کاور جلد رمان ایرانی

رمان ایرانی : نگاهی به بهترین آثار

نگاهی به بهترین رمان‌های برتر تاریخ ادبیات ایران

در این مقاله به معرفی چند رمان ایرانی و خلاصهٔ داستان‌هایشان می‌پردازیم. ممکن است خلاصهٔ داستان این رمان‌ها، کمی محتوای داستان‌هایشان را لو بدهد، اگر تمایلی به دانستن جزئیات داستان ندارید لطفاً خلاصهٔ داستان را مطالعه نکنید.

نویسندگان ایرانی طی سال‌ها کم‌کار نبوده‌اند و آثاری به یاد ماندنی خلق کرده‌اند. رمان‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم بهترین رمان‌های تاریخ ادبیات ایران هستند. اگر مایل به خرید این کتاب‌ها هستید می‌توانید آن‌ها را از سایت خرید کتاب آنلاین سی‌بوک تهیه نمایید. 

بوف کور، رمان ایرانی و معروف‌ترین اثر صادق هدایت

بوف کور معروف‌ترین اثر صادق هدایت، نویسندۀ نامی و از اولین نویسندگان داستان‌نویسی نوین ایران است. در واقع بوف کور یکی از ستایش‌شده‌ترین و مشهورترین رمان‌های فارسی در ایران و جهان و از طلایه‌داران رمان‌نویسی مدرن در ایران به شمار می‌رود. 

این رمان که با نام صادق هدایت عجین گشته است از بدو انتشار موضوع بحث‌های فراوانی بوده و تاکنون ده‌ها کتاب راجع به آن تألیف شده است. بوف کور رمان وهمناک کوتاهی از صادق هدایت است که در سبک فراواقع‌گرایانه نوشته شده است.

صادق هدایت بوف کور را در پاریس نوشت و از روی نسخۀ دست‌نویس آن پنجاه نسخه کپی تهیه کرد و در هند با قید عبارت «فروش و طبع در ایران ممنوع است» تکثیر کرد. این اثر اولین بار در سال ۱۳۲۱ در ایران به صورت کتاب انتشار یافت.

رمان ایرانی بوف کور از دو بخش تشکیل شده است که ارتباط صوری بین آن‌ها با چند صفحه در پایان بخش یک و در پایان بخش دو برقرار می‌شود. در بخش یک راوی تجربه‌ای غریب و بیشتر روانی با زن اثیری و پیرمرد قوزی (خنزرپنزری) دارد. در بخش دو، او تناسخی مربوط به چند قرن پیش را تجربه می‌کند. بخش یک با آمدن عمویی ناشناخته از هند آغاز می‌شود که راوی (نقاش روی قلمدان) قبلاً او را ندیده است. 

هنگامی که او می‌رود تا بغلی شراب را از بالای رف بیاورد از سوراخ هواخور، منظرۀ یگانه و موضوع غیر ارادی همۀ نقاشی‌هایش را می‌بیند – زنی در لباس سیاه، با زیبایی وصف ناپذیر، غریب، آرام و رویایی، در کنار جویی گل نیلوفر کبودی را به پیرمردی در لباس هندی که در طرف دیگر جوی زیر درخت سروی نشسته است تعارف می‌کند.

صادق هدایت بهترین رمان ایران و بسیاری از رمان‌های ماندگار تاریخ ادبیات ایران را نوشته است. وی در سال ۱۳۳۰ در پاریس و در سن ۴۸ سالگی خودکشی کرد و قبل از خودکشی بسیاری از داستان‌های چاپ نشده‌اش را نابود کرد و در همان‌ شهر پاریس به خاک سپرده شد.

بزرگ علوی نویسندۀ واقع‌گرا، سیاست‌مدار چپ‌گرا، روزنامه‌نگار و استاد زبان فارسی ایران در سال ۱۲۳۸ در تهران متولد شد و در ۲۸ بهمن ۱۳۷۵ در برلین درگذشت. وی بهترین رمان تاریخ ایران، چشمهایش را برای نخستین بار در سال ۱۳۳۱ منتشر کرد.

این رمان ایرانی حدوداً ۵۰۰۰۰ کلمه دارد و چندین بار چاپ شده است و به زبان‌های گوناگون نیز ترجمه شده است. چشمهایش یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین و بهترین رمان بزرگ علوی است.

چشمهایش بزرگ علوی تأثیر زیادی بر سبک داستان‌نویسی نویسندگان داشته است. برخی معتقدند ویژگی‌های شخصیت اصلی داستان، استاد ماکان بسیار شبیه کمال‌الملک است. درون‌مایۀ این کتاب عاشقانه و کمی سیاسی است و نویسنده سعی کرده است رمانش معمایی نیز باشد.مکان و زمان وقوع حوادث این رمان ایرانی، تهران دهۀ ۱۳۲۰ است و در آن نویسنده اشاراتی به گذشته دارد. 

