رمانی تکان دهنده درباره فرزندخواندگی

5
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

ریل فوس دختر دوازده ساله‌ای‌ست که به همراه پدر مادر و چهار خواهر و برادر کوچک‌تر از خودش، روزگاری سرشار از عشق و محبت را در حاشیه رودخانه می‌سی‌سی‌پی می‌گذرانند. در یک شب طوفانی، پدر مجبور می‌شود مادر را برای زایمان به بیمارستان برساند، و این سرآغاز برهم پاشی یک زندگی آرام است…در تمام طول مدتی که پدر و مادر نبودند مسئولیت نگهداری خواهر برادرهای کوچکتر ریل بر عهده او بود. همه چیز خوب پیش می‌رفت تا زمانی که گروهی پلیس‌ ریل و خواهر و برادرهایش را به زور به یتیم‌خانه‌ای منتقل کردند که توسط سه زن بی‌رحم اداره می‌شد. یتیم‌خانه‌ای پر از اتفاقات وحشتناک.

بچه‌ها اطمینان داشتند که به زودی به والدین خود بازگردانده می‌شوند، اما طولی نکشید که با واقعیتی دردناک مواجه شدند. ریل باید برای حفظ خواهران و برادرانش در دنیایی سراسر خطر و عدم قطعیت بجنگد، به امید آنکه دوباره کنار پدر و مادرشان برگردند…

آنچه که خواندید تنها بخشی از روایت کتاب «تا پیش از آنکه مال تو شویم» از لیسا وینگیت، روزنامه‌نگار، سخنران انگیزشی و نویسنده بیش از بیست رمان پرفروش است. این کتاب روایتی‌ست از دو زندگی متفاوت در دو نقطه مختلف دنیا. اولی زندگی ساده روستایی در کنار رودخانه و دیگری زندگی‌ پر زرق و برق یک سناتور. این دو زندگی با وجود تفاوت‌های بسیارشان یک وجه اشتراک دارند. یک راز که آن‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

رمان «تا پیش از آنکه مال تو شویم» ترکیبی‌ست از خیال و واقعیت. شخصیت‌های داستان خیالی هستند اما وقایع آن از دل واقعیت و از زبان قربانیان سیاست‌های فرزندخواندگی سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰ ایالت متحده آمریکا به قلم درآمده است. سیاستی که با آن کودکان خانواده‌‌های تنگ‎دست را گرفته و به خانواده‌های ثروتمند می‌دادند و همین موجب مرگ بیش از پانصد کودک و نوجوان شد.

مری سایکس یکی از قربانیان این جریان می‌گوید:

 این کودکان بی سرپرست نبوده و بیشترشان والدینی داشتند که عاشق فرزندان خود بودند. بچه‌ها اغلب در روز روشن ربوده شده و والدین با همه توان برای پس گرفتنشان در دادگاه‌ها جنگیدند، اما آن‌ها نگذاشتند این والدین به خواسته هایشان برسند.

 

داستان این کتاب داستانی‌ست آشنا، قابل تصور و مملو از عشق و رنج که به راحتی می‌توان در آن قدم گذاشت و با شخصیت‌هایش زندگی کرد. «تا پیش از آنکه مال تو شویم» به مدت یک سال در فهرست پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز قرار گرفت و پرفروش‌ترین نسخه سال ۲۰۱۷ بود. همچنین از سوی خوانندگان به عنوان برنده جایزه گودریدز ۲۰۱۷ برای داستان‌های تاریخی انتخاب شد.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.