دفاعیات رابین‌هودِ استرالیا

معرفی کتاب «دار و دسته کِلی»

150
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

رابین‌هود یکی از شخصیت‌های اصلی و دوست‌داشتنی در داستان‌های عامیانه انگلستان بوده است. شاید به خاطر همین هم هر جا سر و کله انگلیسی‌ها پیدا می‌شد، شخصیتی رابین‌هود‌وار ظهور پیدا می‌کرد. فرقی ندارد ایرلند باشد یا استرالیا. از ایرلند تا استرالیا راه درازی است اما در گذشته چیزی بود که آن‌ها را خیلی به هم نزدیک می‌کرد: امپراتوری بریتانیا.

هر دو سرزمین از مستعمره‌های بریتانیا بودند و قانون در آن‌ها معنایی یکسان داشت؛ ابزاری توانمند که به دست عده‌ای بیگانه افتاده بود تا اکثریت را در فقر و بیچارگی نگه‌ دارد و اقلیتی را چاق‌تر و راضی‌تر کند. قانون روی کاغذ نوشته می‌شد و به نظر دور می‌رسید اما پلیس‌ها آن را به واقعیتِ ملموس و روزمره تبدیل می‌کردند. در زیر سایه چنین قانون‌گذاران و مجریان قانونی، نافرمانی از قانون و دشمنی با پلیسْ تنها راه حفظ شرافت به حساب می‌آمد و این راهی بود که خاندان «کلی» رهسپارش شدند و دار و دسته کلی را به دنیا آوردند.

 

شخصیت اصلی کتاب دار و دسته کلی، «ند کلی» یا همان «رابین‌هود استرالیا» است. یاغی‌گری سرنوشت او بود و این قبل از تولدش رقم خورده بود؛ یعنی همان وقتی که پدرش از شکنجه و زندانِ ایرلند جانش را بیرون کشید و به استرالیا رسید و قسم خورد که دیگر هیچ‌وقت به قانون توجه نکند. هر چند «ند» یک تفاوت عمده با پدرش داشت: او برخلاف پدر ساکت و مرموزش که چیزی از  فکر و خیال‌هایش به فرزندش نمی‌گفت، نبود. او زندگی و مشقت‌هایش را برای دخترش نوشت تا زمانی که او دیگر صدا و زمانی برای دفاع از خودش ندارد، نامه‌ها از او و باورهایش دفاع کند و نگذارد دخترش در دروغ و اوهام بزرگ شود.

 

کتاب دار و دسته کلی دفاعیات کسی است که از نظر صاحبان قدرت راهزن و غارتگر بود و از نظر بی‌قدرتان رابین‌هود. این کتاب به صورت یک خودزندگی‌نامه نوشته شده است و شخصیت اصلی آنْ با متهم کردن جامعه خودش را در چشم خواننده تبرئه می‌کند:

او یک دروغگوی کثیف بود. دروغگویی سرگرمی‌اش بود، حرفه‌اش بود. این کار چنان برایش روال بود، مثل روال انگشت در دماغ کردن مردان دیگر در روز و یا حک کردن تصویر روی یک تکه ریشه کوچک درخت مالی برای سپری کردن وقت (ص: ۱۸۵)

پیتر کری، نویسنده استرالیایی، در این کتاب شخصیت خیالی ند کلی را می‌آفریند و به آن‌هایی که صدا ندارند صدایی شنیدنی می‌دهد. زندگی ند در اواخر قرن نوزدهم می‌گذرد اما کتاب در سال ۲۰۰۰ منتشر شد و سال بعدْ برندهٔ جایزه بوکر شد.

دار و دسته‌ی کلی با ترجمهٔ مونا حسینی از سوی نشر قطره منتشر شده است.

 

اگر داستان‌های جنایی و پلیسی شما را به نوشتن وسوسه می‌کند، وصیت‌نامه پاتریشیا اسمیت را هم بخوانید.
شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.