تصویر کاور مجله برای بهترین رمان های جهان

بهترین رمان های جهان

از سالیان دور نویسندگان بسیاری به نوشتن رمان پرداخته‌اند. بسیاری از این رمان‌ها در زمرهٔ بهترین رمان های جهان قرار گرفته‌اند اما چرا؟ آیا این کتاب‌ها به‌خاطر شهرت نویسنده در این دسته قرار گرفته‌اند یا علت دیگری داشته است؟ در این مقاله به معرفی بهترین رمان های جهان پرداخته‌ایم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا ببینید علت شهرت بهترین رمان‌ های جهان چیست. همچنین اگر مایل هستید این رمان‌ها را بخرید می‌توانید آن‌ها را از سایت خرید کتاب آنلاین سی‌بوک تهیه نمایید.

ناتور دشت نوشتۀ جی.دی سالینجر است و در سال ۱۹۵۱ منتشر شد و یکی از بهترین رمان های جهان است. ابتدا به نظر می‌آمد این کتاب رمانی برای بزرگسالان است اما به خاطر مضامین اضطراب، از خود بیگانگی، نقد سطحی‌نگری جامعه و البته سن و سال شخصیت اصلی‌اش بیشتر توجۀ نوجوانان را به خود جلب کرد. ناتور دشت به اکثر زبان‌ها ترجمه شده است و هر سال حدود یک میلیون نسخه از آن فروخته می‌شود و مجموع فروش کتاب از زمان انتشار آن بیش از شصت و پنج میلیون نسخه است. 

هولدن کالفید، قهرمان اصلی رمان به نمادی برای شورش و سرکشی نوجوانان تبدیل شده است. همچنین این رمان به موضوعات پیچیده‌ای مثل بی‌گناهی، هویت، تعلق، از دست دادن، روابط جنسی و افسردگی می‌پردازد. این رمان در سال ۲۰۰۵ در فهرست ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان جای گرفت و کتابخانۀ مدرن و خوانندگانش آن را یکی از ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان قرن بیستم معرفی کردند.

خانم دالووی یا خانم دَلُوِی رمانی از ویرجینیا وولف و یکی از بهترین رمان های جهان است که به جزئیات یک روز از زندگی کلاریسا دالووی زنی خیالی از جامعۀ سطح بالای انگلستان پس از جنگ جهانی اول می‌پردازد. خانم دالووی یکی از شناخته‌شده‌ترین رمان‌های وولف است. این رمان که به شیوه جریان سیال ذهن نوشته شده است در ابتدا ساعت‌ها نام داشت.

نویسنده با نگاهی درونگرایانه داستان را در زمان به جلو و عقب می‌برد و به درون و بیرون ذهن شخصیت‌ها سفر می‌کند تا تصویری از زندگی کلاریسا و ساختار اجتماعی بین‌ جنگ بسازد. هر صحنه از نزدیک افکار همان لحظۀ شخصیت خاص از کتاب را دنبال می‌کند. وولف تمایز بین گفتار مستقیم و غیرمستقیم را در سراسر رمان محو کرده است. در اکتبر سال ۲۰۰۵ رمان خانم دالووی در فهرست ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان در فهرست تایم قرار گرفت.

 

آنا کارنینا رمانی از لئو تولستوی نویسندۀ روسی است که اولین بار در سال ۱۸۷۸ در قالب کتاب منتشر شد. بسیاری از نویسندگان این اثر را یکی از بزرگترین آثار ادبی که تاکنون نوشته شده می‌دانند و لئو تولستوی خودش آنا کارنینا را اولین رمان واقعی‌اش نامید. این رمان یکی از بهترین رمان های جهان و رمانی پیچیده است که در هشت بخش و بیش از ۸۰۰ صفحه با بیش از دوازده شخصیت اصلی به موضوعاتی مثل خیانت، ایمان، خانواده، ازدواج، جامعۀ امپراتوری روسیه، اشتیاق و زندگی روستایی در مقابل زندگی شهری می‌پردازد. 

موضوع اصلی رمان دربارۀ رابطۀ عاشقانۀ آنا و افسر سواره‌نظام جسور کنت الکسی کریلوویچ ورونسکی است که باعث بهم ریختن دایرۀ اجتماعات سنت پترزبورگ می‌شود و دو عاشق جوان مجبور می‌شوند برای رسیدن به خوشبختی به ایتالیا فرار کنند اما بعد از بازگشت به روسیه زندگی‌شان از هم می‌پاشد. رمان آنا کارنینا با داستانی واقع‌گرایانه در واقع یکی از برترین آثار ادبی جهان است. تولستوی با خلق شخصیت‌هایی که بسیار واقعی به نظر می‌رسند، بحث‌های عمیقی را دربارۀ عشق، درد و خانواده پیش می‌کشد.

نشریاتی مثل مجلۀ تایم از زمان انتشار این رمان در سال ۱۸۷۸ به آن به چشم یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های جهان نگریسته‌اند. 

این رمان به ویژه در آن زمان رویکردی انقلابی داشت و تعصبات و مشکلات اجتماعی آن زمان را با احساساتی واضح به تصویر کشیده است. نخستین جملات آنا کارنینا بسیار معروف شده است. نویسنده در اول کتاب می‌گوید: «خانواده‌های خوشبخت همه مثل هم‌اند اما خوانواده‌های بدبخت هر کدام بدبختی خاص خود را دارند». 

ماجراهای هاکلبری فین رمانی از مارک تواین نویسندۀ آمریکایی‌ست که اولین بار در دسامبر سال ۱۸۸۴ در بریتانیا و در فوریۀ سال ۱۸۸۵ در ایالات متحده منتشر شد. نام این اثر معمولاً در میان رمان‌های بزرگ آمریکایی ذکر می‌شود و یکی از اولین آثار در ادبیات اصیل آمریکایی و یکی از بهترین رمان های جهان است که به زبان انگلیسی بومی نوشته شده است. داستان این رمان از زبان شخصیت اصلی هاکلبری «هاک» فین روایت می‌شود که دوست تام سایر، راوی دو داستان دیگرِ مارک تواین است.

این رمان درواقع دنبالۀ کتاب ماجراهای تام سایر است. این کتاب مسیر ادبیات کودکان را در آمریکا تغییر داد و همچنین به دلیل به تصویر کشیدن دوران عمیق کودکی بسیار مورد توجه قرار گرفت. همچنین نویسنده در این رمان مردم و مکان‌های کنار رودخانۀ می‌سی‌سی‌پی را بسیار واقعی به تصویر کشیده است. ماجراهای هاکلبری فین در جامعه‌ای اتفاق می‌افتد که ۲۰ سال قبل از انتشار رمان از بین رفته بود. نویسنده در این رمان با زبانی تند و زننده به نگرش‌های ریشه‌دار و به ویژه نژادپرستی پرداخته است.

چارلز دیکنز، تاریخچۀ شخصی، ماجراها، تجربه و مشاهدات دیوید کاپرفیلد را در این کتاب منتشر کرد. در این رمان که یکی از بهترین رمان های جهان است، نویسنده جزئیات رشد جسمی و روحی و آموزشی و اخلاقیات شخصیت اصلی را شرح می‌دهد. همچنین دیوید کاپرفیلد یک رمان اتوبیوگرافیک است، رمان در واقع با حقیقت زندگی خود دیکنز در هم پیچیده شده است. 

دیکنز از میان کتاب‌هایی که نوشت تنها یک کتاب مورد علاقه داشت و آن دیوید کاپرفیلد بود. این کتاب برای دیکنز نوعی پیروزی و نقطه عطفی در زندگی هنری‌اش بود. در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که انگار دیکنز در این اثر از تاریخ زندگی شخصی اشخاص محبوب قرن ۱۸ الگوبرداری کرده است اما دیوید کاپرفیلد ساختار دقیق‌تری دارد. 

این رمان هم مانند دیگر رمان‌های دیکنز با تصویر تیره‌وتار دوران کودکی در انگلستان ویکتوریایی آغاز می‌شود و سپس دیوید کاپرفیلد جوان به آرامی در زندگی پیش می‌رود در حالی‌که به سختی برای کار و تحصیل تلاش می‌کند. چارلز دیکنز نویسنده‌ای واقع‌گرا بود و با این‌که کتاب دیوید کاپرفیلد او لحنی احساسی و ملودرام دارد اما دیکنز از زبان واقع‌گرایش نیز در آن استفاده کرده است. دیوید کاپرفیلد بارها تبدیل به فیلم و سریال شده است.

خشم و هیاهو نوشتۀ ویلیام فاکنر نویسندۀ آمریکایی است. نویسنده در این کتاب با چندین سبک داستانش را روایت می‌کند. این رمان چهارمین رمان فاکنر بود و خیلی سریع موفق نشد. وقتی فاکنر ششمین کتابش حریم را که فقط برای پول نوشته بود منتشر کرد، آن موقع خشم و هیاهو نیز از نظر تجاری موفق شد و نظر منتقدان به این کتاب جلب شد. در سال ۱۹۹۸،‌ کتابخانۀ مدرن خشم و هیاهو را در فهرست ۱۰۰ رمان‌ برتر انگلیسی قرن بیستم جای داد. 

این کتاب حالا به عنوان یکی از بهترین رمان های جهان شناخته می‌شود. داستان خشم و هیاهو در می‌سی‌سی‌پی و در قرن بیستم می‌گذرد. خانوادۀ کامپسون که اشراف سابق جنوب شهر هستند تلاش می‌کنند تا با انحلال خانواده مقابله کرده و آبرویشان را نیز حفظ کنند. طی ۳۰ سال یا بیشتر خانواده دچار بحران مالی می‌شود، احترام و عزت‌شان را از دست می‌دهند و بسیاری از آنان نیز به شکل دردناکی می‌میرند.

برادران کارامازوف آخرین رمان نویسندۀ شهیر روسی، فئودور داستایوفسکی و یکی از بهترین رمان های جهان ا‌ست. داستایوفسکی نزدیک به دو سال از عمرش را صرف نوشتن برادران کارامازوف کرد و خودش حدود چهار ماه پس از انتشار کتاب درگذشت. رمان برادران کارامازوف که در قرن نوزدهم روسیه اتفاق می‌افتد رمانی فلسفی و پرشور است که عمیقاً به سؤالاتی در مورد خداشناسی، آزادی اراده و اخلاق وارد می‌شود. 

کتاب در واقع یک درام اعتقادی‌ست که به موضوعات ایمان، شک و عقل در چارچوب روسیۀ مدرن می‌پردازد و حول موضوع پدرکشی می‌چرخد. داستان اصلی رمان دربارۀ فئودور پاولوویچ ملاک بدنام و سه پسرش است. نویسنده در رمان ابتدا به شرح زندگی این پسران و مشکلاتشان پرداخته است. سه پسر فئودور بعد از سال‌ها نزد او برمی‌گردند و یکی از آن‌ها بر سر ارثیه با پدرش دچار مشکل می‌شود. برادران کارامازوف به عنوان یکی از برترین دستاوردهای ادبیات جهان مورد تحسین قرار گرفته است.

به سوی فانوس دریایی رمانی از ویرجینیا وولف و یکی از بهترین رمان های جهان است. این رمان به زندگی خانوادۀ رمزی و بازدیدشان از جزیرۀ اسکای در اسکاتلند بین سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۰ می‌پردازد. این رمان که نمونۀ برجسته‌ای در سبک جریان سیال ذهن است دیالوگ‌های خیلی کمی دارد و بیشتر به صورت افکار و مشاهدات نوشته شده است.

این رمان احساسات دوران کودکی را به یاد می آورد و روابط بزرگسالان را برجسته می‌کند. از جمله موضوعات و مضامین بسیار این کتاب می‌توان به فقدان، ذهنیت،‌ ماهیت هنر و ادراک اشاره کرد. ویرجینیا وولف سعی کرده است تا معنای ادراکات افراد را مورد مکاشفه قرار دهد. وولف برای درک بهتر تفکرات افراد مدت زیادی را صرف مشاهدۀ افکار خودش می‌کرد. 

در سال ۱۹۹۸، کتابخانۀ مدرن کتاب به سوی فانوس دریایی را در فهرست ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان قرن بیستم جای داد. این کتاب شمارۀ ۱۵ این فهرست بود. در سال ۲۰۰۵ مجلۀ تایم به سوی فانوس دریایی را به عنوان یکی از یکصد رمان برتر انگلیسی زبان از سال ۱۹۲۳ انتخاب کرد.

مادام بوواری نخستین رمان گوستاو فلوبر نویسندۀ معروف فرانسوی و جزو بهترین رمان های جهان است و یکی از آثار برجستۀ فلوبر به شمار می‌آید. وقتی این رمان اولین بار در مجله چاپ شد، به دلیل ظن به هرزه‌نگاری بودن داستان، یک پروندۀ قضایی علیه فلوبر به راه افتاد و وی به محاکمه کشیده شد. محاکمۀ نویسنده در سال ۱۸۵۷ باعث بدنامی این رمان گردید. بعد از این‌که فلوبر تبرئه شد مادام بوواری در آوریل ۱۸۵۷ در دو جلد منتشر شد و به فروش بالایی دست پیدا کرد.

در رمان مادام بوواری فلوبر از تکنیک‌های مختلفی استفاده کرده تا نشان دهد چطور زبان‌ برای بیان احساسات و ایده‌ها ناکافی است. ناتوانی مکرر شخصیت‌ها در برقراری ارتباط با یکدیگر نشانگر این واقعیت است که کلمات آن‌طور که باید و شاید احساس را منتقل نمی‌کنند. 

داستان مادام بوواری در مورد زنی به نام اِماست که با پزشکی جوان به نام شارل آشنا می‌شود و تصور می‌کند زندگی‌ای رویایی خواهد شد اما با وجودی که همسرش عاشقش است حس می‌کند در زندگی‌اش شکست خورده است. حس ناامیدی و حسرت و چشم داشتنش به مردهای دیگر زمانی شروع می‌شود که او و همسرش به مهمانی‌ای اشرافی دعوت شده‌اند و اِما حسابی مبهوت زرق‌وبرق این زندگی عیانی می‌شود. این رمان که اثری برجسته از رئالیسم ادبی است اکنون شاهکار فلوبر و یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبی تاریخ به شمار می‌رود.

جنگ و صلح یک اثر ادبی است که تاریخ و فلسفه را در هم آمیخته است. لئو تولستوی نویسندۀ فقید روسی این اثر به یاد ماندنی را نوشته است. این کتاب یکی از بهترین دستاوردهای ادبی تولستوی و یکی از بهترین رمان های جهان است. جنگ و صلح حملۀ فرانسوی‌ها به روسیه و تأثیر دوران ناپلئونی بر جامعۀ تزاری را از طریق داستان‌های پنج خانوادۀ اشرافی روسی روایت می‌کند. 

تولستوی خودش معتقد بود که جنگ و صلح رمان نیست و بیشتر بحث‌های فلسفی است. نویسنده این رمان را چندین بار بازنویسی کرد. تولستوی همچنین معتقد بود که این رمان با استانداردهای ادبیات روسی تطابق ندارد و از این رو تردید داشت تا نام جنگ و صلح را رمان بگذارد. در عوض آنا کارنینا را اولین رمان واقعی خودش می‌دانست. 

در این کتاب بیش از ۵۰۰ شخصیت وجود دارند. پیر بزوخوف قهرمان اصلی رمان نمایانگر اعتقادات و مصائب خود تولستوی است. شاهزاده آندری، دوست بزوخوف یکی دیگر از شخصیت‌های مهم این رمان است که اعتقاداتش در تقابل با بزوخوف قرار دارد. آندری باورهای مذهبی ندارد و دستاوردهای جنگی را بالاترین ارزش می‌داند. وقتی برای اولین بار با شاهزاده آندری روبه‌رو می‌شوید او یک افسر جوان خوش‌تیپ و جاه‌طلب است که آماده است همه چیز را برای یک دقیقه افتخار فدا کند. اما تجربۀ نزدیک به مرگ در میدان نبرد باعث دگرگونی روحی او می‌شود.

