کافکا

کلاهی که کافکا سر مردم گذاشت

کلاهی که کافکا سر مردم گذاشت

مخترع کلاه ایمنی کیست؟

پیتر دراکر، دارنده‌ی مدرک دکترای مدیریت و نویسنده‌ی برخی از مطرح‌ترین کتاب‌های مدیریتی جهان، اختراع کلاه ایمنی را به فرانتس کافکا، نویسنده‌ی بزرگ آلمانی‌زبان نسبت داده است.

این ادعا شاید خیلی با فضای وهم‌آلود و سیاه آثار کافکا جور در نیاید. شاید منطقی‌تر بود که کافکا فی‌المثل واکسن مسخ شدگی اختراع می‌کرد. اما بهرحال گفته می‌شود که او از این طریق تلفات ضمن کار را به ۲۵ مورد در هر هزار نفر کاهش داد و همین هم کم از جادو ندارد.

ماجرا از این قرار است که کافکا در اوایل قرن بیستم در یک شرکت بیمه‌ی حوادث کارگری در پادشاهی بوهم که امروزه بخشی از جمهوری چک است، کار می‌کرد.

علیرغم آنکه پدر کافکا شغل پسرش را یک شغل بخور نمیر می‌دانست، کافکا پیوسته ترفیع می‌گرفت و وظایف بسیاری از گزارش نویسی تا بررسی حقوقی پرونده‌ها را به نحو احسن به انجام می‌رساند. گزارش‎های او مورد پسند مافوقش قرار می‌گرفت و در برخی منابع آمده است که او آنقدر از این گزارش‌ها احساس رضایت می‌کرد که یک نسخه هم برای خودش برمی‌داشت. اما با وجود تعهد به کار، هر روز محل کارش را در ساعت ۲ بعد از ظهر ترک می‌کرد تا به کارهای روزمره‌اش برسد. او در نهایت در نیمه‌شب شروع به نوشتن می‌کرد و تا صبح آن را ادامه می‌داد.

کافکا ضمن اشتغال در شرکت بیمه متوجه شد که بیشترین آسیبی که کارگران در هنگام کار می‌بینند، از ناحیه‌ی سر اتفاق می‌افتد. او در سال ۱۹۱۲ ایده‌ی ساخت وسیله‌ای برای محافظت از سر و گردن کارگران را به شرکتش ارائه داد که مورد استقبال قرار گرفت و به گفته‌ی آقای دراکر باعث شد تا تلفات انسانی به شدت کاهش یابد و کافکا به همین دلیل از شرکت بیمه مدال افتخار دریافت کرد.

در حالیکه پیتر دراکر مستنداتی ارائه نداده تا ادعای فوق را تایید کند، داستان اختراع کلاه ایمنی به دست فرانتس کافکا در بین مردم بسیار مقبول افتاده است.

در کتاب گفتگو با کافکا، شرح دیدار با این نویسنده‌ی بزرگ از زبان فردی که پدرش همکار کافکا در شرکت بیمه بود آمده است که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

در مورد فرانتس کافکا

کافکا

فرانتس کافکا، نویسنده‌ی بزرگ آلمانی زبان بود که تاثیر بزرگی بر ادبیات غرب گذاشت.

کافکا در ۳ ژوئیه ۱۸۸۳ در پراگ متولد شد. در آن زمان پراگ مرکز پادشاهی بوهم بود. والدین کافکا از یهودیان اشکنازی بودند. کافکا در رشته‌ی حقوق درس خواند و پس از فارغ‌التحصیلی، به مدت یک سال بدون حقوق در دادگاهی به کار مشغول شد. او پس از انصراف از این شغل، در یک شرکت بیمه استخدام گردید.

کافکا از ۱۹۱۰ به نوشتن یادداشت‌های خصوصی پرداخت. این یادداشت‌ها پس از مرگش موجب شناخت شخصیت و زندگی او شدند. در زمان حیاتش تنها رمان کوتاه مسخ و چند داستان کوتاه از او به چاپ رسید. مسخ از مهمترین آثار ادبیات فانتزی قرن بیستم است که در دانشکده‌ها و آموزشگاه‌های ادبیات سراسر جهان غرب تدریس می‌شود.

عمده آثار کافکا پس از مرگش به دست دوست نزدیکش ماکس برود منتشر گردید. البته کافکا به او وصیت کرده بود که نوشته‌هایش را نخوانده بسوزاند. خوشبختانه برود از این دستور سرپیچی کرد.

 

کافکا به بیماری سل مبتلا بود. او که به دلیل گلودرد از خورد و خوراک افتاده بود، در بستر مرگ آخرین ویرایش‌های کتاب «هنرمند گرسنگی» را به انجام می‌رساند. او عاقبت در ۳ ژوئن ۱۹۲۴ بر اثر گرسنگی در ۴۰ سالگی از دنیا رفت و آثارش را ناتمام گذاشت.

امروزه آرامگاه فرانتس کافکا در پراگ به یکی از جاذبه‌های گردشگری بدل شده است و آثار او با وجود اینکه برخی‌ از آنها همچون رمان‌های «محاکمه» و «قصر» ناتمام هستند، از محبوبیت و اهمیت بسیاری برخوردارند.

 پیتر دراکر

پیتر دراکر (۱۹ نوامبر ۱۹۰۹ – ۱۱ نوامبر ۲۰۰۵) استاد دانشگاه، نویسنده، سخنران و متفکر اتریشی بود.

دراکر از برجسته‌ترین نظریه‌پردازان مدیریت در جهان و پدر کسب و کار نوین بود. او کتاب‌های بسیاری در زمینه‌های مدیریت، جامعه، اقتصاد و سیاست نوشت و همچنین تعدادی فیلم آموزشی بر اساس کتاب‌های خود ساخت. دراکر جوایز و درجه‌های افتخاری بسیاری از دانشگاه‌های مختلف بدست آورد و به سازمان‌های بزرگ دنیا مشاوره می‌داد. مهم‌ترین اثر او با عنوان «مدیریت» منتشر شده ‌است و در آن نظریات مهم خود درباره‌ی مدیریت و سازمان را شرح داده است.

و اما داستانی دیگر

در منابع دیگر از فردی با نام ادوارد دیکینسون بولارد که یک کارخانه‌دار برجسته‌ بود، به عنوان مخترع کلاه ایمنی نام برده شده است. بولارد صاحب کارخانه‌ی تولید لوازم حفاری در کالیفرنیای آمریکا بود. این کارخانه کلاه‌های محافظی از جنس چرم تولید می‌کرد. گفته شده است که وقتی پسرش با کلاه نظامی از جنگ جهانی اول بازگشت، ایده‌‌ای تازه‌ای برای ارتقای کلاه ایمنی در ذهن بولارد شکل گرفت و طرح اولین کلاه ایمنی جنس سخت را در سال ۱۹۱۹ (۷ سال بعد از کلاه ادعا شده توسط دراکر) عرضه کرد که با استقبال نیروی دریایی آمریکا مواجه شد و ماموریت یافت تا برای تعمیرکاران کشتی، کلاه ایمنی بسازد و این آغاز استفاده‌ی گسترده از کلاه ایمنی در جهان بود.

مختصری در مورد کلاه ایمنی

کلاه ایمنی وسیله‌ای محافظتی است که برای جلوگیری از صدمه رسیدن به سر استفاده می‌شود.
قدیمی‌ترین کلاه ایمنی توسط سربازان آشوری در ۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفت تا تا از سر در مقابل ضربات شمشیر و تیر محافظت کند. (کلاهخود)

امروزه از کلاه ایمنی در برخی مشاغل، حمل و نقل، و بعضی از فعالیت‌های تفریحی و ورزشی استفاده می‌شود.

 

(Visited 20 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا