آثار و کتاب های نادر ابراهیمی آتش بدون دود

معرفی آثار و کتاب های نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی چه کسی بود؟

نادر ابراهیمی از سرشناس‌ترین نویسنده‌های ایران است. در این مقاله به معرفی آثار و کتاب های نادر ابراهیمی می‌پردازیم. با فروشگاه خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک همراه باشید.

نادر ابراهیمی، پسر عطاء الملک ابراهیمی نواده یکی از خوانواه های بزرگ کرمان ، در ۱۴ فروردین ۱۳۱۵ در شهر تهران به دنیا آمد و در خرداد سال ۱۳۸۷ بعد از سال‌ها جنگیدن با تومور مغزی، از دنیا رفت. ابراهیمی چندی پیش از آن بر اثر آلزایمر از حرفه خود کناره گرفته بود. او نه‌تنها نویسنده بلکه پژوهشگر ادبیات کودکان بود و دستی در داستان‌نویسی برای کودکان نیز داشت. 

ابراهیمی تحصیلات اولیه‌اش را در دبیرستان دارالفنون گذراند ولی بعد از آن سریع شاغل شد و در تمام طول زندگی‌اش شغل‌های بسیاری عوض کرد تا در نهایت به نویسندگی رسید. او بعدها در دو کتاب به نام‌های ابن مشغله و ابومشاغل جزئیات زندگی حرفه‌ای خود را کامل شرح داد.

 با مطالعه این دو کتاب می‌توان به‌خوبی سیر رشد و تغییر و تحولات ابراهیمی را درک کرد. او مشاغل زیای داشته است مثل کمک‌کارگری تعمیرگاه سیار در ترکمن‌صحرا، کارگری چاپخانه، حسابداری و تحویلداری بانک، صفحه‌بندی روزنامه و مجله و کارهای چاپ دیگر، میرزایی یک حجرهٔ فرش در بازار، مترجمی و ویراستاری، ایران‌شناسی عملی و چاپ مقاله‌های ایران‌شناختی، فیلم‌سازی مستند و سینمایی، مصور کردن کتاب‌های کودکان، مدیریت یک کتاب‌فروشی، خطاطی، نقاشی و نقاشی روی روسری و لباس، تدریس در دانشگاه‌ها و … . به همین خاطر از نظر آشنایی و شناخت خرده فرهنگ و عموم مردم جامعه بسیار قدرتمند است. 

ابراهیمی در آن زمان در حین کار کردن درس را هم ادامه می‌داد. او ابتدا وارد دانشکده حقوق شد اما مدتی بعد آن را رها کرد و لیسانس ادبیات زبان انگلیسی گرفت. ابراهیمی از حدود ۱۴ سالگی (یک سال کمتر یا بیشتر) به عضویت گروه سیاسی «حزب ملت ایران» در آمد که باعث شد بارها و بارها دستگیر شده، بازجویی شود و یا به زندان بیفتد.

معرفی آثار و کتاب های نادر ابراهیمی
معرفی آثار و کتاب های نادر ابراهیمی

زندگی هنری پر بار نادر ابراهیمی

هیچ‌چیز نمی‌توانست جلو نوشتن نادر ابراهیمی را بگیرد حتی  شرایط سخت زندان. او نوشتن را از ۱۶ سالگی آغاز کرد و تا آخر عمر قلم را زمین نگذاشت. دل‌مشغولی شدید او به مسائل اخلاقی و نقد بر ساختارهای متعصب اخلاقی و سیاسی به‌وفور در آثار او دیده می‌شود. نادر ابراهیمی در سال ۱۳۴۲ اوین کتاب خودش با عنوان «خانه‌ای برای شب» را به دست چاپ سپرد. از مهم‌ترین داستان‌های این کتاب می‌توان به داستان دشنام اشاره کرد. تا سال ۱۳۸۰ او صدها مقالات تحقیقی و انتقادی و کتاب چاپ کرد. برخی از آثار و کتاب های نادر ابراهیمی او حتی به زبان‌های مختلف دنیا برگردانده شده‌اند.

ابراهیمی علاوه بر کتاب‌های مشهورش، چند فیلم مستند و سینمایی و دو مجموعه تلویزیونی را نوشته و کارگردانی کرده است. او مؤسسه غیردولتی ایران‌شناسی را تأسیس کرد و باوجوداینکه منابع مالی و معنوی زیادی خرج آن کرد اما با فرارسیدن انقلاب جامعه دستخوش تغییرات شدیدی شد و کار این مؤسسه متوقف شد. 

آثار و کتاب های نادر ابراهیمی - جوایز

ابراهیمی جوایز بسیاری برده است از حمله آنها می‌توان به این چند مورد اشاره کرد:

 • در زمینهٔ ادبیات کودکان، جایزه نخست براتیسلاوا، جایزه نخست تعلیم‌وتربیت یونسکو، جایزه کتاب برگزیده سال ایران و چندین جایزه دیگر
 • برنده لوح زرین و دیپلم افتخار جایزه “نویسنده برگزیده ادبیات داستانی ۲۰ سال بعد از انقلاب” به‌خاطر داستان بلند و هفت‌جلدی “آتش بدون دود”

مهم‌ترین آثار و کتاب های نادر ابراهیمی

آثار و کتاب های نادر ابراهیمی نقاط قوت بسیاری دارند. او سبک‌ها و روش‌های جدیدی وارد ادبیات داستانی ایران کرد. او موجب حفظ گویش‌ها و زبان‌های محلی بسیاری شد و ادبیات فارسی را غنی‌تر کرد. از جمله کتاب‌های او که نقش به سزای در این مورد داشتند، آتش بدون دود، مردی در تبعید ابدی و چهل نامه کوتاه به همسرم است. او فرم و ساختار ادبیات داستانی غرب به‌ویژه آمریکا را تقلید می‌کرد و در کنار آن از خلاقیت ادبی بهره بسیاری می‌برد.

از مهم‌ترین آثار و کتاب های نادر ابراهیمی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • مجموعه تلویزیونی و رمان آتش بدون دود
 • خانه‌ای برای شب
 • افسانه باران
 • ابن مشغله
 • ابو مشاغل
 • چهل نامه کوتاه به همسرم
 • یک عاشقفانه آرام
 • قصه های ریحانه خانم
 • اجازه هست آقای برشت؟
 • آدم آهنی

برشی از نامه ۲۷ ام کتاب چهل نامه کوتاه به همسرم

عزیز من!

تو گرچه تکیه گاه منی، اما خود، در تنهایی، ساقه ی باریک یک گل مینایی. مگذار حتی نسیم یک اضطراب، این ساقه ی نازک را مختصری خم کند. شکستن تو ، در هم شکستن من است.

جهان، جهان دغدغه هاست. لااقل در باب منِ پنجاه ساله ی آب از سر گذرانده ، بی دغدغه باش!

ما چیزی را که با ایمان ساخته ایم با سودا خراب نخواهیم کرد.

به خصوص، بانوی من! هرگز نگران این مباش که مبادا در حق من کاری می توانسته ای کرده باشیو نکرده ای، ابداً.

همان قدر که پای توقع در میان است پای ظرفیت هم باید در میان باشد.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی آثار و کتاب های نادر ابراهیمی پرداختیم. اگر فکر می‌کنید نکته‌ای از قلم افتاده در کامنت برایمان بنویسید. آثار و کتاب های نادر ابراهیمی را می‌توانید از سایت خرید کتاب آنلاین سی بوک تهیه کنید.

(Visited 14 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا