روایت رنج و قدرت سه زن

245
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

زندگی واقعی «ماری اندیای» می‌تواند رمانی باشد که میانه‌های داستانش خوش و خرم است. دختری که حاصل زندگی مادری فرانسوی و پدری سنگالی است توانست قبل از رسیدن به ۴۵ سالگی جایزه ادبی گنکور فرانسه را به دست بیاورد. علاوه بر اینها، او اولین زن رنگین پوستی است که توانسته در جامعه ادبی فرانسه چنین کار غیر ممکنی را ممکن کند.

اندیای این جایزه را مدیون کتاب «سه زن توانمند» است که رگه‌های پر رنگی از زندگی خود او در کتاب مشهود است. قبل از آنکه اندیای و برادرش به سن یک‌سالگی برسند پدرش آنها را ترک می‌کند و به کشورش سنگال باز می‌گردد.

نخستین داستان از کتاب سه زن توانمند هم درباره زنی به نام نورا است که به سنگال می‌رود تا پدری را ببیند که در کودکی آنها را ترک کرده و به سوی خانواده‌اش، به سنگال، بازگشته است. پدر نورا در این بازگشت برادر کوچک‌شان را همراه خودش برد و آنجا خانواده جدیدی تشکیل داد. اما دنیا برای این مرد بر وفق مراد نماند.

نورا وقتی به سنگال رسید فهمید پدرش در هم شکسته است و دلیل درخواستش برای دیدن او این بوده تا به عنوان وکیل به داد برادرش که حالا در زندان بود برسد.

این زندان رفتن داستانی دارد که سه ضلع آن را پدر، نامادری و برادر نورا تشکیل می‌دهند و او باید به حقیقت ماجرا برسد.

دومین زن قدرتمند داستان «فانتا» کسی است که قبلا در سنگال معلم بوده و حالا در فرانسه باید برای زندگی دست و پا بزند. داستان او از زبان «رودی» همسرش که او هم با سختی‌های فراوانی روبه‌رو است، روایت می‌شود.

رودی که با شکست‌های متعددی احاطه شده، برای احتمال از دست دادن همسرش احساس خطر می‌کند. با جلو رفتن داستان مشخص می‌شود که ریشه این احساس خطر در خاک آفریقا، زمانی که در سنگال زندگی می‌کردند وجود دارد.فانتا در سنگال با سخت‌کوشی توانسته بود استاد ادبیات در دانشگاه شود اما با مهاجرت به فرانسه این فرصت را از دست داد. اما در فرانسه همچنان محکم است و سکان زندگی را در دست دارد.

سومین داستان، روایت سرنوشت «کادی دمبا» است. او در این داستان بیوه نازایی است که از خانواده همسرش رانده می‌شود و مجبور است نزد یکی از اقوام به نام فانتا (داستان دوم) برود و برای این کار باید مهاجرت کند.

کادی در داستان اول خدمتکار خانه پدر نوراست و در اصل شخصیت پیوند دهنده این سه داستان است.

«اما نقطه اشتراک این سه داستان مهاجرت است، گویا این سه زن، سه سرنوشت ممکن و متفاوت زنی مهاجر را بازنمایی می‌کنند.»

اگر به ادبیات مهاجرت علاقه دارید می‌توانید از این مطالب هم استفاده کنید.

شاید برایتان جالب باشد
2 نظرات
  1. فرزانه می گوید

    بسیار عالی

  2. مجله 30بوک می گوید

    ممنون از توجه شما 🙂

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.