رمانی دربارۀ غزاله علیزاده

2
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زنی با اندامی نحیف و صدایی نازک، در سال‌های دور، خودش را حلق آویز کرد. یک روز خواست که نباشد. از خانه بیرون رفت به قصد خرید و خودش را به جاده رساند و بعد جنگل را یک دل سیر در خیال تماشا کرد و با خودش گفت، چه بهتر که به جای خرید و روزمرگی، کلید را در قفل بچرخانم و تنهایی را پشت سر جا بگذارم و بمیرم. مرگ برای او یک وسوسه بود. پنج شش بار تمرین کرده بود تا بمیرد. می‌خواست پرفورمنسی به یاد ماندنی باشد…

روز جمعه ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۷۵، در منطقه‌ای جنگلی در اطراف شهر رامسر؛ ساکنان محله جسدی متعلق به یک زن را در حالی که از درختی حلق آویز شده بود یافتند. جسد متعلق به کسی نبود جز «غزاله علیزاده» نویسنده صاحب نام ایرانی و خالق رمان معروف و پرفروش «خانه ادریسی‌ها». او سرانجام پس از دوبار خودکشی ناموفق، توانسته بود نقطه پایان زندگی خود را در یکی از شهرهای شمالی ایران بگذارد و این گونه داستان زندگی‌اش را به اتمام برساند.

شاید تا به امروز انگیزه اصلی غزاله علیزاده برای پایان دادن به زندگی‌اش در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و کسی به دنبال کشف آن نرفته باشد. به خصوص که کم نبودند و نیستند زنان نویسنده‌ای که به یکباره دست از نوشتن کشیده و  مانند علیزاده و ویرجینیا وولف و… دست به خودکشی زدند و یا تنها به مرگ قلمشان رضایت دادند.

اما امسال بعد از حدود ۲۴ سال از این اتفاق، لادن نیکنام، شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی، در رمان تازه منتشر شده‌اش «ماندن در وقت اضافه» به پرده‌برداری مختصری از این راز و آسیب‌شناسی مرگ غزاله علیزاده در دل یک داستان می‌پردازد. «ماندن در وقت اضافه» تنها داستان زندگی علیزاده نیست، بلکه آمیزه‎ای‌ست از خیال و واقعیت. خیالی زاده ذهن نویسنده و واقعیتی برگرفته از زندگی غزاله علیزاده.

ماندن در وقت اضافه

نویسنده: لادن نیکنام

ناشر: صدای معاصر

سارا شخصیت اصلی این رمان، روزنامه نگاری‎‎ست با دغدغه‌های مخصوص خود که تنها پناهگاهش نوشتن و کلمات هستند. او در طول داستان با زندگی غزاله علیزاده آشنا شده و در پی کشف این نکته است که چه مسیری در زندگی علیزاده و علیزاده‌ها طی شده که آنان را به این نقطه رسانده است. سارا از طریق غزاله به راز زیستن و مرگ  تؤامان پی می‌برد و بخش‎هایی ناشناخته از زندگی غزاله علیزاده را برای خود و خواننده کتاب روشن می‌کند. دشواری‌های زیستی سارا بارها به مخاطب یادآوری می‌کند که دیگر گونه زیستن تاوانی سنگین دارد. او مورد قضاوت قرار می‌گیرد. ولی همچنان به راهی ادامه می‌دهد که تنها راه زیستن برای او رقم می‌زند…

نگارش این کتاب قریب به چهارسال به طول انجامیده و نتیجه نهایی آن حاصل گفت‌وگوی لادن نیکنام با تعدادی از اعضای خانواده، دوستان و همکاران غزاله علیزاده در طی این چهارسال است. البته که نمود این گفت‌وگوها را در دیالوگ‌های کاراکترهای داستان کم و بیش می‌توان حس کرد.

«ماندن در وقت اضافه» بهترین پیشنهاد برای شیفتگان قلم غزاله علیزاده و زندگی مرموزش است. همچنین ما این رمان را به تمام کسانی‌که مشتاق مطالعه راجع به فضای روزنامه‌نگاری معاصر ایران هستند و حتی کسانی که دلشان هوای مطالعه یک رمان ایرانی خوب کرده است، توصیه می‌کنیم.

مختصری راجع به نویسنده:

لادن نیکنام شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، و گفتار درمانگر است. وی در سال ۱۳۴۷ در تهران به دنیا آمد و در رشته گفتار درمانی با درجه کارشناسی فارغ التحصیل شد. لادن نیکنام از سال ۷۵ در مطبوعات به چاپ داستان کوتاه، شعر، و با مقالاتی به معرفی و نقد آثار نویسندگان دیگر پرداخت.

ladan-niknam-min

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.