غرور و تعصب دومین رمان جین آستین نویسندۀ انگلیسی و یکی از بهترین رمان های جهان است. این رمان رشد شخصیت الیزابت بنت قهرمان داستان را دنبال می‌کند که از عواقب قضاوت‌های عجولانه آگاه می‌شود و تفاوت بین خوبی سطحی و واقعی را درک می‌کند. داستان غرور و تعصب در اواخر قرن نوزدهم و در روستاهای انگلستان اتفاق می‌افتد و جریان زندگی خانوادۀ بنت را روایت می‌کند. آقای بنت صاحب ملک لانگبورن در هرتفوردشایر پنج دختر دارد اما دارایی‌اش را فقط می‌تواند به یک وارث مرد واگذار کند. 

همسرش نیز ارثی ندارد و بنابراین خانواده‌اش با مرگ او بسیار فقیر می‌شوند و ضروری است که حداقل یکی از دخترانش همسر خوبی پیدا کند تا از بقیه حمایت کند. در واقع همین انگیزه رمان را به پیش می‌برد. غرور و تعصب پیوسته در صدر فهرست «محبوب‌ترین کتاب‌های» منتقدین و خوانندگان قرار گرفته است. این رمان بیش از ۲۰ میلیون نسخه در جهان فروخته و تبدیل به یکی از محبوب‌ترین رمان‌ها در ادبیات انگلیسی شده است و بسیاری در ادبیات مدرن از این رمان الهام گرفته‌اند.

محاکمه رمانی است که فرانتس کافکا در سال‌های ۱۹۱۴ و ۱۵ نوشت و پس از مرگش در ۲۶ آوریل ۱۹۲۵ منتشر شد. محاکمه یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار کافکا و یکی از بهترین رمان های جهان است و داستان جوزف ک. را روایت می‌کند که مقامی دور و غیر قابل دسترس او را تحت تعقیب قرار می‌دهد و دستگیر می‌کند، این در حالی‌ست که نه خود شخصیت اصلی و نه خواننده نمی‌دانند که او چه جرمی مرتکب شده است. 

کافکا به شدت تحت تأثیر جنایت و مکافات و برادران کارامازوف داستایوفسکی قرار گرفته بود. کافکا مثل دو رمان دیگرش هیچ‌وقت محاکمه را کامل نکرد، گرچه فصلی را در آن گنجاند که به نظر می‌رسد پایان داستان باشد. نسخۀ خطی اصلی این رمان در موزۀ ادبیات مدرن ماربارخ‌آم نکار آلمان نگهداری می‌شود. اولین ترجمۀ رمان به زبان انگلیسی را ویلا و ادوین مویر در سال ۱۹۳۷ منتشر کردند. در سال ۱۹۹۹ این کتاب در فهرست ۱۰۰ کتاب قرن لوموند جای گرفت و در لیست بهترین رمان‌های آلمانی قرن بیستم رتبۀ دو را کسب کرد.

آرزوهای بزرگ یکی از بهترین رمان‌های جهان، سیزدهمین رمان چارلز دیکنز و از آخرین رمان‌هایی است که این نویسنده تکمیل کرد. در این رمان نویسنده زندگی و زمانۀ یک یتیم با نام مستعار پیپ را به تصویر کشیده است. این دومین رمان دیکنز پس از دیوید کاپرفیلد است که به طور کامل به صورت اول شخص روایت می‌شود. این رمان اولین بار به مدت یک‌سال و بین سال‌های ۱۸۶۰ تا ۱۸۶۱ هر هفته در هفته‌نامۀ دیکنز چاپ شد. در اکتبر سال ۱۸۶۱ انتشارات چاپمن و هال این کتاب را در سه جلد منتشر کرد. 

رمان در کِنت و لندن و در اوایل تا اواسط قرن نوزدهم می‌گذرد. دیکنز برخی از مشهورترین صحنه‌های ادبی را در این کتاب به تصویر کشیده است. داستان از یک قبرستان شروع می‌شود. آرزوهای بزرگ مملو از تصاویری مثل فقر، کشتی‌های حمل زندانیان، زنجیر و نبرد تا سر حد مرگ است و طیف رنگارنگی از شخصیت‌های مختلف دارد. مضامین دیگر آرزوهای بزرگ دیکنز، ثروت و فقر، عشق و رهایی و پیروزی نهایی خیر بر شر است.

 آرزوهای بزرگ که هم در میان خوانندگان و هم در میان منتقدان ادبی محبوب است به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده و بارها به شکل‌های گوناگون مورد اقتباس قرار گرفته است. این رمان طی رتبه‌بندی سال‌های اخیر توسط بی‌ بی‌ سی در جایگاه هفدهم برترین رمان‌ های جهان نشست.

کشتن مرغ مقلد یا کشتن مرغ مینا رمانی از نویسندۀ آمریکایی هارپر لی است که در سال ۱۹۶۰ منتشر شد. این رمان بسیار محبوب و جزو بهترین رمان های جهان است. به حدود ۴۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته است.  

این رمان در سال ۱۹۶۰ برندۀ جایزۀ پولیتزر شد. نام این کتاب همیشه در فهرست کتاب‌هایی که قبل از مرگ باید خواند تکرار می‌شود. داستان کشتن مرغ مقلد دربارۀ تجاوز و قربانی شدن معصومیت در برابر تعصبات و نژادپرستی و بی‌عدالتی‌های اجتماعی است.

چنین گفته شده که هارپر لی شخصیت اصلی داستان اتیکاس فینچ را بر اساس پدر خودش آماسا کلمن لی، وکیل فداکار و دلسوز و سردبیر روزنامه ساخته است. هارپر لی در واقع موضوع اصلی را از پروندۀ ناموفق دو مرد در سال ۱۹۱۹ که به قتل محکوم شده بودند الهام گرفته است، این تنها پروندۀ جنایی پدرش بود.

اتیکاس فینچ به عنوان یک قهرمان فسادناپذیر در ادبیات شناخته شده و مورد احترام است.

 پیرمرد و دریا عنوان رمان کوتاهی از ارنست همینگوی، نویسندۀ آمریکایی، و در واقع یکی از بهترین آثار اوست. این کتاب یکی از بهترین رمان های جهان است که نوعی انقلاب در زمینۀ داستان‌نویسی به وجود آورد و همچنین آخرین اثر اصلی داستانی همینگوی بود که در زمان حیاتش منتشر شد. داستان این کتاب دربارۀ ماهیگیر کوبایی سالخورده‌ای است که با یک نیزه‌ماهی غول‌پیکر در گلف استریم درگیر می‌شود و قدرت انعطاف‌پذیری، تخصص و پشتکارش به بوتۀ آزمایش سپرده می‌شود.

قهرمان داستان که در مبارزه شکست خورده و هشتاد و چهار روز است که صیدی نداشته تصمیم می‌گیرد فراتر از ماهیگیران دیگر در دریا به پیش برود، جایی که احتمالاً بزرگ‌ترین ماهی‌ها آن‌جا هستند. بالاخره یک ماهی غول‌پیکر به دامش می‌افتد و بعد از سه روز مبارزۀ وحشیانه رکورد هشتاد و چند روزه‌اش را می‌شکند و با این‌که می‌داند نبرد بی‌فایده است سعی می‌کند جلوی کوسه‌ها را بگیرد تا طعمه‌اش را ندزدند. 

در واقع نویسنده سعی کرده نبرد انسان با جهان طبیعی را به نمایش بگذارد اما پیرمرد و دریا به طور دقیق‌تر داستان جایگاه واقعی انسان در طبیعت است. قهرمان داستان، سانتیاگو، ویژگی‌هایی مثل غرور، افتخار و شجاعت دارد و تابع یک قانون ابدی‌ست، یا باید بکشد و یا کشته شود.

بینوایان رمان تاریخی فرانسوی ویکتور هوگو و یکی از بزرگ‌ترین رمان‌های قرن نوزدهم به شمار می‌رود. بینوایان یکی از بهترین رمان های جهان است و داستان آن از سال ۱۸۱۵ شروع می‌شود و در شورش ۱۸۳۲ پاریس به اوج خودش می‌رسد. نویسنده در این رمان تعاملات چندین شخصیت و به ویژه مبارزه‌های محکوم سابق ژان والژان و تجربۀ رستگاری‌اش را به تصویر کشیده است. این رمان با بررسی ماهیت قانون و بخشش، تاریخ فرانسه، معماری و طراحی شهری پاریس، سیاست، فلسفۀ اخلاق، عدالت و مذهب، در واقع عشق و موضوعات خانوادگی را شرح می‌دهد.

 از روی بینوایان اقتباس‌های زیادی به عمل آمده است و همچنین در سال ۲۰۱۲ یک موزیکال با بازی هیو جکمن، راسل کرو، ان هتوی و ادی ردمین از روی آن ساختند که بسیار محبوب شد و چند جایزۀ اسکار هم به‌دست آورد.

داستان رمان از سال ۱۸۱۵ در کمون دینی-له-بن آغاز می‌شود. ژان والژان به تازگی و پس از ۱۹ سال از زندان آزاد شده است، در واقع او پنج سال به دلیل دزدیدن نان برای خواهر گرسنه و خانواده‌اش و همچنین تلاش برای فرار از زندان، زندانی شده بود و وقتی به مسافرخانه‌ای می‌رود و پاسپورت زردش را به عنوان محکوم می‌بینند حاضر نمی‌شوند به او اتاق بدهند. 

ژان والژان عصبانی در خیابان می‌خوابد. یک اسقف خیرخواه به او پناه می‌دهد اما شب ژان والژان با ظروف نقره‌ای اسقف فرار می‌کند. وقتی پلیس ژان والژان را دستگیر می‌کند،‌ اسقف ادعا می‌کند که خودش ظروف را به او داده و به ژان والژان اصرار می‌کند تا از پول شمعدان‌های نقره استفاده کند و تبدیل به مردی صادق شود، از این‌جا به بعد زندگی قهرمان داستان دستخوش تغییرات فراوان می‌شود و این آغاز ماجراست.

گابریل گارسیا مارکز، نویسندۀ فقید کلمبیایی مشهورترین اثرش یعنی صد سال تنهایی را در سال ۱۹۶۷ منتشر کرد. گابریل گارسیا مارکز با این کتاب توانست در سال ۱۹۸۲ جایزۀ نوبل ادبیات را از آن خود کند. صد سال تنهایی که یکی از بهترین رمان های جهان است، ابتدا به زبان اسپانیایی چاپ شد و در همان هفتۀ نخست ۸۰۰۰ نسخۀ آن به فروش رفت، این کتاب به بیش از ۳۰ زبان زندۀ دنیا نیز ترجمه شده است. 

این رمان روایت هفت نسل از خانوادۀ بوئندیا و به وجود آمدن شهرشان ماکوندو است و تا نابودی این شهر همراه با آخرین فرزند خانواده پیش می‌رود. صد سال تنهایی در شکلی خارق‌العاده، نمایندۀ ژانر رئالیسم جادویی است و ماهیت شگفت‌انگیز چیزهای معمولی را به تصویر کشیده است. مارکز با این رمان افسانه و اسطوره را به تاریخ و فرهنگ آمریکای لاتین پیوند زده است.

جنایت و مکافات رمان مشهور نویسندۀ پرآوازۀ روسی فئودور داستایوفسکی‌ست و جزو مهم‌ترین آثار تاریخ ادبیات به حساب می‌آید. در این رمان که یکی از بهترین رمان های جهان است داستایوفسکی با نثری بسیار استادانه و گیرا زندگی فقیرانۀ مردم روس را به تصویر کشیده است، شخصیت اصلی داستان راسکولنیکوف که دانشجویی بی‌پول و فقیر است و برای به دست آوردن کمی پول وسایل باارزشش را گرو می‌گذارد تصمیم می‌گیرد دست به قتل بزند. بیگانگی موضوع اصلی جنایت و مکافات است. 

در ابتدا غرور، راسکولنیکوف را از جامعه جدا می‌کند. او خودش را برتر از همۀ مردم می‌داند و برای همین نمی‌تواند با کسی ارتباط برقرار کند. شخصیت اصلی این رمان در چارچوب فلسفۀ شخصی‌اش، افراد دیگر را ابزار می‌بیند و از آن‌ها برای رسیدن به اهداف خودش استفاده می‌کند. او بارها و بارها کسانی را که سعی دارند به او کمک کنند از خود می‌راند و در نهایت متحمل عواقب آن می‌شود. در پایان این بیگانگی برایش غیرقابل تحمل می‌شود. در نهایت این عشق است که دیوار غرور شخصیت اصلی داستان داستایوفسکی را می‌شکند.

جورج اورول موقع نوشتن رمان پادآرمان‌شهر ۱۹۸۴ در اواسط قرن بیستم اصلاً به فکرش هم نمی‌رسید که چه رمان پیشگویانه‌ای نوشته است. ۱۹۸۴ یک رمان علمی، تخیلی، اجتماعی و داستانی هشدار دهنده و یکی از بهترین رمان های جهان است. جورج اورول از نظر موضوعی بر پیامدهای تمامیت‌خواهی، نظارت توده‌ای و گروه‌بندی سرکوبگرانۀ مردم و رفتارهای درون جامعه تمرکز کرده است. 

در ۱۹۸۴ بریتانیای کبیر سقوط کرده و کشور به دست دولتی خیالی و برادر بزرگ افتاده است. رهبر مرموزی که از نظارت همه جانبۀ دولت برای کنترل مردم استفاده می‌کند. وینستون شخصیت اصلی کتاب باید در برابر حزب برادر بزرگ و افکارش که روز به روز جنایتکارانه‌تر می‌شوند مقاومت کند. ۱۹۸۴ یک نمونۀ ادبی کلاسیک و داستانی سیاسی است. این رمان از سال ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۵ در فهرست ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان و در فهرست ۱۰۰ رمان برتر کتابخانۀ مدرن قرار گرفت.

بادبادک باز جزو بهترین رمان های جهان و اولین کتاب خالد حسینی نویسندۀ افغان است. خالد حسینی اولین نویسندۀ افغان است که کتابش را به انگلیسی نوشت. بادبادک باز داستانی تکان‌دهنده از یک دوستی بین پسری ثروتمند و پسر خدمتکار پدرش است. این رمان فراموش نشدنی که در افغانستان در دوران جنگ و ویرانی می‌گذرد از ابتدا تا انتها شما را درگیر خودش می‌کند. 

داستان در پس‌زمینه‌ای از حوادث پر فراز و نشیب از سقوط سلطنت در افغانستان در پی تهاجم شوروی، مهاجرت پناهندگان به پاکستان و ایالات متحده و ظهور رژیم طالبان روایت می‌شود. مضامین گناه و رستگاری در رمان برجسته است. این کتاب برای بیش از دو سال در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفت و بیش از هفت میلیون نسخه از آن در ایالات متحده به فروش رفت. فیلمی به همین نام در سال ۲۰۰۷ از روی این کتاب ساخته شد.

بلندی‌های بادگیر رمانی کلاسیک و یکی از بهترین رمان های جهان است. این داستان دلخراش در سرزمینی تنها و در انگلیس اتفاق می‌افتد و عشق، خیانت و انتقام کاترین ارنشاو و هیت‌کلیف را به تصویر می‌کشد. در واقع امیلی برونته در این رمان مخرب بودن عشقی را نشان می‌دهد که هرگز تغییر نمی‌کند. 

ظاهراً اشتیاق کاترین و هیت‌کلیف نسبت به یکدیگر اوج داستان بلندی‌های بادگیر است چون قوی‌تر و ماندگارتر از هر احساس دیگری است که در رمان به نمایش گذاشته شده است و منشأ درگیری‌های اصلی‌ این رمان است. این اشتیاق آشکارا یکی از جذاب‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین جنبه‌های این کتاب است. امیلی برونته این رمان را با الهام از خیال‌پرستی و گوتیک نوشته است. این کتاب به دلیل ترسیم فشارهای ذهنی و جسمی و مغایرتش با اخلاق ویکتوریایی و ارزش‌های مذهبی و اجتماعی آن دوران بسیار بحث‌برانگیز شد.

گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتزجرالد یکی از آثار جادویدان و شاخص ادبی آمریکا و یکی از بهترین رمان های جهان  است. این رمان از دیدگاه مرد جوانی به نام نیک کراوی روایت می‌شود که اخیراً به شهر نیویورک نقل مکان کرده و با همسایۀ جدید و مرموزش جی گتسبی آشنا می‌شود. فیتزجرالد در گتسبی بزرگ نگاهی عمیق و درونی به عصر جاز دهۀ ۱۹۲۰ تاریخ ایالات متحدۀ آمریکا انداخته است و در عین حال ایدۀ «رویای آمریکایی» را نقد می‌کند.

این رمان در ابتدا کم‌فروش و کم مخاطب بود و منتقدین توجه ویژه‌ای به او نداشتند. در زمان جنگ جهانی دوم و پس از آنکه نسخه‌های رایگان این کتاب در بین سربازان پخش شد، محبوبیتی ناگهانی نصیب این رمان شد و اقبال به سمت آن برگشت. از روی این کتاب فیلم‌های بسیاری ساخته شده که یک نسخۀ جدید آن با بازی هنرپیشۀ مطرح هالیوود، لئوناردو دیکاپریو بسیار مطرح شده است.

 

یاران حلقه اولین جلد از رمان سه جلدی ارباب حلقه‌ها نوشتۀ جی.آر.آر تالکین است. این رمان که شما را به سرزمین میانه می‌برد یکی از بهترین رمان های جهان است. شما در سرزمین خیالی میانه با فرودو بگینز، سم‌وایز گمجی، گاندالف خاکستری، ارباب تاریکی سائورون و بسیاری دیگر از شخصیت‌های دنیای تالکین آشنا می‌شوید.

فرودو بگینز، هابیتی از شایر، باید قدرتمندترین حلقۀ جهان را در سرزمین مخوف و ترسناک موردور نابود کند اما در طول مسیر با اتفاقات غیرمنتظره و وقایع باورنکردنی و حماسی بسیاری روبه‌رو می‌شود. با این‌که دنیای سرزمین میانه کاملاً ساختگی است اما مضامین جهانی خیر در مقابل شر که در این سه‌گانه پررنگ است، خوانندگانی در هر سن را درگیر خودش می‌کند و آوازه‌اش در دنیا طنین‌انداز شده است. این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های فانتزی تمام دوران شناخته شده است و دوستداران این ژانر عاشق این کتاب هستند. 

در سال ۲۰۰۱ پیتر جکسون با همکاری شرکت نیولاین فیلم یاران حلقه را ساخت. الایجا وود در این فیلم نقش فرودو بگینز را بر عهده دارد و این فیلم نامزد جایزۀ اسکار و همچنین جایزۀ گلدن گلوب بهترین فیلم شد و توانست جایزۀ اسکار بهترین فیلمبرداری، بهترین موسیقی متن و جلوه‌های تصویری و همچنین جایزۀ بفتای بهترین فیلم و کارگردانی را از آن خود کند.

دُن کیشوت اثر میگل سروانتس، شاید یکی از تأثیرگذارترین و شناخته‌شده‌ترین آثار ادبیات اسپانیایی باشد که اولین بار در سال ۱۹۱۶ به طور کامل منتشر شد. این رمان به عنوان یکی از بهترین آثار ادبی تمام دوران در نظر گرفته شده است و جزو بهترین رمان های جهان است و داستان مردی را روایت می‌کند که نام «دن کیشوت دو لا مانچا» را برای خودش برمی‌گزیند و با خواندن داستان‌های قهرمانان و شوالیه‌ها که در آن دوره ممنوع بوده است، دچار توهم خودشوالیه‌پنداری می‌شود و با دشمنان خیالی می‌جنگد. او نگاهی تخیلی و غیرواقعی به دنیای اطرافش دارد و می‌خواهد مردم را از ظلم و ستم حاکمان نجات دهد.

شخصیت دُن کیشوت تبدیل به یک نماد و تا حدودی یک کهن‌الگو شده است و از زمان انتشار رمان بر بسیاری از آثار هنری، موسیقی و ادبیات تأثیر گذاشته است. متن این رمان به قدری تأثیرگذار بوده است که واژه‌ی دن کیشوت بر اساس شخصیت دن کیشوت وارد فرهنگ عامه شده است و با آن فردی را توصیف می‌کنند که به طور احمقانه‌ و غیرممکنی در تعقیب آرمان‌هایش باشد.

جین ایر اولین بار با نام مستعار کرر بل چاپ شد تا این حقیقت که نویسنده زن است پنهان بماند. خوشبختانه از سال ۱۸۴۱ چیزهای زیادی در رابطه با زنان در ادبیات تغییر کرده است و خواهران برونته اکنون از نویسندگان پیشگام رمان‌ به حساب می‌آیند.

شارلوت برونته یکی از خواهران برونته است که در زمانه‌ای نابرابر و در نبود عدالت اجتماعی برای زنان، داستانی از فردگرایی زنان نوشت و یکی از سرسخت‌ترین قهرمانان تاریخ ادبیات جهان را به تصویر کشید. 

به او لقب «اولین نگارندۀ ناخودآگاه شخصی» داده‌اند و او را جد ادبی مارسل پروست و چیمز جویس می‌دانند.

در کتاب «جین ایر» که یکی از بهترین رمان های جهان است نویسنده، زندگی جین ایر را به تصویر کشیده است. او دوران کودکی آسیب‌زا و سختی را پشت سر گذاشته است و حالا به عنوان معلم سرخانه وارد خانۀ جدید و مرموزی شده و با رازها و صداهای عجیب‌وغریبش مواجه می‌شود. او در این میان عاشق اربابش آقای روچستر می‌شود. در این اثر برونته مضامینی از ادبیات گوتیک و ویکتوریایی را با هم ترکیب می‌کند و با تمرکز بر رشد احساس و درک جین انقلابی در رمان‌نویسی ایجاد کرده است.

آنتوان دوسنت اگزوپری خلبان و نویسندۀ فرانسوی وقتی کتاب شازده کوچولو را خلق کرد حتی فکرش را هم نمی‌کرد این کتاب تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌‌های تاریخ ادبیات شود. شازده کوچولو که یکی از بهترین رمان های جهان است و البته رمان کوتاهی استت، داستانی جادوانه از سفر یک شاهزاده از سیاره‌ای به سیاره‌های دیگر و ماجراجویی‌های اوست. شازده کوچولوی داستان در سفرهایش و در تعامل با بزرگسالان از آن‌ها ناامید و دچار سرخوردگی می‌شود.

راوی داستان مردی است که هواپیمایش در صحرای بزرگ آفریقا سقوط کرده و در آن‌جا با شازده کوچولو، پسرکی که از سیاره ب۶۱۲ آمده است آشنا می‌شود. نویسنده با بیان داستانی سوررئالیستی به مفاهیم عمیقی از عشق، مراقبت و زندگی می‌پردازد.

نگذارید تعداد صفحات کمِ این کتاب شما را گمراه کند، این کتاب تبدیل به یکی از جذاب‌ترین کتاب‌های کوتاهی می‌شود که در عمرتان خوانده‌اید. همچنین این کتاب یکی از پرخواننده‌ترین آثار کلاسیک سراسر جهان است. شازده کوچولو به بیش از ۲۸۰ زبان و گویش ترجمه شده و بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسیده است.

امکان ندارد کسی نام هری پاتر را نشنیده باشد. اولین کتاب مجموعۀ هری پاتر در ژانر فانتزی و با نام هری پاتر و سنگ جادو محبوب‌ترین کتاب قرن شد و نویسنده‌اش، جی کی رولینگ را تبدیل به معروف‌ترین نویسنده کرد. هری پاتر و سنگ جادو که یکی از بهترین رمان های جهان است، جایزۀ ادبی کودک و نوجوان را کسب کرد و در سال ۱۹۹۹ در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت و تا پایان سال ۲۰۰۰ در فهرست پرفروش‌ترین‌ها ماند. 

این کتاب به ۷۳ زبان زندۀ دنیا ترجمه شده و به طور تقریبی بیش از ۱۲۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. در این رمان جی.کی رولینگ داستان پسر یتیمی به نام هری پاتر را روایت می‌کند که در ۱۰ سالگی می‌فهمد که جادوگر است و باید به مدرسۀ جادوگری هاگوارتز برود اما هری هیچ چیزی از جادوگری و دنیای جادو نمی‌داند. 

در سال ۲۰۰۱ فیلمی با همین عنوان به کارگردانی کریس کلمبوس منتشر شد که تولید آن برعهدۀ کمپانی برادران وارنر بود. بازیگر نقش هری پاتر را دنیل ردکلیف برعهده داشت. هری پاتر و سنگ جادو پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۰۱ شد و بعد از تایتانیک در واقع تبدیل به دومین فیلم پرفروش تاریخ سینما شد.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی برخی از  بهترین رمان های جهان پرداختیم. لطفاً نظر خودتان را در مورد این مقاله در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید و بگویید بهترین رمان های جهان از دید شما کدام‌ کتاب‌ها هستند؟

اگر از خواندن این مقاله لذت بردید می‌توانید آن را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.

(Visited 1,236 times, 1 visits today)

7 دیدگاه دربارهٔ «بهترین رمان های جهان»

 1. این لیست خوب بود ولی به نظرم جای چند رمان خیلی خالی بود از جمله:
  کافکا در کرانه، موراکامی
  برادر کشی، کازانتزاکیس
  سفر به انتهای شب، سلین
  دن آرام، شولوخوف
  پدران و پسران، تورگنیف
  و صد البته کتاب “کمونیسم رفت ما ماندیم و حتی خندیدیم” دراکولیچ که رمان نیست ولی بینظیره و مطالعه‌اش بسیار سودمند خواهد بود.
  ممنون از ۳۰بوک عزیز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا