روح پراگ؛ آمیخته‌ ای از زندگی و ادبیات

معرفی کتاب پرفروشی از ایوان کلیما

138
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

ایوان کلیما کیست؟

ایوان کلیما زندگی عجیبی داشته است.

در بچگی اسیر اردوگاه های یهودیان زندانی نازی ها شده است و به وقت رفتن نازی ها در جوانی اسیر خفقان دوران استالین می شود.

روشنفکری اهل چک که هرگز بر خلاف دیگر روشنفکران کشورش مثل میلان کوندرا جلای وطن نکرد.

ایوان کلیما

ایوان کلیما نویسنده، نمایشنامه‌نویس و روزنامه‌نگار اهل جمهوری چک، در ۱۴ سپتامبر ۱۹۳۱ در پراگ به دنیا آمد. کودکی خود را در ترزین اشتات گذراند. او دربارۀ زندگی آن سال‌ها می‌گوید: «در ترزین اشتات که من سه سال و نیم آن‌جا بودم اتاق گاز نبود. با این حال صدها جسد دیدم. در آن‌جا مرگ یک تجربۀ روزانه بود. من به مرگ عادت کرده بودم و حتی دست ‌کشیدن به یک جسد دیگر هیجانی برای من نداشت».

بعد از بهار پراگ (دورۀ کوتاهی از گسترش آزادی‌های فردی و اجتماعی که با حملۀ شوروی به پایان رسید) بسیاری از آثار او و دوستانش ممنوع‌الانتشار شدند. با این حال او از چک خارج نشد و به گفتۀ خودش کنار شادی‌ها و غم‌های هم‌وطنانش ماند. کلیما یک سال قبل از بهار پراگ نیز به دلیل انتقادهایش از حکومت چکسلواکی بازداشت شده بود. او در  سال ۱۹۶۹ برای یک ترم به دعوت از دانشگاه میشیگان آمریکا برای تدریس به این کشور رفت و یک سال بعد دوباره به پراگ بازگشت و به نوشتن نمایشنامه و داستان پرداخت. اما این آثار تا سال ۱۹۸۹ فقط در خارج از چکسلواکی منتشر شدند. کلیما در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت جایزۀ فرانتس کافکا به خاطر یک عمر فعالیت ادبی شد.

 

روح پراگ

ایوان کلیما با کتاب «روح پراگ» و ترجمۀ خشایار دیهیمی در ایران معرفی شد. اولین برخورد فارسی زبانان با نوشته‌های ایوان کلیما در مجلۀ شهروند امروز رخ داد. ستونی که خشایار دیهیمی در کتاب ترجمۀ تجربه‌های ایوان کلیما از زندگیش گریزی به زندگی در ایران می‌زد و اتفاقات مشابهی را که برایش رخ داده بود می‌نوشت.

روح پراگ

بعدها دیهیمی کتاب روح پراگ را برای انتشار در اختیار نشر نی قرار داد. کلیما یکی از بزرگترین نویسندگان ادبیات چک به شمار می‌رود که عمده آثارش دربارۀ تاریکی‌های دوره حکومت دیکتاتورها بر مردم است.

روح پراگ شامل بیست نوشته است. مقالات و نوشته‌های متنوعی که هم دربارۀ زندگی خود ایوان کلیما هستند هم دربارۀ ادبیات. ایوان کلیما قادر است از نمک و زباله چنان بنویسد که به فرم نهایی مقالۀ ناب نزدیک شود. در روح پراگ نوشته‌های بسیار دقیق و خواندنی درباره کافکا و آثارش هم می‌توانید بخوانید.

این اثر جزو ۱۰۰ کتاب برتر ۳۰بوک که بر اساس پرفروش‌ترین‌های ۳۰بوک تهیه شده نیز هست.

اگر به قلم ایوان کلیما علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم مطلبی را که پیشتر در مورد جدیدترین کتاب او، قرن دیوانه من، نوشتیم بخوانید.
شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.