موضوع اصلی کتاب دربارۀ استاد ماکان نقاش بزرگی‌ست که یکی از مبارزان علیه دیکتاتوری رضاخان بوده است و در تبعید درمی‌گذرد. در میان آثار باقی‌ماندۀ او پرده‌ای است به نام چشمهایش که تصویر زنی است با چشمانی شرربار که گویا رازی را در خود پنهان کرده است. راوی داستان که ناظم مدرسه و برگزار کنندۀ نمایشگاه نقاشی‌های استاد ماکان است کنجکاوی سوزانی دارد که راز این چشمها را دریابد؛ بنابراین سعی می‌کند مدل را بیابد و دربارۀ ارتباطش با استاد از او بپرسد. 

پس از چند سال ناظم به طور تصادفی آن زن را می‌یابد و در خانۀ مجلل او به گفت‌وگو می‌نشینند. فرنگیس به نقل سرگذشت خود می‌پردازد و می‌گوید دختر خانوادۀ متعینی بوده و به‌خاطر زیبایی‌اش توجۀ همۀ مردان به او جلب می‌شده است و جملگی همۀ مردان بازیچۀ او بوده‌اند. تنها در برابر استاد ماکان با مردی استخوان‌دار و فولادین مواجه می‌شود که توجهی به زیبایی او نداشته است. فرنگیس هم سعی می‌کند به هر قیمتی به استاد نزدیک شود اما استاد ماکان هیچ توجهی به عواطف و احساساتش ندارد.

شوهر آهو خانم اولین رمان ایرانی و بهترین رمان علی‌محمد افغانی است که آن را در سال ۱۳۴۰ منتشر کرد. علی‌محمد افغانی در سال ۱۳۰۳ و در کرمانشاه به دنیا آمد و یکی از نویسندگان نامدار ایرانی است.

کتاب شوهر آهو خانم در ایران با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و یکی از بهترین رمان ‌های عاشقانۀ پنجاه سال اخیر ایران است. در این کتاب نویسنده زندگی مردم در منطقه و دورانی خاص و همچنین اعتقادات مردم را به تصویر کشیده است.

نثر نویسنده و تصویرسازی و شخصیت‌سازی‌اش در شوهر آهو خانم بسیار دقیق است و نگاهی درونگرایانه به تمام شخصیت‌ها انداخته است و اتفاقات و رویدادها را به سادگی تمام روایت کرده است. داستان این رمان ایرانی در سال ۱۳۱۳ و از کرمانشاه شروع می‌شود. آهو خانم زنی زحمتکش، سربه‌راه و آفتاب و مهتاب ندیده است و شوهرش سید میران سرابی نانوا و رئیس صنف نانوایان کرمانشاه است. 

میران سرابی که مردی مذهبی و متین است روزی در مغازه زنی زیبا به نام هما را می‌بیند و یک دل نه صد دل عاشق این زن می‌شود. هما هر روز برای خریدن نان به آن‌جا می‌آید و دربارۀ زندگی سختش با میران سرابی صحبت می‌کند. ظاهراً هما از همسرش جدا شده و حالا در خانۀ حسین خان ضرابی زندگی می‌کند. 

با این‌که حسین خان معتقد است که هما زن خوبی نیست اما سید میران نمی‌تواند از فکر این زن بیرون بیاید و به او پیشنهاد می‌دهد تا مستأجر خانه‌شان شود. بعد از مدتی رابطۀ میران و هما جدی می‌شود و آن‌ها با هم صیغه می‌کنند. هما کم‌کم باعث ویرانی زندگی آهو خانم و شوهر و چهار فرزندش می‌شود و آهو خانم همچنان سعی دارد در این شرایط پیچیده زندگی‌اش را نجات دهد.

همسایه ها؛ رمان ایرانی و جذاب‌ترین رمان احمد محمود

احمد محمود نویسندۀ معاصر ایرانی است. وی در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۸۱ درگذشت. بهترین رمان و معروف‌ترین اثرش همسایه‌هاست که از آثار برجستۀ ادبیات معاصر ایران به حساب می‌آید. 

این رمان ایرانی حدود ۱۲۵۰۰۰ کلمه دارد. حوادث این رمان ایرانی در خوزستان و از اواخر دهۀ ۱۳۲۰ تا اوایل دهۀ ۱۳۳۰ رخ می‌دهد.

نوجوانی به نام خالد از زندگی خود و همسایه‌هایش در خانه‌ای همسایه‌داری می‌گوید و محیط زندگی‌اش را که آلوده به فقر و ادبار است توصیف می‌کند؛ از پدرش اوسّا حدّاد می‌گوید که گشایش کار فروبستۀ خود را در چلّه‌نشینی و مطالعۀ اسرار قاسمی می‌جوید و به توصیۀ حاج شیخ علی او را از درس خواندن محروم کرده است؛ از بلور خانم هوسباز می‌گوید که وی را با دنیای جسم و جنسیت آشنا می‌کند؛ از امان آقا شوهر بلور خانم می‌گوید که ظاهراً به دلیل ابتلا به بعضی بیماری‌ها عقیم است و با این حال مرتب زنش را کتک می‌زند.

