کاور جلد رمان ایرانی

نگاهی به برخی از بهترین رمان های ایرانی

نگاهی به بهترین رمان‌های ایرانی تاریخ ادبیات ایران

در این مقاله به معرفی بهترین رمان های ایرانی و خلاصهٔ داستان‌هایشان می‌پردازیم. ممکن است خلاصهٔ داستان این رمان‌ها، کمی محتوای داستان‌هایشان را لو بدهد، اگر تمایلی به دانستن جزئیات داستان ندارید لطفاً خلاصهٔ داستان را مطالعه نکنید.

نویسندگان ایرانی طی سال‌ها کم‌کار نبوده‌اند و آثاری به یاد ماندنی خلق کرده‌اند. رمان‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم بهترین رمان‌های تاریخ ادبیات ایران هستند. اگر مایل به خرید این کتاب‌ها هستید می‌توانید آن‌ها را از سایت خرید کتاب آنلاین سی‌بوک تهیه نمایید. 

بوف کور، رمان ایرانی و معروف‌ترین اثر صادق هدایت

بوف کور معروف‌ترین اثر صادق هدایت، نویسندۀ نامی و از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران است. بوف کور یکی از ستایش‌شده‌ترین، مشهورترین و بهترین رمان‌ های ایرانی است و از بهترین نمونه‌های رمان مدرن در ایران و جهان به شمار می‌رود. 

این رمان که با نام صادق هدایت عجین گشته است از بدو انتشار موضوع بحث‌های فراوانی بوده و تاکنون ده‌ها کتاب راجع به آن تألیف شده است. بوف کور رمان وهمناکی است که در سبک فراواقع‌گرایانه نوشته شده است.

صادق هدایت بوف کور را در پاریس نوشت و از روی نسخۀ دست‌نویس آن پنجاه نسخه کپی تهیه کرد و در هند با قید عبارت «فروش و طبع در ایران ممنوع است» تکثیر نمود. این اثر اولین بار در سال ۱۳۲۱ در ایران به صورت کتاب انتشار یافت.

رمان ایرانی بوف کور از دو بخش تشکیل شده است که ارتباط صوری بین آن‌ها با چند صفحه در پایان بخش یک و در پایان بخش دو برقرار می‌شود. در بخش یک راوی تجربه‌ای غریب و بیشتر روانی با زن اثیری و پیرمرد قوزی (خنزرپنزری) دارد. در بخش دو، او تناسخی مربوط به چند قرن پیش را تجربه می‌کند. بخش یک با آمدن عمویی ناشناخته از هند آغاز می‌شود که راوی (نقاش روی قلمدان) قبلاً او را ندیده است. 

هنگامی که او می‌رود تا بغلی ش.راب را از بالای رف بیاورد از سوراخ هواخور، منظرۀ یگانه و موضوع غیر ارادی همۀ نقاشی‌هایش را می‌بیند – زنی در لباس سیاه، با زیبایی وصف ناپذیر، غریب، آرام و رویایی، در کنار جویی گل نیلوفر کبودی را به پیرمردی در لباس هندی که در طرف دیگر جوی زیر درخت سروی نشسته است تعارف می‌کند.

صادق هدایت رمان‌های ماندگار بسیاری نوشته است. او در سال ۱۳۳۰ و در سن ۴۸ سالگی در پاریس خودکشی کرد و قبل از خودکشی بسیاری از داستان‌های چاپ نشده‌اش را نابود کرد. هدایت در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد.

سیروس شمیسا در کتاب «داستان یک روح» نگاهی انداخته است به این رمان مهم.

بزرگ علوی نویسندۀ واقع‌گرا، سیاست‌مدار چپ‌گرا، روزنامه‌نگار و استاد زبان فارسی ایران در سال ۱۲۳۸ در تهران متولد شد و در ۲۸ بهمن ۱۳۷۵ در برلین درگذشت. وی یکی از بهترین رمان های ایرانی را با عنوان چشمهایش برای نخستین بار در سال ۱۳۳۱ منتشر کرد.

