رازهایی از زندگی مارک تواین که نمی‌دانستید!

320
زمان مطالعه: ۳ دقیقه
  • مارک تواین داستانی عجیب درباره عصر الیزابت نوشت

این داستان عنوانش «۱۶۰۱» است اما در سال ۱۸۶۷ نوشته‌ شده‌ و تواین سعی دارد در این روایت تخیلی بخشی از دفتر خاطرات ملکه الیزابت را نشان دهد که از بین رفته‌‌است.

الیزابت در این بخش از خاطراتش با آدم‌های برجسته عصر خودش همانند ویلیام شکسپیر و سر والتر رالی هم‌نشین و هم‌صحبت شده‌است. در یکی از این هم‌صحبتی‌ها ناگهان صدای باد معده شنیده می‌شود و ملکه انگلیس تلاش می‌کند بفهمد کار چه کسی بوده! (که در واقع کار سر والتر رالی بوده.)

به عقیده جان برد، نویسنده زندگی‌نامه مارک تواین «یکی از اهداف تواین از نوشتن این داستان این بود که نشان دهد، شخصیت‌هایی که این چنین از نظر ما جایگاه بالایی دارند هم می‌توانند بی‌ادب باشند و از ادبیات سطح پایین استفاده کنند.»

مارک تواین
  • تواین به فروش کتاب‌های خودش کمک می‌کرد

تام‌سایر و هاکلبری فین هیچ‌کدام عنون پر فروش‌ترین کتاب‌های مارک‌تواین را به دست نیاوردند. این افتخار نصیب کتابی شد که عنوانش « The Innocents Abroad» بود و اولین کتابی بود که به قلم مارک تواین منتشر شد.

دلیل فروش خوب این کتاب احتمالا نقد موثری بود که درباره کتاب در روزنامه‌ها نوشته شد. نکته اینجاست که این نقد و بررسی را خود مارک تواین درباره کتابش نوشت اما آن را بدون نام منتشر کرد.

ویلیام فالکنر یک بار گفته‌بود «مارک تواین پدربزرگ همه ماست.» یوجین اونیل هم معتقد بود «تواین پدر حقیقی ادبیات آمریکاست.» ارنست همینگوی هم درباره او گفته بود «ادبیات مدرن آمریکا از کتابی سرچشمه گرفته که مارک تواین نوشته و نامش هاکلبری فین است.»

به اعتقاد خود مارک تواین بهترین کتابش نه تام سایر بود و نه هاکلبری‌ فین. او فکر می‌کرد آخرین اثرش یعنی «یادداشت‌های شخصی ژاندارک» بهترین کتابش بوده‌است.
  • تواین چند اختراع عجیب اما کاربردی داشت

یکی از اختراع‌های او طراحی بند شلوار انعطاف‌پذیری است که بعدها از آن برای تولید سینه‌بندهای مدرن برای زن‌ها الهام گرفته‌شد. اختراع دیگر او «بازی تقویت حافظه مارک تواین در رختخواب» بود. هدف این بازی تقویت حافظه با استفاده از حفظ کردن موارد بی‌اهمیت در تاریخ بود.

مارک تواین تقریبا اولین نویسنده‌ای بود که داستان «زندگی در می‌سی‌سی‌پی» را با استفاده از ماشین تحریر نوشت.

او یک آزمایشگر خستگی‌ناپذیر بود؛ تا حدی که بدنش را برای انجام آزمایش‌ها در اختیار دانشمند‌ها قرار می‌داد. یک بار برای به دست آوردن روش درمان قطعی یبوست تصمیم گرفت نسخه‌ای که نیکلا تسلا تجویز کرده‌بود روی بدن خودش آزمایش کند که جواب داد: تواین خودش را کثیف کرد.

  • تواین دو هفته بعد از ظاهر شدن ستاره دنباله‌دار هالی متولد شد و یک روز بعد از ظهور دوباره آن درگذشت

هر دوی این اتفاق‌ها بین سال‌های ۱۸۳۵ و ۱۹۱۰ به وقوع پیوست. او به خوبی چنین مرگی را پیش‌بینی کرده‌بود و گفته‌بود وقتی این ستاره به آسمان برگردد خواهم مرد!

  • تواین یک بار یک سخنرانی انجام داد که موضوعش این بود «اولین هندوانه‌ای که دزدیدم»

این سخنرانی هیچ شرکت‌کننده‌ای نداشت جز زیگموند فروید، پدر علم روانشناسی. اما این عجیب‌ترین سخنرانی‌ای نبود که تواین در زندگی‌اش انجام داد. او یک بار در برابر جمعیتی از آدم‌ها درباره استمنا صحبت کرد و عنوان سخنرانی‌اش را گذاشته بود «برخی اندیشه‌ها درباره علم خود ارضایی»

مارک تواین
  • نام اصلی‌اش «ساموئل کلمنز» بود اما قبل از نام مارک تواین با نام‌های مستعار «جاش» و «توماس جفرسون اسنودگرس» می‌نوشت

برای خیلی‌ها مارک‌ تواین با زندگی در کنار رود می‌سی‌سی‌پی مترادف است. کلمنز نخستین بار از اسم مارک تواین در فوریه سال ۱۸۶۳، به عنوان خبرنگار روزنامه نوادا استفاده کرد. مارک تواین یعنی «مارک شماره دو» که در اصل اصطلاحی مختص به رود می‌سی‌سی‌پی است؛ یعنی دومین علامت روی خط اندازه‌گیری عمق رودخانه که برای حرکت قایق‌های بخار در مصب رود مناسب است.

 

اگر به ادبیات آمریکا علاقه دارید شاید نوشته‌های زیر برایتان جالب باشد.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.