همسایه‌ها معروف‌ترین و پرخواننده‌ترین رمان‌های ادبیات فارسی است که پس از چاپ اول در ۱۳۵۳ فقط در ۱۳۵۷ و در غیاب سانسور اجازۀ انتشار یافت. داستان یک شهر که در سال ۱۳۶۰ منتشر شد در واقع تکمله‌ای بر این رمان به شمار می‌رود و سرگذشت خالد را در دوران سربازی و پس از آن پی می‌گیرد.

محمود دولت‌آبادی نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس و پژوهشگر برجستۀ معاصر ایران است که در ۱۰ مرداد ۱۳۱۹ در خراسان به دنیا آمد. وی بهترین رمان‌های ایرانی را نوشته است و برجسته‌ترین رمانش کلیدر است. بهترین رمان‌هایش به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و در آن‌ها زندگی و رنج روستانشینان را به زیبایی توصیف می‌کند. 

محمود دولت‌آبادی رمان ایرانی کلیدر را بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۶۲ نوشت و در آن زندگی یک خانوادۀ کُرد ایرانی را به تصویر کشیده است که مجبور می‌شوند به سبزوار خراسان کوچ کنند. رمان ایرانی کلیدر ده جلد و سه هزار صفحه دارد. زمان و مکان وقوع داستان در خراسان و در سال ۱۳۲۵ است.

مارال دختر جوان ایلیاتی به دنبال دستگیری پدر و نامزدش و بعد از مرگ مادرش، بی‌کس و تنها می‌ماند و ناگزیر به چادر عمۀ نادیده‌اش بلقیس که از دیرباز با پدرش کدورت داشته است می‌رود. خانوادۀ کَلمیشی کم و بیش پذیرای وی می‌شوند و کم‌کم عضوی از خانواده به‌شمار می‌رود آن‌چنان که وقتی شیرو، دختر کوچک خانواده قصد دارد با معشوقش فرار کند رازش را تنها با او در میان می‌گذارد و با ماه‌درویش می‌گریزد. 

در این میان مارال به گل‌محمد (پسر میانی بلقیس) که مردی زن‌دار است دل می‌بازد و البته گل‌محمد نیز نسبت به او بی‌نظر نیست. کمی بعد علی‌اکبر حاج‌پسند، پسرخالۀ گل‌محمد، او را در نقشه‌ای که دارد با خود همراه می‌کند. ماجرا از این قرار است که دایی عاشق و عیارشان مَدیار، عاشق دختری به اسم صوقی از طایفه‌ای دیگر شده است اما خانوادۀ دختر موافق وصلت نیستند؛ بنابراین دایی بنا به رسم رایج در ایلات تصمیم به ربودن دختر می‌گیرد و گل‌محمد و سه تن دیگر نیز با او همراه می‌شوند.

سووشون نخستین، مهم‌ترین و بهترین رمان سیمین دانشور نویسندۀ ایرانی است که در سال ۱۳۴۸ منتشر شد. سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ در شیراز به دنیا آمد و در سال ۱۳۹۰ و در تهران درگذشت. وی همسر جلال آل احمد بود و هر دو عضو کانون نویسندگان ایران بودند. 

سیمین دانشور اولین زن ایرانی بود که به صورت حرفه‌ای به نوشتن داستان کوتاه می‌پرداخت. سووشون در واقع پرفروش‌ترین رمان ایرانی به شمار می‌رود. سووشون رمانی اجتماعی است و حدوداً ۷۰۰۰۰ کلمه دارد. حوادث این رمان ایرانی در شیراز و نیمۀ دوم ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۱ رخ می‌دهند و رمان اشاراتی به گذشته نیز دارد.

درگیرودار جنگ جهانی دوم و ورود نیروهای متفقّین به ایران، حاکمی دست نشاندۀ اجنبی بر شیراز حکومت می‌کند. داستان با جشن عروسی دختر حاکم آغاز می‌شود که تقریباً تمام افراد سرشناس شهر در آن حضور دارند و با این تمهید، نویسنده شروع به توصیف اجمالی شخصیت‌های رمان می‌کند. سووشون گذشته از آن‌که یکی از پرخواننده‌ترین رمان‌های ایرانی است، نقطۀ عطفی در شکل‌گیری رمان اجتماعی در ادبیات فارسی به شمار می‌رود.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی رمان ایرانی و  برترین کتاب های تاریخ ادبیات ایران و پرداختیم. می‌توانید نظر خودتان در مورد این مقاله را در کامنت‌ها برایمان ارسال کنید و همچنین مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. ممنون که همراه ما بودید.

(Visited 8 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا