقی به خانه تولستوی رفت و آمد می‌کرد. تولستوی یک بار یک آهنگ ساخت و استاد موسیقی‌اش نُت آن را برایش نوشت.
تولستوی بسیار می‌کوشید موسیقی و فلسفه را با یکدیگر بیامیزد. 

۹.باب دیلن

باب دیلن
نویسندگانی که ساز می نواختند - باب دیلن

شاید دیدن نام باب دیلن، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی، در لیست نویسندگانی که ساز می نواختند  برایتان کمی عجیب‌وغریب باشد. رابطه باب دیلن با موسیقی و ادبیات درست برعکس هشت مورد قبل است.

باب دیلن خواننده و ترانه‌سرای هنجارشکنی بود که در عرصه موسیقی افتخارات زیادی آفرید و جوایز بسیاری نظیر گرمی، اسکار و گلدن گلوب را به دست آورد و نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری را از رئیس‌جمهور باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۶ داوران آکادمی نوبل برای نخستین‌بار جایزه نوبل ادبیات را به یک خواننده و موسیقی‌دان اهدا کردند. آنها این جایزه را به خاطر «ایجاد عبارات جدید شاعرانه در چارچوب بهترین آهنگ سنتی آمریکایی» به دیلن اهدا کردند. این اقدام آکادمی نوبل بسیار جنجال‌برانگیز بود چراکه با این کار، ترانه و آهنگ را هم ردیف ادبیات و شعر قرار داده بودند و این موضوع به مذاق خیلی‌ها خوش نمی‌آمد.

سخن آخر

در این مقاله به نویسندگانی که ساز می نواختند پرداختیم. نظرتان را در رابطه با این مقاله برایمان در کامنت بنویسید. کتاب‌های معرفی شده را می‌توانید از سایت خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک تهیه کنید.

(Visited 43 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا