دنیای پر شور تام گیتس

96
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

داستان‌های جذاب و سرگرم کننده برای نوجوان

این کتاب را که باز می‌کنید دری باز کرده‌اید به دنیایی پر از هیجان و سرگرمی. یک دنیا پر از بیسکوییت، موسیقی، نقاشی و ترانه. و از آن هیجان‌انگیزتر این‌که وادارتان می‌کند همراهیش کنید و فعال باشید. پس یک درصد هم فکرش را نکنید خوابتان ببرد! حتی در حد یک چرت کوچولو. دنیای تام گِیتس بی‌حوصله‌ترین و کسل‌ترینِ شما را هم بر سر ذوق می‌آورد تا داستان را دنبال کنید و خلاقیت به خرج دهید.

حالا داستان چیست؟

تام گِیتس یک پسربچۀ پرانرژی و بامزه است که با مادر و پدرش و یک خواهر لج‌درآر به نام دلیا زندگی می‌کند. درست است که تام در اکثر مواقع تنبلی می‌کند و از زیر کارها درمی‌رود اما در عوض در نقاشی بسیار فعال و بااستعداد است. او عاشق خوراکی‌های خوشمزه به‌خصوص ویفر کاراملی است. در حدی که اصلاً بعید نیست حتی یک ترانه هم راجع بهش بسازد و بخواند. آخر می‌دانید تام با دوستانش تصمیم گرفته‌اند یک گروه موسیقی جذاب تشکیل بدهند. برای این کار نقشههای خیلی بزرگ و جالبی دارند. می‌خواهید بدانید چه نقشه‌هایی؟ همراهش شوید و از دنیای پرشور و نشاطش لذت ببرید.

مجموعۀ تام گِیتس، به بیش از ۳۶ زبان ترجمه شده است و یکی از بهترین مجموعههای نوجوان شناخته شده است. این مجموعه برگزیدۀ جوایزی مانند جایزۀ طنز رولد دال، واترستونز و ردهاوس است و  جلد چهارم این مجموعه هم جایزۀ‌ بلوپیتر را از آن خود کرده است.

نویسندۀ کتاب همان تصویرگر کتاب است. و وقتی تصویر و داستان، یک خالق خوش‌ذوق داشته باشد نتیجه این می‌شود که:

  • متن کتاب به صورت یکنواخت و خسته‌کننده نخواهد بود.
  • متن و تصویر طوری با هم پیوند می‌خورند که وقتی کتاب را مطالعه می‌کنید انگار در حال تماشای یک کارتون هستید.
  • در متن کتاب به فضاهای خالی برمی‌خورید که شما را تشویق می‌کند فعال باشید: نقاشی بکشید، ترانه بگویید، رنگ‌آمیزی کنید و…
تصویر داخلی
تصویر داخلی
تصویر داخلی
تصویر داخلی

مخاطب این کتاب نوجوانان هستند اما این مجموعه در کل به‌قدری جالب است که شاید بزرگسالان هم از خواندنش لذت ببرند.

کتاب در ظاهر قطور است اما پر است از نقاشی و تصویر و شوخی و فکاهی. در واقع تا به خودتان بیایید داستان تمام شده و شما باز هم می‌خواهید بخوانید.

۱۶ جلد از این مجموعه که توسط انتشارات افق منتشر شده هم اکنون در سایت ما موجود است.

نویسنده

نویسنده و تصویرگر خوش‌ذوق این کتاب چه کسی است؟

لیز پیشون (متولد ۱۱ اوت ۱۹۶۳) نویسنده و تصویرگر کتاب کودکان و اهل بریتانیا است. او از کودکی به نقاشی علاقه‌مند بود و بعدها در رشتۀ گرافیک تحصیل کرد و مدتی به کارگردانی هنری مشغول بود.

از ترجمۀ روان و گیرای آتوسا صالحی نگذریم:

آتوصا صالحی، شاعر، نویسنده و مترجم، متولد ۱۳۵۱ درتهران است. وی فعالیت حرفه‌ای خود را در سال ۱۳۶۹ با سردبیری مجله آغاز کرد و بعدها مسئولیت‌هایی چون دبیری صفحۀ شعر روزنامۀ آفتابگردان، مدیریت باشگاه کتاب افق و عضویت در شورای مباحث نظری و رمان نوجوان کانون پرورش فکری را بر عهده داشت، و هم‌چنین داوری جایزه‌هایی مانند پروین اعتصامی و کتاب سال وزارت ارشاد، جشنوارۀ سپیدار، جشنوارۀ کتاب برتر و ادبیات کودک شیراز و کتاب سال کانون پرورش فکری.

جوایز و افتخارات:

منتخب کتابخانۀ مونیخ، جایزۀ پروین اعتصامی، کتاب تقدیری سال، جایزۀ بانوی فرهنگ، کتاب برگزیدۀ شورای کتاب کودک و تندیس جعفر پایور برای بهترین بازآفرینی، لوح زرین جشنوارۀ کتاب و مطبوعات کانون پرورش فکری و قلم بلورین جشنوارۀ مطبوعات.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.