این رمان حدوداً ۲۷۰ صفحه دارد و بیش از چهل بار تجدید چاپ شده است. این رمان که به زبان‌های گوناگون دنیا ترجمه شده است، یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین رمان های فارسی و بهترین رمان بزرگ علوی است.

چشمهایش بزرگ علوی تأثیر زیادی بر سبک داستان‌نویسی نویسندگان داشته است. برخی معتقدند ویژگی‌های شخصیت اصلی داستان، استاد ماکان بسیار شبیه کمال‌الملک است. درون‌مایۀ این کتاب عاشقانه و کمی سیاسی است و نویسنده سعی کرده است رمانش معمایی نیز باشد. مکان و زمان وقوع حوادث این رمان ایرانی، تهران دهۀ ۱۳۲۰ است و در آن نویسنده اشاراتی به گذشته دارد. 

موضوع اصلی کتاب دربارۀ استاد ماکان نقاش بزرگی‌ست که یکی از مبارزان علیه دیکتاتوری رضاخان بوده است و در تبعید درمی‌گذرد. در میان آثار باقی‌ماندۀ او پرده‌ای است به نام چشمهایش که تصویر زنی است با چشمانی شرربار که گویا رازی را در خود پنهان کرده است. راوی داستان که ناظم مدرسه و برگزار کنندۀ نمایشگاه نقاشی‌های استاد ماکان است کنجکاوی سوزانی دارد که راز این چشمها را دریابد؛ بنابراین سعی می‌کند مدل را بیابد و دربارۀ ارتباطش با استاد از او بپرسد. 

پس از چند سال ناظم به طور تصادفی آن زن را می‌یابد و در خانۀ مجلل او به گفت‌وگو می‌نشینند. فرنگیس به نقل سرگذشت خود می‌پردازد و می‌گوید دختر خانوادۀ متعینی بوده و به‌خاطر زیبایی‌اش توجۀ همۀ مردان به او جلب می‌شده است و جملگی همۀ مردان بازیچۀ او بوده‌اند. تنها در برابر استاد ماکان با مردی استخوان‌دار و فولادین مواجه می‌شود که توجهی به زیبایی او نداشته است. فرنگیس هم سعی می‌کند به هر قیمتی به استاد نزدیک شود اما استاد ماکان هیچ توجهی به عواطف و احساساتش ندارد.

شوهر آهو خانم اولین رمان ایرانی و بهترین رمان علی‌محمد افغانی است که آن را در سال ۱۳۴۰ منتشر کرد. علی‌محمد افغانی در سال ۱۳۰۳ و در کرمانشاه به دنیا آمد و یکی از نویسندگان نامدار ایرانی است.

کتاب شوهر آهو خانم در ایران با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و یکی از بهترین رمان ‌های عاشقانۀ پنجاه سال اخیر ایران است. در این کتاب نویسنده زندگی مردم در منطقه و دورانی خاص و همچنین اعتقادات مردم را به تصویر کشیده است.

نثر نویسنده و تصویرسازی و شخصیت‌سازی‌اش در شوهر آهو خانم بسیار دقیق است و نگاهی درونگرایانه به تمام شخصیت‌ها انداخته است و اتفاقات و رویدادها را به سادگی تمام روایت کرده است. داستان این رمان ایرانی در سال ۱۳۱۳ و از کرمانشاه شروع می‌شود. آهو خانم زنی زحمتکش، سربه‌راه و آفتاب‌مهتاب‌ندیده و شوهرش سید میران سرابی نانوا و رئیس صنف نانوایان کرمانشاه است. 

میران سرابی که مردی مذهبی و متین است روزی در مغازه زنی زیبا به نام هما را می‌بیند و یک دل نه صد دل عاشق این زن می‌شود. هما هر روز برای خریدن نان به آن‌جا می‌آید و دربارۀ زندگی سختش با میران سرابی صحبت می‌کند. ظاهراً هما از همسرش جدا شده و حالا در خانۀ حسین خان ضرابی زندگی می‌کند. 

با این‌که حسین خان معتقد است که هما زن خوبی نیست اما سید میران نمی‌تواند از فکر این زن بیرون بیاید و به او پیشنهاد می‌دهد تا مستأجر خانه‌شان شود. بعد از مدتی رابطۀ میران و هما جدی می‌شود و آن‌ها با هم صیغه می‌کنند. هما کم‌کم باعث ویرانی زندگی آهو خانم و شوهر و چهار فرزندش می‌شود و آهو خانم همچنان سعی دارد در این شرایط پیچیده زندگی‌اش را نجات دهد.

شوهر آهو خانم یکی از بهترین رمان های  ایرانی تاریخ ادبیات به شما می‌رود.

همسایه ها؛ رمان ایرانی و جذاب‌ترین رمان احمد محمود

احمد محمود نویسندۀ بزرگ ایرانی است. وی در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۸۱ درگذشت. بهترین رمان و معروف‌ترین اثرش همسایه‌هاست که از آثار برجستۀ ادبیات نوین ایران به حساب می‌آید. 

این رمان ایرانی حدود ۵۰۰ صفحه دارد و حوادث آن در خوزستان و از اواخر دهۀ ۱۳۲۰ تا اوایل دهۀ ۱۳۳۰ رخ می‌دهد و از بهترین رمان های ایرانی است.

نوجوانی به نام خالد از زندگی خود و همسایه‌هایش در خانه‌ای قدیمی می‌گوید و محیط زندگی‌اش را که آلوده به فقر و سیه‌روزی است توصیف می‌کند؛ از پدرش اوسّا حدّاد می‌گوید که گشایش کار فروبستۀ خود را در چلّه‌نشینی و مطالعۀ اسرار قاسمی می‌جوید و به توصیۀ حاج شیخ علی او را از درس خواندن محروم کرده است؛ از بلور خانم هوسباز می‌گوید که وی را با دنیای جسم و جنسیت آشنا می‌کند؛ از امان آقا شوهر بلور خانم می‌گوید که ظاهراً به دلیل ابتلا به بعضی بیماری‌ها عقیم است و با این حال مرتب زنش را کتک می‌زند.

همسایه‌ها از معروف‌ترین و پرخواننده‌ترین رمان‌های ادبیات فارسی است. محمود نگارش این رمان را در سال ۱۳۴۵ به پایان رساند با این حال به دلیل مهیا نبودن شرایط تا سال ۱۳۵۳ موفق به انتشار آن نشد.

این کتاب اولین بار در سال ۱۳۵۳ بطور کامل توسط انتشارات امیر‌کبیر به چاپ رسید اما پس از آن به دلایل سیاسی اجازۀ چاپ مجدد نیافت. در سال ۱۳۵۷ پیش از انقلاب به خاطر از بین رفتن سانسور دولتی بار دیگر منتشر شد و تا سال ۱۳۶۰ بارها تجدید چاپ شد و سپس به دلیل وجود صحنه‌هایی که مستهجن تشخیص داده شد توقیف گردید. رمان همسایه ها یکی از پرتیراژترین رمان‌های فارسی است.

داستان یک شهر که در سال ۱۳۶۰ منتشر شد در واقع ادامه‌ای بر این رمان به شمار می‌رود و سرگذشت خالد را در دوران سربازی و پس از آن پی می‌گیرد.

محمود دولت‌آبادی نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، فیلم‌نامه‌نویس و پژوهشگر برجستۀ معاصر ایران است که در ۱۰ مرداد ۱۳۱۹ در خراسان به دنیا آمد. وی برخی از بهترین رمان‌ های ایرانی را نوشته و کلیدر برجسته‌ترین رمان او به شمار می‌رود. بهترین رمان‌هایش به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و در آن‌ها زندگی و رنج روستانشینان را به زیبایی توصیف می‌کند. 

محمود دولت‌آبادی رمان ایرانی کلیدر را بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۶۲ نوشت و در آن زندگی یک خانوادۀ کُرد ایرانی را به تصویر کشیده است که مجبور می‌شوند به سبزوار خراسان کوچ کنند. رمان ایرانی کلیدر در ابتدا در ده جلد و سه هزار صفحه منتشر شد و بعدها بدون تغییر متن در ۵ جلد انتشار یافت. زمان و مکان وقوع داستان رمان کلیدر در خراسان و در سال ۱۳۲۵ است.

مارال دختر جوان ایلیاتی به دنبال دستگیری پدر و نامزدش و بعد از مرگ مادرش، بی‌کس و تنها می‌ماند و ناگزیر به چادر عمۀ نادیده‌اش بلقیس که از دیرباز با پدرش کدورت داشته است می‌رود. خانوادۀ کَلمیشی کم و بیش پذیرای وی می‌شوند و کم‌کم عضوی از خانواده به‌شمار می‌رود آن‌چنان که وقتی شیرو، دختر کوچک خانواده قصد دارد با معشوقش فرار کند رازش را تنها با او در میان می‌گذارد و با ماه‌درویش می‌گریزد. 

در این میان مارال به گل‌محمد (پسر میانی بلقیس) که مردی زن‌دار است دل می‌بازد و البته گل‌محمد نیز نسبت به او بی‌نظر نیست. کمی بعد علی‌اکبر حاج‌پسند، پسرخالۀ گل‌محمد، او را در نقشه‌ای که دارد با خود همراه می‌کند. ماجرا از این قرار است که دایی عاشق و عیارشان مَدیار، عاشق دختری به اسم صوقی از طایفه‌ای دیگر شده است اما خانوادۀ دختر موافق وصلت نیستند؛ بنابراین دایی بنا به رسم رایج در ایلات تصمیم به ربودن دختر می‌گیرد و گل‌محمد و سه تن دیگر نیز با او همراه می‌شوند.

سووشون نخستین، مهم‌ترین و بهترین رمان سیمین دانشور نویسندۀ ایرانی است که در سال ۱۳۴۸ منتشر شد. این رمان را معیار و نقطۀ عطفی در ادبیات فارسی و یکی از سه رمان برتر ایران دانسته‌اند.

سیمین دانشور در سال ۱۳۰۰ در شیراز به دنیا آمد و در سال ۱۳۹۰ در تهران درگذشت. وی همسر جلال آل احمد بود و هر دو عضو کانون نویسندگان ایران بودند. 

سیمین دانشور اولین زن ایرانی بود که به صورت حرفه‌ای به نوشتن داستان پرداخت. سووشون در واقع پرفروش‌ترین رمان ایرانیو از بهترین رمان های ایرانی به شمار می‌رود. سووشون رمانی اجتماعی است و حدوداً ۳۰۰ صفحه دارد. حوادث این رمان در شیراز و نیمۀ دوم ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۱ رخ می‌دهند، البته رمان اشاراتی به گذشته نیز دارد.

درگیرودار جنگ جهانی دوم و ورود نیروهای متفقّین به ایران، حاکمی دست نشاندۀ اجنبی بر شیراز حکومت می‌کند. داستان با جشن عروسی دختر حاکم آغاز می‌شود که تقریباً تمام افراد سرشناس شهر در آن حضور دارند و با این تمهید، نویسنده شروع به توصیف اجمالی شخصیت‌های رمان می‌کند. سووشون گذشته از آن‌که یکی از پرخواننده‌ترین و بهترین رمان‌ های ایرانی است، نقطۀ عطفی در شکل‌گیری رمان اجتماعی در ادبیات فارسی به شمار می‌رود.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی برخی از بهترین رمان ایرانی و  برترین کتاب های تاریخ ادبیات ایران پرداختیم. اگر مایل بودید نظر خودتان را در مورد این مقاله در کامنت‌برایمان ارسال کنید و همچنین مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید. ممنون که همراه ما بودید.

(Visited 54 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا