کاور جلد کتاب های جنگی

کتاب های جنگی : معرفی بهترین آثار این ژانر

در این مقاله به معرفی کتاب های جنگی می‌پردازیم. جنگ خانمان‌سوز است و در طول تاریخ باعث مرگ و آواره شدن میلیون‌ها انسان شده است و شهرها و کشورها را به ویرانی کشانده است. نویسندگان از این حقیقت نیز غافل نمانده‌اند و ویرانی، کشتار و آشوب جنگ را در کتاب‌هایشان به تصویر کشیده‌اند. اگر علاقه‌مند به خرید این کتاب های جنگی هستید می‌توانید آن‌ها را از سایت خرید کتاب آنلاین سی‌بوک تهیه نمایید.

سنت بزرگی که همیشه در ادبیات ابراز شده اختلاف عقیده است که شاید واضح‌ترین‌شان را ویلفرد اوون، زیگفرید ساسون و معاصرانشان در اشعار مربوط به جنگ جهانی اول نشان داده‌اند و دوگانگی‌شان در مورد فداکاری در زمان جنگ و خواسته‌های ملی‌گرایانه‌شان آن‌ها را به شهرت رساند. به‌هرحال جنگ خوراک بزرگی برای هنر است، جنگ از نظر اخلاقی پیام‌های سنگینی دارد. در ادبیات داستانی، به ویژه از زمان جنگ جهانی دوم، رمان به عنوان یک ابزار طنز ضد جنگ مورد استفاده قرار گرفته است.

تبصره ۲۲ یکی از کتاب های جنگی است. رمان طنز و به سبک کمدی سیاه دربارۀ جنگ جهانی دوم و نقد به جامعه‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم. داستان این رمان در یک پایگاه آمریکایی در جزیره‌ای در غرب ایتالیا و دریای مدیترانه روایت می‌شود. 

این قطعه از نبوغ کمیک تماماً دربارۀ پوچ بودن اتلاف زندگی‌ست که به آن جنگ می‌گویند: شخصیت‌هایی مثل یوساریان، میجر میجر و میلیو میندربیندر قهرمانان ادبی جناح ضد جنگ هستند و هلر مأموریت‌های انتحاری سازمان‌یافتۀ جهنمی، بی‌پایان و وحشتناک را در این رمان به تصویر کشیده است. 

هلر از طریق مضحک بودن جنگ نشان می‌دهد که با وجود همۀ پیشرفت‌های به اصطلاح متمدن ما، بسیاری از جوامع مدرن چقدر گمراه شده‌اند. برای برخی این کتاب جالب و قابل تأمل است و برخی دیگر آن را تهدید مستقیم و توهین به تمام کارهایی که انجام داده‌اند تلقی می‌کنند.

سلاخ خانۀ شمارۀ پنج جزو کتاب های جنگی با محوریت بمباران آتش‌زای درسدن آلمان به دست متفقین در طول جنگ جهانی دوم است. این مشهور‌ترین رمان ونه‌گات است و در مورد قهرمانی به نام بیلی پیل‌گریم سرباز آمریکایی جبرگرایی است که در زمان بمباران شهر درسدن آلمان به دست نیروهای متفقین در سلاخ‌خانه‌ای در زیرزمین اسیر می‌شود. 

سلاخ خانۀ شمارۀ پنج کتابی عجیب و گاهاً خنده‌دار است. نویسنده در این رمان از خودآگاهی پست مدرن و طنز استفاده کرده تا بر هویت ضد بشریت و مرگبار جنگ تمرکز کند و آن را به جهانیان نشان دهد.

وسایلی که همراهشان بود (تیم اُبریِن؛ ۱۹۹۰)

وسایلی که همراهشان بود یکی از کتاب های جنگی و مجموعه‌ای از چند داستان مرتبط به هم است که نویسنده در آن تجربیات جنگی گروهی از سربازان آمریکایی در ویتنام را بازگو می‌کند و تا حدودی بر اساس تجربیات و خاطرات خود ابرین از جنگ ویتنام است.خاطراتی که نویسنده سعی کرده است به شکلی شاعرانه و داستانی در آن وحشت و ترس و سیاهی جنگ را بازنمایی کند. 

وسایلی که همراهشان بود تداعی درخشانی از آسیب‌های طولانی مدت جنگ بر سربازانی است که در میدان نبرد حضور دارند. اگر نگوییم همه اما بسیاری از کتاب‌های ابرین مربوط به ویتنام است اما این کتاب آن‌قدر به جنگ نزدیک است که به طرز تکان‌دهنده‌ای از بقیه کتاب‌هایش به یادماندنی‌تر شده است.

برهنه‌ها و مُرده‌ها (نورمن میلر؛ ۱۹۴۸)

برهنه‌ها و مرده‌ها یکی از کتاب های جنگی و یکی از برترین رمان‌هایی است که از دل جنگ جهانی دوم بیرون آمده است. برهنه‌ها و مُرده‌ها داستان یک گروه از سربازان پیاده نظام است که در جبهۀ اقیانوس آرام در طول جنگ جهانی دوم می‌جنگند و سعی دارند جزیره‌ای که ژاپنی‌ها اشغالش کرده‌اند را آزاد کنند.

نویسنده در این کتاب به سختی تلاش کرده است تا این تصور که جنگ تنها یک بازی بچگانه است را از بین ببرد.

در طول داستان سربازان این گروه با هم رفیق می‌شوند و نسبت به هم حس برادری پیدا می‌کنند اما کتاب میلر از ترس، تنهایی و مرگ اشباع شده است و در سراسر آن از بین رفتن انسانیت سربازها و تبدیل شدن‌شان به ماشین جنگی به شدت برجسته است.

امپراتوری خورشید یکی از کتاب های جنگی است. شرح نیمه اتوبیوگرافیک بالارد از دوران کودکی‌اش در اردوگاه زندانیان شانگهای در دوران جنگ جهانی دوم کافی است تا هر کسی را از رویای کودکانه‌اش بیرون بکشد. 

چشم‌انداز کودکانه و روایت شاعرانه و واقعی داستان، تغییری در موقعیت وحشتناک شخصیت اصلی داستان ایجاد نکرده و آن را از بین نمی‌برد.

امپراتوری خورشید داستان کودکی است که تلاش می‌کند زنده بماند و بعد از جدا شدن از والدینش چاره‌ای جز تسلیم شدن در مقابل ژاپنی‌ها ندارد. استیون اسپیلبرگ در سال ۱۹۸۷ فیلمی با همین عنوان با بازی کریستین بیل و جان مالکوویچ ساخت.

رمان سرباز خوب شوایک یکی از کتاب های جنگی است که در ایران با عنوان «شوایک» ترجمه و منتشر شده و داستان قهرمانی ساده‌دل است. هاشک طنزپرداز و آنارشیست است که در پراگ متولد شد و کتاب به زبان چک نوشته شده است. 

در این کتاب هاشک نه تنها مفهوم ملی‌گرایی و یک سرباز خوب بودن را مسخره کرده بلکه بی‌کفایتی دیوان‌سالارانۀ مقامات ارتش و نظم و انضباط نظامی را نیز با زبان هجو به سخره گرفته است.

قهرمان اصلی داستان شوایک ساده‌دل و احمق است اما در عین حال میهن‌پرستانه رفتار می‌کند و هیچ نگران پیامد حرف‌ها و عقایدش نیست. نویسنده در طول جنگ جهانی اول در ارتش اتریش-مجارستان خدمت می‌کرد بنابراین کتاب را از روی تجربیات شخصی‌اش نوشته است و جوزف هلر ادعا کرد که اگر این کتاب را نخوانده بود هیچ‌وقت تبصرۀ ۲۲ را نمی‌نوشت.

زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند یکی از کتاب های جنگی ارنست همینگوی است. قهرمان داستان، رابرت جردن، یک آمریکایی است که در طول جنگ داخلی اسپانیا به یک واحد چریکی جمهوری‌خواه پیوسته است. 

در مبارزه با فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیا وظیفۀ اصلی جردن منفجر کردن یک پُل خاص است اما در این میان باید مقابل رهبر چریکی پابلو نیز بایستد که نمی‌خواهد زندگی‌های بیشتری را به خطر بیندازد.

این کتاب به ماهیت زننده و وحشیانۀ جنگ داخلی از جمله قتل و تجاوز جنسی و ابهامات اخلاقی قتل با انگیزۀ رسیدن به اهداف خوب می‌پردازد. نیازی به گفتن نیست اما قهرمان اصلی داستان عاقبت چندان خوشی نخواهد داشت.

در جبهۀ غرب خبری نیست یکی از کتاب های جنگی اریش رمارک، کهنه سرباز آلمانی جنگ جهانی اول است. رمارک خودش فقط شش هفته در خط مقدم جبهه جنگید اما همین مدت کوتاه کافی بود تا بعد از جنگ دیگر نتواند مثل سابق به زندگی‌اش ادامه دهد و دچار افسردگی و اضطراب شد. 

در این کتاب نویسنده استرس شدید جسمی و روحی سربازان آلمانی در طول جنگ را توصیف کرده است و همچنین جدایی از زندگی بسیاری از سربازان بعد از بازگشت از جبهه به خانه را به تصویر کشیده است.

داستان در مورد سربازی به نام پل بایمر است و کل داستان هم از زبان همین شخصیت روایت می‌شود. سخنرانی‌های میهن‌پرستانۀ معلم، پل و همکلاسی‌هایش را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن‌ها داوطلبانه به ارتش می‌پیوندند اما بعد از دیدن چهرۀ واقعی جنگ اکنون همه چیز برایشان پوچ و توخالی به نظر می‌رسد و می‌فهمند که جنگ آن چهرۀ باشکوه و غرورآفرینی که فکر می‌کردند را ندارد.

سخن آخر

در این مقاله تعدادی از کتاب های جنگی را معرفی کردیم. امیدواریم از خواندن مقاله لذت برده باشید و آن را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید نظر خودتان دربارهٔ این مقاله را در کامنت‌ها برایمان ارسال کنید. 

(Visited 8 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا