رمان به مثابه درمان

4
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

شرح خیالی دیدار چهره‌های محبوب فلسفه و روان‌شناسی آن‌قدر جذاب است که می‌تواند هر کتابی را به چاپ چهلم برساند. ۲۸ سال از عمر انتشار «وقتی نیچه گریست» می‌گذرد و در این مدت آن‌قدر خوش‌اقبال بوده که مخاطبانی در سرتاسر جهان پیدا کرده است. نشر قطره هم به تازگی به مناسبت انتشار چهلمین نوبت این کتاب، چاپ جدیدی از آن را با طرحی نو در دو جلد شومیز و گالینگور عرضه کرده است.

برای فهم کتاب‌های متخصصان باید با زبان و اصطلاحات آن‌ها آشنا بود و حین خواندن نیز بارها با تجربه شکست و نفهمیدن مواجه شد اما اروین یالوم با کشاندن نیچه و بروئر و فروید به زندگی روزمره تصویری در دسترس‌پذیرتر از آن‌ها ارائه می‌کند.

برخلاف زبان ناآشنایشان می‌توان با این تصویر همدل شد و روی دیگری از آن‌ها را دید که مانند ما تجربه ناکامی در عشق و پوچی را از سر می‌گذراندند.

این‌ها همه از قلم اروین یالوم، روان‌درمانگر اگزیستانسیال، برمی‌آید که بدون آوردن نام واژگان تخصصی مفاهیم را از خلال داستان‌گویی و زندگی‌نامه‌نویسی منتقل کند. برگرداندن این زبان به فارسی نیز نیازمند مترجمی آشنا به چنین مفاهیم و پیشینه‌ای است. سپیده حبیب یکی از مترجمانی است که این کتاب را به فارسی برگردانده است. او هم مانند یالوم روان‌پزشکی خوانده است و همین تسلط بر موضوع کتاب و فضای ذهنی نویسنده باعث شده است تا ترجمه او از دیگران متفاوت باشد.

وقتی نیچه گریست

سپیده حبیب تنها به ارائه متن فارسی‌شده کتاب بسنده نکرده و متعهدانه به توضیح روشن و سرراست واژگان و شخصیت‌ها پرداخته است تا فهم آن برای همه مخاطبان ممکن شود. برخلاف دیگر ترجمه‌های موجود در بازار کتاب ایران دو یادداشت از نویسنده به موخره کتاب افزوده شده است که هر دو به فهم بهتر کتاب و رویکرد یالوم یاری‌رسان است.

سپیده حبیب پیش‌تر نیز کتاب‌های مامان و معنی زندگی و درمان شوپنهاور و هنر درمان را با اطلاع نویسنده به فارسی برگردانده و نشر قطره نیز آن‌ها را منتشر کرده است.

روان‌درمانگری اگزیستانسیال چیست؟  

روان‌درمانگری اگزیستانسیال روش اروین یالوم است و خیلی‌ها اولین بار نام این روش را همراه با اسم یالوم شنیدند. احتمالاً اغلب مخاطبان چیزی درباره آن و تفاوتش با دیگر رویکردهای موجود روان‌درمانگری ندانند اما مهم بودن فردن و تجربیاتش این روش را برای خیلی‌ها جذاب کرده است. در روان‌درمانگری اگزیستانسیال فرد با انبوهی از قرص‌های رنگارنگ تنها نمی‌ماند و فرصت دیده شدن را به دست می‌آورد. همانطور که از نام این روش هم مشخص است به مسائل وجودی توجه ویژه‌ای می‌کند و رد آن را در سایر رفتارهای انسانی دنبال می‌کنند. مسائل وجودی همان چیزهایی هستند که همه انسان‌ها به صرف وجود یافتن با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و در دوره‌ای ممکن است به یک بحران تمام عیار تبدیل شوند؛ مسائلی مانند مرگ و تنهایی و پوچی خلاصه‌ای از آن‌ها است و گذر از بحران‌هایش نیز جز با تعمق و گفت‌و‌گو ممکن نمی‌شود.

اروین یالوم که خود روان‌پزشکی خوانده است و آن را در دانشگاه استنفورد نیز تدریس می‌کرد، بنیان‌گذار این روش است و با معرفی آن در قالب محبوب رمان توانست توجهات را به خود جلب کند.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.