کاور جلد بهترین رمان های عاشقانه ایرانی

بهترین رمان های عاشقانه ایرانی

همیشه توجه دنیا به رما‌ن‌های عاشقانه خارجی جلب شده است اما به نظر شما بهترین رمان های عاشقانه ایرانی کدامند؟ آیا به نظر شما رمان‌های عاشقانهٔ ایرانی می‌توانند رقیبی برای رمان‌های عاشقانه خارجی باشند؟ شما کدام را بیشتر می‌پسندید؟ در این مقاله به معرفی بهترین رمان های عاشقانه ایرانی می‌پردازیم. همچنین اگر مایل هستید بهترین رمان های عاشقانه ایرانی را بخرید می‌توانید آن‌ها را از سایت خرید کتاب آنلاین سی‌بوک تهیه کنید.  پس با ما همراه شوید.

کتاب آذرخش نوشتۀ لیلا رعیت ژانر روانشناسانه و عاشقانه دارد. این کتاب در عین عاشقانه بودن آموزنده است و سعی می‌کند به خواننده یاد بدهد چطور با اتفاقات غیرمنتظره روبه‌رو شود. آذرخش یکی از بهترین کتاب های عاشقانه ایرانی و داستان دختری به نام سارا آذرخش است که در کودکی و در یک تصادف یتیم می‌شود. این تصادف باعث می‌شود خانوادۀ پدر و مادرش با هم دچار اختلاف شوند. 

اما داستان اصلی از یک کلانتری شروع می‌شود، کسی از سارا به علت فحاشی شکایت کرده است. حضور سارا در کلانتری و ارتباط این قضایا با دایی سارا باعث می‌شود اتفاقات جدیدی رخ دهد. در واقع این رمان دو داستان عاشقانه را دنبال می‌کند که یکی مربوط به خود ساراست و خط دیگر داستان مربوط به زندگی عاشقانۀ دایی سارا بهرام می‌شود که سارا در واقع با او زندگی می‌کند.

شوهر آهو خانم اولین رمان علی‌محمد افغانی است که در ایران با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و یکی از بهترین رمان ‌های عاشقانه ایرانی پنجاه سال اخیر کشور است. این کتاب زندگی مردم در منطقه و دوران خاص و اعتقادات مردم را نشان می‌دهد. 

در این رمان نویسنده شخصیت‌های داستان را بسیار دقیق توصیف کرده و نگاهی درونگرایانه به آن‌ها انداخته است و خیلی ساده به اتفاقات و رویدادها اشاره می‌کند. 

نویسنده آن‌قدر نگاه عمیق و تیزبینی داشته است که به کوچک‌ترین جزئیات اطراف و حتی سگ و گربه هم اشاره کرده است. این کتاب شاهکار ادبی‌ست و از لحاظ تاریخی هم کتابی غنی به حساب می‌آید. داستان کتاب در سال ۱۳۱۳ و از کرمانشاه شروع می‌شود. آهو خانم زنی زحمتکش، سربه‌راه و آفتاب و مهتاب ندیده است و شوهرش سید میران سرابی نانوا و رئیس صنف نانوایان کرمانشاه است. میران سرابی که مردی مذهبی و متین است روزی در مغازه زنی زیبا به نام هما را می‌بیند و یک دل نه صد دل عاشق این زن می‌شود. 

هما هر روز برای خریدن نان به آن‌جا می‌آید و دربارۀ زندگی سختش با میران سرابی صحبت می‌کند. ظاهراً هما از همسرش جدا شده و حالا در خانۀ حسین خان ضرابی زندگی می‌کند. با این‌که حسین خان معتقد است که هما زن خوبی نیست اما سید میران نمی‌تواند از فکر این زن بیرون بیاید و به او پیشنهاد می‌دهد تا مستأجر خانه‌شان شود. بعد از مدتی رابطۀ میران و هما جدی می‌شود و آن‌ها با هم صیغه می‌کنند. هما کم‌کم باعث ویرانی زندگی آهو خانم و شوهر و چهار فرزندش می‌شود و آهو خانم همچنان سعی دارد در این شرایط پیچیده زندگی‌اش را نجات دهد.

بامداد خمار یکی از معروف‌ترین و بهترین رمان ‌های عاشقانه ایرانی و یکی از پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر است. طی ۱۰ سال سیصد هزار نسخه از این کتاب به فروش رسیده است. این کتاب در واقع از معدود آثار عامه‌پسند ایرانی است. برخی معتقد بودند که بامداد خمار مردسالارانه است اما نویسنده در این کتاب سعی کرده است عشقی پر سوز و گذار را به تصویر بکشد. حتی نجف دریابندری هم زمان انتشار کتاب نقدی برای آن نوشت که بسیار مشهور و پر سر و صدا شد. این رمان به زبان‌های آلمانی، ایتالیایی، کردی و یونانی نیز ترجمه شده است.

بامداد خمار داستان زندگی دختری به نام محبوبه است که حالا پیر شده و به درخواست برادرش داستان زندگی‌اش را برای برادرزاده‌اش سودابه تعریف می‌کند. همه در فامیل معتقدند سودابه بسیار شبیه عمه‌اش است و سودابه حالا عاشق شده و والدینش معتقدند ازدواجش بسیار احساساتی و عجولانه است. محبوبه داستان زندگی و عشق خودش را برای سودابه تعریف می‌کند که در اولین سال‌های حکومت رضا شاه اتفاق افتاده است. محبوبه عاشق شاگرد نجاری به نام رحیم شده است و بعد با پافشاری خودش با رحیم ازدواج می‌کند و بامداد خمار در اصل شرح ازدواج و زندگی عاشقانۀ محبوبه و رحیم است.  

سلوک عنوان داستان بلند محمود دولت‌آبادی نویسندۀ معاصر و نامی ایرانی و یکی از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی ا‌ست. سلوک که مضمونی روانشناختی و عاشقانه دارد در واقع دیدگاه دولت‌آبادی به عشق و زن است. دولت‌آبادی در این کتاب سعی کرده است عشق و فراز و نشیب‌هایش، نفرت و بخشش را به تصویر بکشد. سلوک در شهرهای تهران و شهری در اروپا و بین سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۷۷ می‌گذرد. 

عاشق دلمُرده‌ای به نام قیس در حالی‌که در خیابان‌های شهری اروپایی پرسه می‌زند به نشانه‌هایی برمی‌خورد که هر یک جنبه‌ای از وجود او را باز می‌تاباند و در این میان پیرمردی را که -تصویر شکستگی خود اوست- می‌بیند که یادداشت‌هایش را روی نیمکتی جا می‌گذارد. از خواندن این یادداشت‌ها و بازگشت‌های قیس به خاطرات گذشته، ماجرای عشق نافرجامش به مهتاب و کشمکش ذهنی او شکل می‌گیرد که تا پایان داستان نیز در پرده‌ای از ابهام باقی می‌ماند. 

از خلال این یادداشت‌ها و مرور خاطرات این اندازه معلوم می‌گردد که قیس پس از رابطه‌ای طولانی با مهتاب که نزدیک به یازده سال طول کشیده است با خبر ازدواج قریب‌الوقوع او به‌کلی در هم می‌شکند و با خشم و کینه به این موضوع می‌نگرد اما بعداً دلجویی مهتاب و نیز به پاس احترامی که برای سنمار پدر مهتاب قائل است کینۀ خود را فراموش می‌کند.

چشمهایش یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین آثار بزرگ علوی است. چشمهایش بزرگ علوی تأثیر زیادی بر سبک داستان‌نویسی نویسندگان داشته است. برخی معتقدند ویژگی‌های شخصیت اصلی داستان استاد ماکان بسیار شبیه کمال‌الملک است. درون‌مایۀ این کتاب عاشقانه و کمی سیاسی و یکی از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی است و نویسنده سعی کرده رمانش معمایی نیز باشد. 

موضوع اصلی کتاب دربارۀ استاد ماکان نقاش بزرگی‌ست که یکی از مبارزان علیه دیکتاتوری رضاخان بوده است و در تبعید درمی‌گذرد. در میان آثار باقی‌ماندۀ او پرده‌ای است به نام چشمهایش که تصویر زنی است با چشمانی شرربار که گویا رازی را در خود پنهان کرده است. راوی داستان که ناظم مدرسه و برگزار کنندۀ نمایشگاه نقاشی‌های استاد ماکان است کنجکاوی سوزانی دارد که راز این چشمها را دریابد؛ بنابراین سعی می‌کند مدل را بیابد و دربارۀ ارتباطش با استاد از او بپرسد. 

پس از چند سال ناظم به طور تصادفی آن زن را می‌یابد و در خانۀ مجلل او به گفت‌وگو می‌نشینند. فرنگیس به نقل سرگذشت خود می‌پردازد و می‌گوید دختر خانوادۀ متعینی بوده و به‌خاطر زیبایی‌اش توجۀ همۀ مردان به او جلب می‌شده است و جملگی همۀ مردان بازیچۀ او بوده‌اند. تنها در برابر استاد ماکان با مردی استخوان‌دار و فولادین مواجه می‌شود که توجهی به زیبایی او نداشته است. فرنگیس هم سعی می‌کند به هر قیمتی به استاد نزدیک شود اما استاد ماکان هیچ توجهی به عواطف و احساساتش ندارد.

سال بلوا (عباس معروفی؛ ۱۳۷۱)

عباس معروفی که معروف‌ترین اثرش سمفونی مردگان است سال بلوا را که یکی از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی است بین سال‌های ۱۳۶۸-۱۳۷۱ نوشت. در این کتاب عباس معروفی سعی کرده مرد سالاری، مظلومیت زن ایرانی و عشقی نافرجام را به تصویر بکشد. داستان سال بلوا در ذهن قهرمان داستان شکل می‌گیرد. 

نویسنده معطل نکرده و مستقیم خواننده را به درون داستان می‌کشاند. نوشا (نوش آفرین) زیر ضربات معصوم دست و پا می‌زند و به بخت بد خود لعنت می‌فرستد. از مدت‌ها قبل رفتار معصوم به طرز زننده و غیرقابل‌تحملی تغییر کرده و تردیدی عمیق نسبت به نوشا در وجودش ریشه دوانیده است. نوشا به یاد می‌آورد که چگونه از همان اولین دیدار عاشق کوزه‌گری حسینا نام شد و در دیدار بعد دریافت که او در جستجوی دو برادرش به آن شهر آمده و ماندگار شده است. 

اینک سال‌ها از آن دوران گذشته است و پدر نوشا به وضعی رقت‌انگیز از دنیا رفته است و خود او در عنفوان جوانی و در حالی‌که عاشق حسینا بوده به ازدواج دکتر معصوم که دوبرابر سن او را داشته در آمده و حالا حال و وضعیت خوبی ندارد. شهر هم در آشوب و بلواست و کشت و کشتار در هر سو جریان دارد.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم چند تا از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی را به شما معرفی کنیم و مختصری در مورد موضوع و محتوای آن توضیح دادیم. چند تا از این رمان‌های ایرانی را خوانده‌اید و نظرتان در موردشان چیست؟ حتماً نظر خود را در کامنت‌ها برایمان بنویسید. همچنین می‌توانید مقاله را با دوستان‌تان نیز به اشتراک بگذارید.

(Visited 142 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا